Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Wybierz się w daleką filmową podróż. Przegląd Kino Via Carpatia

Dodano: /

Czterodniowy przegląd Kino Via Carpatia filmów państw położonych wzdłuż szlaku komunikacyjnego Via Carpatia odbędzie się 16-19 maja br. w kinie Zorza w Rzeszowie, wstęp wolny, wejściówki do odbioru w kinie od 13 maja br.

Podczas przeglądu będzie okazja obejrzeć osiem filmów fabularnych i dokumentalnych reprezentatywnych dla kinematografii Litwy, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Grecji. Organizator proponuje filmy nagrodzone na wielu festiwalach i które zdobyły uznanie publiczności na całym świecie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

PROGRAM

16 maja (czwartek)

Godz. 17.30 - „Szron” (Litwa, Francja, Ukraina, Polska 2017), reż. Šarūnas Bartas, dramat (115 min).

Minimalistyczne kino drogi najwybitniejszego współczesnego litewskiego reżysera, jakim jest niezależny twórca Šarūnas Bartas. Dwójka młodych Litwinów jedzie do Donbasu z konwojem pomocy humanitarnej. Na linii frontu odczują na własnej skórze grozę wojny.

Godz. 19.30 - „Komunia” (Polska, 2016), reż. Anna Zamecka, dokument (72 min).

Jeśli „Zimna wojna” jest najgłośniejszym polskim filmem fabularnym ostatnich lat, to w kategorii dokumentu takim obrazem jest „Komunia” debiutantki Anny Zameckiej. Autorka opowiada o 14-letniej Oli, która przy okazji Pierwszej Komunii Świętej chce na powrót połączyć rozbitą rodzinę. Film z elementami humoru.

17 maja (piątek)

Godz. 17.30  - „Cygan” (Czechy, Słowacja 2011), reż. Martin Šulík, dramat (100 min.).

Film najwybitniejszego słowackiego reżysera Martina Šulíka to poruszający dramat  o nastoletnim mieszkańcu romskiej wioski, który musi wybrać między dobrem a złem.  

Godz. 19.30 - „Duży zeszyt” (Węgry, Niemcy, Austria, Francja 2013), reżyseria: János Szász, dramat wojenny  (109 min).

II wojna światowa. Dwaj bliźniacy znajdują schronienie na wsi, u babci. Jednak kobietę bardziej interesuje zawartość butelki niż jej wnuki. Chłopców czeka walka o przetrwanie. Film przyrównywany jest do arcydzieła światowej kinematografii „Idź i patrz” Elema Klimowa.

18 maja (sobota)

Godz. 17.30 - “Chevalier” (Grecja 2015), reżyseria: Athina Rachel Tsangari, komediodramat (99 min).

Oryginalna komedia czołowej twórczyni „greckiej nowej fali” porównywana jest przez krytyków ze słynnym „Nożem w wodzie” Romana Polańskiego. Sześciu wędkarzy gra na przycumowanym do brzegu jachcie w grę polegającą na kolejnych wyzwaniach. 

Godz. 19.30  - „Lekcja”,  reż.: Kristina Grozewa, Petar Walchanow, (Bułgaria/Grecja 2014), dramat (105 min).

Jeden z najciekawszych bułgarskich filmów ostatnich lat oklaskiwany był na festiwalach w Toronto, San Sebastian i Warszawie. Dumna i uczciwa prowincjonalna nauczycielka popada w spiralę zadłużenia, co zmusza ją do zweryfikowania swojego podejścia do życia. 

19 maja (niedziela)

Godz. 17.30 - „Pozycja dziecka” (Rumunia 2013), reż. Calin Peter Netzer, dramat (116 min).

Wybitny film zaliczany do tzw. nowego kina rumuńskiego inaczej nazywanego rumuńską nową falą.  Cornelia mimo odniesionego sukcesu nie jest szczęśliwa. Ma świadomość, że przegrała najważniejszą w życiu rzecz - miłość syna Barbu. Jedynak nie tylko wyprowadził się z domu i ma dziewczynę, ale też unika matki jak ognia.

Godz. 19.30 - „Książę i dybuk” (Niemcy, Polska 2017), reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski (82 min).

Dokumentalna podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznego, żydowskiego "Dybuka", a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Postacie ze świata sztuki, nauki i kultury na grafikach Julii Rut. Nowa wystawa w RIK

Od 6 do 27 października w budynku Rzeszowskiego Inkubatora Kultury będzie można obejrzeć prace absolwentki Instytutu Sztuk Pięknych UR – Julii Rut.

Aktualności

Spotkania autorskie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie

„Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat” to cykl spotkań autorskich organizowanych przez Wojewódzka i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. W ramach wydarzenia zaplanowano 8 spotkań, które odbędą się w różnych filiach...

Aktualności

"Królowie Bluesa" zagrają w Rzeszowie

Szykuje się kolejna gratka dla fanów bluesa. W październiku w Rzeszowie wystąpią znani polscy gitarzyści w ramach koncertu pn. „Królowie Bluesa”. Wydarzenie odbędzie się z okazji 3 jubileuszów Estrady Rzeszowskiej: 65-lecia Estrady...

Aktualności

W piątek parkingi RDK zamienią się w strefy atrakcji dla dzieci

Park(ing) Day to kolejna inicjatywa odbywająca się w ramach kończącego się w piątek Tygodnia Mobilności w Rzeszowie. 22 września 2023 r. parkingi przy filiach RDK zamienią się w strefy pełen atrakcji dla...

Aktualności

Bambolino - teatralne widowisko cyrkowe po raz pierwszy w Rzeszowie

Hipopotamy tańczące w baletkach, pojedynek kangurów bokserskich, Człowiek-Rakieta wystrzelony z armaty – to tylko część atrakcji jakie będzie można zobaczyć podczas barwnego pokazu cyrkowego mistrza Bambolino. Na widzów czeka 80 minut śmiechu...

Aktualności

Poezja na rzeszowskich przystankach autobusowych

„Przystanek poezji” – pod takim hasłem już w najbliższy piątek odbędzie się happening w ramach trwającego Tygodnia Mobilności w Rzeszowie.

Aktualności

Filharmonia Podkarpacka rozpoczyna nowy sezon. Zabrzmi m.in. V Symfonia Beethovena

Uwertura do opery "Cyrulik Sewilski" G. Rossiniego otworzy nowy sezon artystyczny w Filharmonii Podkarpackiej. Następnie usłyszymy koncert na klarnet f- moll C.M. von Webera. W drugiej części wieczoru zabrzmi jeden z najsłynniejszych...

Aktualności

Rzeszowski Dom Kultury otwiera nową filię. Ruszają zapisy na zajęcia

W październiku 2023 roku działalność rozpocznie dwudziesta filia Rzeszowskiego Domu Kultury. Placówka powstaje przy alei Tadeusza Rejtana 21. Z jej oferty będą mogły korzystać dzieci, młodzież oraz dorośli. Zapisy na zajęcia zaplanowano...

Reklama