Rzeszów - Piątek, 27.09.2024
Reklama

Wtorek z klasyką. Dwa filmy Krzysztofa Kieślowskiego w Kinie za Rogiem Cafe

Dodano: /

Dwa obrazy Krzysztofa Kieślowskiego zobaczymy podczas najbliższego spotkania w ramach cyklu „Wtorek z klasyką” organizowanego przez rzeszowskie Kino za Rogiem Cafe.  

Z okazji zbliżającej się, 28. rocznicy śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, wybitnego polskiego reżysera i scenarzysty filmowego, Kino Za Rogiem Cafe przypomni jego dwa dzieła filmowe. 12 marca o godz. 18:30 wyświetlone zostaną: krótkometrażowy „Siedem kobiet w różnym wieku” oraz „Amator” z Jerzym Stuhrem.

O filmach:

SIEDEM KOBIET W RÓŻNYM WIEKU (krótki metraż, 15min)

Czwartek - śliczne małe dziewczynki uczą się podstaw sztuki baletu. Piątek - na sali intensywnie ćwiczą nastoletnie uczennice. Sobota - młoda kobieta podczas próby przed występem. Niedziela - występ na scenie. Poniedziałek - mordercze, niekończące się ćwiczenia. Wtorek - tancerka w średnim wieku czeka na obsadzenie w epizodycznej roli w spektaklu. Środa - starsza pani uczy śliczne małe dziewczynki podstaw sztuki baletu...

Tak oto, zamykając kolejne etapy artystycznego życia w symbolicznych siedmiu dniach tygodnia, Krzysztof Kieślowski tworzy za pomocą siedmiu subtelnych szkiców syntezę życia baletnicy, a jednocześnie piękny refleksyjny film o przemijaniu. Ewa Wycichowska, tancerka, choreograf i pedagog (występuje w sekwencji "Poniedziałek") powiedziała o filmie: "Byłam zszokowana, jak trafnie dotknął istoty bycia tancerzem. Powinno się go oglądać w tym zawodzie, co jakiś czas. Żeby wiedzieć, jak zmienia się perspektywa, kiedy jest się w pełni sił, i kiedy kończy się kariera".

AMATOR

Polska lat 70. Filip Mosz, zaopatrzeniowiec z małego miasteczka, kupuje kamerę, by uwieczniać kolejne etapy życia nowo narodzonej córeczki, jednak szybko wychodzi poza domowe tematy. Realizując za namową szefa jubileuszowy film o swoim przedsiębiorstwie, potem kolejne, odkrywa społeczną funkcję kina. Rozwija swoją pasję - zakłada klub amatorski, jeździ na przeglądy, dostaje nagrody - ale wkrótce poznaje jej mroczną stronę: jego demaskatorskie materiały przynoszą więcej szkody niż pożytku.

Inspirowana osobistymi doświadczeniami (i dylematami) reżysera historia o wolności, jaką daje sztuka, ale przede wszystkim - odpowiedzialności twórcy za dzieło i jego bohaterów. Sztandarowe dzieło Kina Moralnego Niepokoju, z tytułową rolą napisaną specjalnie dla Jerzego Stuhra.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

"Ocalić od zapomnienia" - upamiętnią twórczość wybitnych polskich artystów

W najbliższy czwartek odbędzie się Zaduszkowy Koncert Wspomnień pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”. Jego celem jest upamiętnienie twórczości wybitnych polskich artystów.

Aktualności

Noworoczny Koncert Wiedeński w wykonaniu Orkiestry Księżniczek w Rzeszowie

Już 13 stycznia 2024 roku w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się bestseller na polskiej scenie muzycznej - koncert pierwszej na Świecie Orkiestry Księżniczek z nowym programem pt. Noworoczny Koncert Wiedeński 2. Wystąpią soliści...

Aktualności

Joanna Jax spotka się z czytelnikami

W najbliższy czwartek, 23 listopada 2023 r. w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33A odbędzie się spotkanie autorskie z pisarką Joanną Jax. Początek o godz....

Aktualności

Zespół Tara Fuki wystąpi w sali balowej łańcuckiego zamku

Czeski zespół Tara Fuki zagra koncert w sali balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie w ramach „Europejskich Wieczorów Literacko-Muzycznych”.

Aktualności

Wystartowały Świąteczne Targi Książki. Tysiące książek na stoiskach, spotkania z autorami

W Millenium Hall rozpoczęło się dwudniowe święto literatury. Wśród zaproszonych gości są m.in. Artur Andrus, Jerzy Bralczyk, Manuela Gretkowska, Janusz Leon Wiśniewski czy Katarzyna Nosowska.

Aktualności

"Maria Stuart" po prawie 80-ciu latach powraca na deski Siemaszkowej

W najbliższą sobotę, w teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się premiera spektaklu „Maria Stuart” Juliusza Słowackiego. Tekst powraca na deski rzeszowskiej sceny po prawie osiemdziesięciu latach od pierwszego wystawienia.

Aktualności

Schubert, Mendelssohn i Brahms w Filharmonii Podkarpackiej

Uwertura „w stylu włoskim” Schuberta, Koncert skrzypcowy e-moll Mendelssohna i III Symfonia F-dur Brahmsa wypełnią program najbliższego koncertu symfonicznego w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Orkiestrę poprowadzi Jakub Chrenowicz, a...

Aktualności

Fotograficzna podróż do początków hali sportowej ROSiR

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa organizuje pierwszą, stałą ekspozycję zdjęć z archiwum realizowaną poza siedzibą galerii. Będzie to wystawa zatytułowana "W między_czasie" na której prezentowane będą fotografie Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wystawa...

Reklama