Rzeszów - Piątek, 22.11.2024
Reklama

Weekend z dziedzictwem rzeszowskiej kultury kinowej

Dodano: /

Fundacja Rzeszowska organizuje dwudniowe wydarzenie dla miłośników kina i dawnego Rzeszowa. Podczas „Dni Kultury Kinowej”, które odbędą się w najbliższy weekend, będziecie mieli okazję przyjrzeć się z bliska dziedzictwu rzeszowskiej kultury kinowej. Czekają na Was projekcje filmowe, spotkania autorskie, wycieczka zabytkowym autobusem szlakiem dawnych kin, warsztaty fotograficzne i wystawy tematyczne. W niektórych punktach imprezy będzie można odebrać bezpłatną publikację dokumentującą rzeszowską kulturę kinową.

 

PROGRAM DNI KULTURY KINOWEJ 21-22.09.2019

1. JAZDA RZESZOWSKA – Podróż Szlakiem Dawnych Kin

– czas ok. 2 godz. start o 11:00 w sobotę 21.09.2019 r.

– konieczna jest rezerwacja miejsc, limit miejsc ok. 45 os.

Poznaj Rzeszów z innej strony i wsiądź do zabytkowego autobusu pn. „Jazda Rzeszowska” podążając śladem wspomnień o dawnych rzeszowskich kinach pod przewodnictwem Katarzyny Hadały i Vito Macaluso. Każdy uczestnik dwugodzinnej jazdy otrzyma bezpłatnie publikację projektową pt. „Kino, którego nie ma”, która barwnie opisuje temat rzeszowskiej kinematografii oraz kulturalne wspomnienia mieszkańców Rzeszowa i okolic. Konieczna jest rezerwacja miejsc.

 

2. KINO BEZ TAJEMNIC – zwiedzanie kabiny projekcyjnej – Kino ZORZA przy ul. 3 Maja 28 w Rzeszowie

– czas ok. 2 godz. start o 13:00 w sobotę 21.09.2019 r.

– wstęp wolny, liczy się kolejność przyjścia, limit miejsc ok. 45 os.

Kino bez tajemnic. Kino ZORZA otwiera miejsce na co dzień niedostępne, jakim jest kabina projekcyjna. Oprócz zwiedzenia kabiny uczestnicy będą mogli się dowiedzieć na czym polegała praca kinooperatora. Zwiedzanie będzie się odbywać w małych grupach, które będą się zbierać z osób odwiedzających Kino Zorza w trakcie Dni Kultury Kinowej.

 

3. WEEKEND KLASYKÓW FILMOWYCH – otwarte projekcje filmowe – Kino za Rogiem Café, ul. Świętego Mikołaja 6 w Rzeszowie

– Rejs (reż. Marek Piwowski, Polska, 1970) – start o 15:00 w sobotę 21.09.2019 r.

– Amator (reż. Krzysztof Kieślowski, Polska, 1979) – start o 20:00 w sobotę 21.09.2019 r.

– Papusza (reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, Polska, 2013) – start o 15:00 w niedzielę 22.09.2019 r.

– odbiór bezpłatnych zaproszeń w Kinie Za Rogiem Cafe, limit miejsc 30 os. / 1 seans

 

4. RZESZÓW LAT 60. i 70. NA TAŚMIE FILMOWEJ – projekcje filmowe ze spotkaniem autorskim – Kino za Rogiem Café, ul. Świętego Mikołaja 6 w Rzeszowie

– czas ok. 2 godz. start o 17:00 w sobotę 21.09.2019 r.

– konieczna jest rezerwacja miejsc, limit miejsc 30 os.

To propozycja dla pasjonatów dawnego Rzeszowa. W klubokawiarni Kino za Rogiem Café w Rzeszowie odbędzie się spotkanie autorskie z Panami - Józefem Kulpińskim, Jerzym Tomalą, Ryszardem Filipowiczem, Grzegorzem Wiszem, Witem Karolem Wojtowiczem - członkami Amatorskiego Klubu Filmowego „Oset” i twórcami rzeszowskiej kinematografii. W czasie spotkania zostanie zaprezentowany ich dorobek filmowy, obrazujący rzeszowskie nastroje lat 60. i 70. XX w. Dodatkowo zostaną zaprezentowane prace Amatorskiego Klubu Filmowego „Rzech” ze zbiorów filmowych Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Planowany jest też poczęstunek dla gości spotkania. Każdy uczestnik spotkania otrzyma bezpłatnie publikację projektową pt. „Kino, którego nie ma”.

 

5. ŚWIAT WIDZIANY PRZEZ OTWOREK – warsztaty fotograficzne dla młodzieży i dorosłych – Muzeum Dobranocek przy ul. Mickiewicza 13 w Rzeszowie

– czas ok. 2 godz. start o 11:00 w niedzielę 22.09.2019 r.

– konieczna jest rezerwacja miejsc, limit miejsc 15 os.

Aby mógł powstać film i kinematografia, świat musiał dokładnie poznać zjawiska optyczne i nauczyć się utrwalać obraz. Warsztaty twórcze prowadzone przez Kamila Jarosh ze studia Jaroshka – Fotografia Artystyczna, pozwolą uczestnikom (młodzieży od 11 r.ż. i dorosłym) doświadczyć zjawiska powstawania obrazu rzeczywistego i jego utrwalania na przykładzie fotografii otworkowej. Uczestnicy zgłębią tajniki starożytnej camery obscura (pierwowzoru kamery fotograficznej i filmowej), zbudują własne aparaty otworkowe i stworzą pierwsze obrazy negatywowe. W tym celu będą korzystać z materiałów plastycznych i fotograficznych. Po spotkaniu każdemu z uczestników pozostanie aparat otworkowy na pamiątkę.

 

6. W SAMO POŁUDNIE (reż. Fred Zinnemann) – seans filmowy ze spotkaniem autorskim - WDK przy ul. Okrzei 7 w Rzeszowie

– czas ok. 3 godz. start o 17:00 w niedzielę 22.09.2019 r.

– odbiór bezpłatnych zaproszeń w Kinie WDK, limit miejsc 200 os.

W Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie czekać będzie na Was Katarzyna Hadała w towarzystwie byłych kiniarzy - Barbary i Józefa Matwijów oraz Rafała Żebrackiego. Po spotkaniu odbędzie się pokaz jednego z pierwszych filmów prezentowanych w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego 60 lat temu – W samo południe (reż. Fred Zinnemann, 1952). Pierwszych 100 uczestników spotkania otrzyma bezpłatnie publikację projektową pt. „Kino, którego nie ma”.

W samo południe (reż. Fred Zinnemann, 1952) - amerykański western z 1952 roku w reżyserii pochodzącego z Rzeszowa - Freda Zinnemanna. Główne role zagrali Gary Cooper i Grace Kelly. Film nagrodzony został 4 Oscarami. Jest opowieścią o heroicznym stróżu prawa („człowieku, który był zbyt dumny, aby uciekać” – cytat z plakatu filmowego), który w pojedynkę broni zastraszonych i bojaźliwych mieszkańców miasteczka przed czwórką rewolwerowców-bandytów. Początkowo liczy na wsparcie swych zastępców i mieszkańców. Z czasem przekonuje się jednak, że może liczyć jedynie na siebie i na swoją dopiero, co poślubioną małżonkę.

 

7. WYSTAWA PAMIĄTEK FILMOWYCH MIESZKAŃCÓW RZESZOWA – WDK przy ul. Okrzei 7 w Rzeszowie

– czas ok. 3 tygodnie start o 11:00 w sobotę 21.09.2019 r.

– wstęp wolny

Z zebranych od mieszkańców pamiątek filmowych zostanie przygotowana czasowa wystawa w Wojewódzkim Domu Kultury, na której zostaną zaprezentowane dawne plakaty i bilety filmowe, fotografie i wspomnienia związane z rzeszowską kulturą.

 

8. MAŁA WYSTAWA DAWNYCH KAMER I PROJEKTORÓW – Kino za Rogiem Café, ul. Świętego Mikołaja 6 w Rzeszowie

– czas ok. 3 tygodnie start o 11:00 w sobotę 21.09.2019 r.

– wstęp wolny

Z okazji Dni Kultury Kinowej zostanie przygotowana i zaprezentowana mała ekspozycja kolekcji dawnych projektorów filmowych i amatorskich kamer filmowych (analogowych) ze zbiorów Fundacji Aparat Caffe w Kinie za Rogiem Café.

 

9. FILMOWE PROJEKCJE DOBRANOCEK – Muzeum Dobranocek przy ul. Mickiewicza 13 w Rzeszowie

– czas ok. 30 min / seans, wstęp wolny w godz. 13:00 – 15:00 w sobotę i niedzielę (21-22.09.2019)

Z okazji Dni Kultury Kinowej odbędzie się premiera nowego repertuaru projekcji filmów dobranockowych dla najmłodszych uczestników wydarzenia w Muzeum Dobranocek. 30 minutowe pokazy będą w wyświetlane w 3 seriach.

 

10. WYSTAWA „STORYBOARD, CZYLI SCENOPIS OBRAZKOWY” – Muzeum Dobranocek przy ul. Mickiewicza 13 w Rzeszowie

– wstęp wolny w godz. 13:00 – 15:00 w sobotę i niedzielę (21-22.09.2019)

Czym są scenopisy obrazkowe? Jaka jest ich rola w filmie i animacji? Co to jest plan amerykański? Dlaczego czerwona kredka jest taka ważna? Na te oraz inne pytania odpowiedzi znajdą widzowie nowej wystawy czasowej ze zbiorów Muzeum Dobranocek. Wystawa prezentuje jeden z etapów tworzenia polskich filmów animowanych, jakim były scenopisy obrazkowe zwane storyboardami.

 

REZERWACJE I ZAPISY

Zapisy na wydarzenia prowadzi Fundacja Rzeszowska poprzez przyjmowanie zgłoszeń na adres e-mail: fundacja@rzeszowska.org.pl do dnia 20.09.2019. W zgłoszeniu konieczne jest podanie imienia i nazwiska oraz nazwy wybranego wydarzenia. Osoby niepełnoletnie będą mogły brać udział tylko pod opieką pełnoletnich opiekunów. W przypadku chęci udziału w projekcji filmowej bezpłatne zaproszenia można odebrać w miejscu projekcji.

Impreza „Dni Kultury Kinowej” jest organizowana w ramach inicjatywy „Kino, którego nie ma” realizowanej przez Fundację Rzeszowską przy wsparciu miasta Rzeszów – stolicy innowacji i Podkarpackiej Komisji Filmowej, Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie oraz dofinansowana ze środków budżetu Gminy Miasta Rzeszowa.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Katarzyna Hadała przybliży historię rzeszowskich kin

Katarzyna Hadała, autorka publikacji „Kino, którego nie ma”, będzie gościem spotkania z cyklu „Zmieniają się krajobrazy” organizowanego w ramach 670-lecia lokacji Rzeszowa. Prelegentka opowie o historii rzeszowskich kin. Spotkanie odbędzie się 20...

Aktualności

Duże zainteresowanie filmem o rzeszowskich żużlowcach. Wprowadzono wejściówki

27 listopada 2024 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się premiera filmu zatytułowanego „Złote rzeszowskie dzieci” z udziałem twórców i bohaterów. Zainteresowanie filmem jest na tyle duże, że organizator zdecydował...

Aktualności

Rockowa Noc 2024. Godzinowa rozpiska koncertów

W piątek, 15 listopada startuje najgłośniejszy rzeszowski festiwal muzyczny. Tegoroczna edycja Rockowej Nocy odbędzie się w Strefie Kultury Studenckiej Politechniki Rzeszowskiej przy ul. Akademickiej 8. Podczas dwóch dni festiwalu na scenie pojawi...

Aktualności

Filmowy Poranek dla dzieci. Baranek Shaun, Chiński Smok oraz zabawy i animacje

Wydarzenie odbędzie się w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy w najbliższą niedzielę, 17 listopada 2024 r.

Aktualności

Piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej z muzyką trzech kompozytorów

Piątkowy koncert symfoniczny w Filharmonii Podkarpackiej otworzą „Trzy utwory w dawnym stylu” Krzysztofa Pendereckiego. W dalszej części wieczoru usłyszymy „Koncert na harfę” A. Ginastera w wykonaniu solisty wieczoru Olivera Wassa oraz „I...

Aktualności

W sobotę rusza 12. edycja Rzeszów Jazz Festiwal. Headlinerem Randy Brecker

Wielkimi krokami zbliża się święto miłośników muzyki jazzowej. Już 16 listopada startuje 12. Rzeszów Jazz Festiwal. W tym roku organizatorzy zaplanowali pięć wyjątkowych koncertów, w czterech lokalizacjach.

Złote rzeszowskie dzieci

Premiera filmu o gwiazdach rzeszowskiego żużla z udziałem twórców [ZWIASTUN]

27 listopada 2024 r. w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się premiera filmu zatytułowanego „Złote rzeszowskie dzieci” z udziałem twórców i bohaterów. Obraz powstał w ramach programu Podkarpacka Kronika Filmowa 2024.

Aktualności

Festiwal Watch Docs po raz siedemnasty w Rzeszowie

Już po raz siedemnasty Rzeszów będzie jednym z przystanków Ogólnopolskiego Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. W programie blisko 20 projekcji dotyczących szeroko pojętych praw człowieka w tym problemów...

Reklama