Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

"Wędrujące dobranocki" - nowy projekt Muzeum Dobranocek

Dodano: /

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie zaprasza do udziału w przedsięwzięciu „Wędrujące dobranocki - cykl dostępnych, integracyjnych wydarzeń, zajęć i warsztatów artystycznych” realizowanego w ramach programu MKiDN „Kultura Dostępna”. 

Celem projektu jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej.

W okresie 1.06-15.12.2020 roku muzeum przeprowadzi wiele różnorodnych dostępnych wydarzeń kulturalnych, przystosowanych do potrzeb uczestników z niepełnosprawnościami, zorganizowanych w szkołach, przedszkolach, ośrodkach rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych oraz siedzibach fundacji i stowarzyszeń w całym regionie oraz poza jego granicami.

W miejscu zamieszkania beneficjentów zostaną zrealizowane serie warsztatów i zajęć edukacyjnych: 

– „Ekspedycja wehikułem czasu” – cykl 5 integracyjnych warsztatów artystycznych skierowanych do osób pełnosprawnych i z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Uczestnicy warsztatów dzięki magicznej latarni i starym projektorom oraz urządzeniom do wyświetlania ruchomych obrazów przeniosą się do świata przodków – dawnego kina, w arkana którego zostaną wprowadzeni w magicznej atmosferze. 

– „Spacer kulturalny z Misiem Uszatkiem” – cykl 10 integracyjnych zajęć, których celem jest przybliżenie świata osób
z niepełnosprawnościami i uwrażliwienie na ich potrzeby. Pomocnikiem będzie miś z oklapniętym uszkiem, znany jako dżentelmen i znawca – savoir-vivre’u. Podczas spotkań uczestnicy będą mieli okazję poznać m.in. zasady zachowania w kontakcie z osobami z niepełnosprawnością oraz nauczyć się, jak można im pomagać.

– „Włóczęgi z postaciami z bajek” – cykl 5 warsztatów w formie zabaw i konkursów, na których uczestnicy poznają najpopularniejszych bohaterów animacji i ich przygody, wezmą udział w konkursie wiedzy oraz obejrzą projekcje dobranocek.

–  „Wędrówki z kamerą wśród gwiazd” – 3-dniowe integracyjne warsztaty animacji, na których pod opieką profesjonalisty uczestnicy pełnosprawni i z niepełnosprawnością, stworzą – od projektu po montaż i udźwiękowienie – własny film animowany, w którym wystąpią ulubione dobranockowe postaci.

– „Rajd od bajki do dobranocki” – cykl 5 integracyjnych warsztatów literacko-filmowych z wykorzystaniem wydawnictw, w których swoją karierę rozpoczęli bohaterowie dobranocek. Celem warsztatów jest wzmocnienie poczucia własnej wartości,  rozwijanie zdolności bajkopisarskich, komunikacyjnych oraz umiejętności społecznych uczestników.

Uatrakcyjnią je przystosowane do potrzeb uczestników pomoce: „Wielka księga bajek” – sensoryczny podręcznik dla małych i dużych wielbicieli dobranocek, reprodukcje tyflograficzne ilustracji bajek, kopie eksponatów do poznawania przez dotyk oraz mapa podróży bajkowych bohaterów.

Muzeum zaprasza także do udziału w Konkursie plastycznym „Śladami bohaterów wieczorynek” na najpiękniejszą pracę plastyczną przedstawiającą postaci z dobranocek i ich bajkowe podróże. Termin konkursu: 1.06-9.09.2020 r. Prace laureatów zostaną zaprezentowane na wystawie w Muzeum Dobranocek. Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie www.muzeumdobranocek.pl oraz mediach społecznościowych instytucji.

Wielką atrakcją dla uczestników „Wędrujących Dobranocek”, mieszkańców Rzeszowa oraz turystów będzie wystawa czasowa „Wyprawy z Krecikiem”, której uroczysty wernisaż z niespodziankami dla uczestników odbędzie się 16 września 2020 o godzinie 11.00.

W trakcie trwania przedsięwzięcia w pięciu miejscach – w siedzibach partnerów projektu zostanie także zorganizowana objazdowa wystawa planszowa „Dobranocka w podróży” – przedstawiająca najpopularniejszych bajkowych bohaterów.

Partnerzy: Regionalna Placówka Opiekuńczo-Terapeutyczną „Tęczowy Domek” w Rzeszowie, Dom Pomocy Społecznej w Rzeszowie, Spółdzielnia Socjalna Niebieski Młyn w Kraśniku, Fundacja Szansa dla Niewidomych, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Rymanowie Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Patronat honorowy: Fundacja Reksio im. Heleny i Lechosława Marszałków

Patronat medialny: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio VIA, nowiny24.pl, Gazeta Wyborcza
w Rzeszowie, Nasz Dom Rzeszów, Nauczyciel i Szkoła, rzeszow.wyborcza.pl, resinet.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Wieczór z Melpomeną w bibliotece. Spotkanie z Robertem Żurkiem, aktorem "Siemaszki"

7 listopada o godz. 17:00 w Wypożyczalni Głównej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33 a odbędzie się spotkanie z Robertem Żurkiem, aktorem Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Aktualności

DKF Klaps. Listopadowe spotkania z dobrym filmem w WDK [REPERTUAR]

Przed nami kolejny miesiąc z dobrym kinem w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Jak zawsze, projekcjom filmowym towarzyszyć będą prelekcje oraz pofilmowe dyskusje, które poprowadzi...

Aktualności

10. Rzeszów Jazz Festiwal. W programie koncerty gwiazd i pokazy filmowe

6 listopada rozpocznie się jubileuszowa, dziesiąta już edycja Rzeszów Jazz Festiwal. W programie osiem koncertów i pokazy filmowe. W Rzeszowie zagrają m.in. Grażyna Łobaszewska i Stanisław Soyka, Adam Pierończyk, O.N.E. czy Wojtek...

Aktualności

Halloweenowe atrakcje w Rzeszowskich Piwinicach

Z okazji zbliżającego się Halloween, Rzeszowskie Piwnice przygotowały dwie atrakcje dla mieszkańców – imprezę taneczną z muzyka elektroniczną i wizualizacjami świetlnymi oraz nietypowe zwiedzanie Piwnic połączone z mrocznymi historiami dawnego Rzeszowa.

Aktualności

Tension Zero nagrał utwór z legendarnym klawiszowcem

Rzeszowski zespół Tension Zero zaprezentował premierowy utwór „I quit” zwiastujący nadchodzący album. W utworze gościnnie pojawili się: Derek Sherinian oraz Miłek "Polopa" Piątek.

Aktualności

60. Rzeszowskie Spotkania Teatralne: Festiwal Arcydzieł 2022 [PROGRAM]

Organizowane od 1961 roku Rzeszowskie Spotkania Teatralne, znane również jako Festiwal Nowego Teatru, w tym roku powracają w nowej odsłonie.

Reklama