Z okazji trwającego Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu, Kino za Rogiem Cafe organizuje dwie projekcje filmowe dotyczące tematyki autyzmu i osób w spektrum autyzmu. W repertuarze nominowany do Oscara dokument „Życie animowane” oraz najnowszy film wielokrotnie nagradzanego izraelskiego reżysera Nira Bergmana „Oto my”.
28.04 16:30 ŻYCIE ANIMOWANE - dokument nominowany do Oscara. Owen Suskind od dziecka uwielbia bajki Disneya - może oglądać je w nieskończoność, a kwestie ulubionych bohaterów cytować z pamięci. Klasyczne amerykańskie animacje były też przez wiele lat jedynym medium, za pomocą którego Owen mógł porozumieć się z rodziną. W wieku trzech lat - kiedy niespodziewanie przestał mówić - lekarze zdiagnozowali u niego autyzm, który uniemożliwił mu komunikację z otoczeniem. Z pomocą przyszedł mu świat bajek Disneya - Owen zaczął wyrażać swoje emocje, używając języka disneyowskich postaci.
Oparty na książce Rona Suskinda (ojca Owena) „Życie animowane. Opowieść o bohaterach, ich pomocnikach i autyzmie” dokument laureata Oscara Rogera Rossa Williamsa w piękny i wzruszający sposób opowiada o sile miłości i o przezwyciężaniu własnych ograniczeń.
30.04 13:30 OTO MY - Aharon z oddaniem wychowuje swojego autystycznego syna Uriego. Żyją we dwóch, zanurzeni we własnej codziennej rutynie, tak bardzo różniącej się od świata, jaki znamy. Gdy Uri staje się formalnie dorosły, ma zamieszkać w specjalistycznym domu opieki. Czy jest na to gotowy? Aharon uważa, że nie, ale może w rzeczywistości on sam nie dorósł do rozstania... W drodze do placówki ojciec podejmuje decyzję o wspólnej ucieczce.
Jak mówi scenarzystka filmu Dana Idisis, „to nie jest film o autyzmie. Nie jest to też film o ojcu autystycznego dziecka ani o wyzwaniach, z jakimi zmaga się mężczyzna mający w rodzinie dziecko ze specjalnymi potrzebami. To film o ojcu i synu. O nieuchronnym momencie rozstania rodziców z dziećmi”.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz