Rzeszów - Piątek, 27.09.2024
Reklama

Warsztaty zdobienia pisanek huculskich

Dodano: /

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie organizuje seminarium warsztatowe poświęcone tradycyjnym technikom zdobienia pisanek huculskich. Warsztaty odbędą się 6 kwietnia od godz. 10.30 w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.    

Warsztaty to doskonałe preludium do zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Uczestnicy - zarówno dorośli jak i młodzież z całego województwa podkarpackiego - będą zdobywali umiejętności z zakresu zdobienia pisanek wielobarwną metodą batikową według wzorów huculskich.

Ponadto będzie można wysłuchać wykładu na temat obrzędowości Wielkanocno - wiosennej regionu huculszczyzny oraz atrybutów świąt wielkanocnych i magicznej roli pisanki. Wykład okraszony będzie muzyką na tradycyjnych huculskich instrumentach.

Koszt udziału w warsztatach wynosi 70 zł + podatek VAT.

Na Huculszczyźnie pisankom przypisuje się wielką moc. Zgodnie z tradycją przygotowują je kobiety w okresie Wielkiego Postu, malując na nich symboliczne wzory i dobierając odpowiednie barwy. Pisanki po święceniu ofiarowuje się najbliższym jako rodzaj amuletu, mającego strzec daną osobę i cały dom przez najbliższy rok. Dlatego też prawdziwa pisanka musi być wykonana na surowym jajku, co odróżnia ją od kraszanki, przeznaczonej do jedzenia. Jedną z tradycyjnych metod zdobienia pisanek jest batik, polegający na pokrywaniu partii jajka woskiem i barwieniu odpowiednimi barwnikami. Na Huculszczyźnie używa się do tego specjalnego narzędzia, zwanego pysaczok. Tak przygotowana pisanka będzie na pewno wyjątkową ozdobą wielkanocnego koszyczka, ale należy pamiętać, że prawdziwego znaczenia nabierze wówczas, gdy stanie się prezentem dla kogoś bliskiego.

Warsztaty poprowadzą:

dr Justyna Cząstka-Kłapyta – etnomuzykolog, etnolog i antropolog kultury, specjalizuje się w muzyce Karpat (Polska, Ukraina, Słowacja), organizatorka i pomysłodawca wraz z mężem Piotrem Kłapytą Festiwali i Dni Huculskich w Krakowie i interdyscyplinarnych wydawnictw naukowych poświęconych problematyce karpackiej, w których pełni funkcję redakcyjną.

Przewodnik beskidzki i tatrzański, juror muzycznych przeglądów folklorystycznych. Jest byłą klawesynistka, pianistką i członkinią Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca "Skalni".

Autorka artykułów o muzyce i kulturze Huculszczyzny, Zamagurza Spiskiego i Pienin.

Anna Warzecha - historyk sztuki, filolog ukraiński, przewodnik beskidzki i krakowski. Od kilku lat współpracuje również z Muzeum Narodowym w Krakowie jako organizator lekcji muzealnych dla młodzieży, a także przewodnik. Jest autorką ukraińskiej wersji publikacji Huculi, Bojkowie, Łemkowie. Tradycja i współczesność. Obecnie swoje zainteresowania skupiła na tradycyjnym hafcie huculskim i pisankarstwie, zarówno w sensie teoretycznym, jak i praktycznym.

Program warsztatów

10:30-11:30 - Justyna Cząstka-Kłapyta - wykład na temat wierzeń i zwyczajów huculskich związanych z okresem Świąt Wielkanocnych, wykład okraszony muzyką na tradycyjnych, huculskich instrumentach

11:30-12:15 - przerwa obiadowa

12:15-13:45 - Anna Warzecha - zajęcia praktyczne ze zdobienia pisanek huculskich techniką batikową

14:00 - wręczenie zaświadczeń

Materiały niezbędne do nauki i tworzenia pisanek zapewnia Organizator.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Świąteczne Targi Książki w Millenium Hall. Ponad 60 wydawnictw, spotkania autorskie i wystawy

Wielkimi krokami zbliża się coroczne święto literatury w Millenium Hall, czyli Świąteczne Targi Książki. Po raz piąty do Rzeszowa przyjadą ważne i ciekawe wydawnictwa, ze swoimi ofertami książkowymi, w tym premierami. Czytelnicy...

Aktualności

Kuratorskie oprowadzenie po nowej wystawie w Muzeum Okręgowym

W najbliższą niedzielę, 15 października w Muzeum Okręgowy w Rzeszowie, będzie można zwiedzać wystawę zatytułowaną „REJSZE – Mała Ojczyzna. W kręgu wiary i tradycji żydowskiej” w towarzystwie kuratora wystawy – Marzeny Lorens....

Aktualności

I edycja Festiwalu Sztuki Zaangażowanej WSPÓŁ_ISTNOŚĆ. Wstęp bezpłatny

W dniach 20 – 22 października 2023 r. w Rzeszowie odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Sztuki Zaangażowanej WSPÓŁ_ISTNOŚĆ. Wydarzenie organizuje Teatr NEMNO.

Aktualności

Spotkanie z aktorką teatralną Małgorzatą Machowską

Gościem najbliższego spotkania z cyklu „Wieczór z Melpomeną w Bibliotece” będzie Małgorzata Machowska, aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej i Ave Teatru. Wydarzenie organizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.

Aktualności

"Poezja w teatrze". Siemaszkowa zaprasza na koncert zespołu Wieża Bajzel

„Poezja w teatrze” to nowa inicjatywa Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, będąca częścią ogólnoplskiego programu Przestrzenie Sztuki. Projekt realizowany jest wspólnie z podkarpackim środowiskiem poetyckim. W jego ramach odbędzie się koncert...

Aktualności

Happy End. W Rzeszowie rusza najbardziej optymistyczny festiwal filmowy [PROGRAM]

29 filmów znalazło się w programie tegorocznej edycji Happy End Festiwal, który już dzisiaj rozpoczyna się w Rzeszowie. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Anna Dymna, która odbierze Nagrodę Honorową.

Reklama