Rzeszów - Poniedziałek, 27.01.2025
Reklama

Warsztaty, prezentacja, wystawa w Muzeum Etnograficznym w ramach EDD 2019

Dodano: /

Podobnie jak w poprzednich latach, rzeszowskie Muzeum Etnograficzne będzie uczestniczyć w Europejskich Dniach Dziedzictwa, które odbędą się w dniach 7-8/14-15 września 2019 r.

Muzeum specjalnie na tę okoliczność, przygotowało bogaty program wydarzeń, który realizowany będzie w dwie wrześniowe niedziele. Dla gości przygotowano warsztaty hafciarskie, prezentacje multimedialną związaną z historią tkactwa w Polsce, wystawę zatytułowaną „Etnoilustracje” oraz spotkanie z autorką książki „Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach”.

 

PROGRAM EDD 2019 w Muzeum Etnograficznym

8 WRZEŚNIA 2019

12:00- 15:00 Prelekcja oraz warsztaty hafciarskie „Wzornik Rzeszowski”, Bartłomiej Jankiewicz

Warsztaty hafciarskie prowadzone będą przez P. Bartłomieja Jankiewicza, na podstawie autorskiego projektu pt. „Wzornik rzeszowski” opartego na muzealnej kolekcji stroju, prezentowanego na wystawie stałej pt. „Na co dzień i od święta”.

P. Bartłomiej Jankiewicz jest autorem teczek haftów kaszubskich, które zawierają opis technik hafciarskich wraz z planszami do kopiowania na płótno. Prowadzi warsztaty rękodzielnicze. W tym dniu zaprezentowane zostaną również wytypowane eksponaty muzealne oraz współcześnie wykonane prace inspirowane rzeszowskim haftem czerwono-niebieskim.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczyć eksponaty, przymierzyć zrekonstruowane stroje rzeszowskie oraz dopasować i przeglądnąć się w 8 jego odmianach regionalnych w wirtualnym lustrze. Chętni będą mogli również wziąć udział w warsztatach haftu rzeszowskiego.

16:00 Tkaniny w Polsce – splotem przez historię – prezentacja, Monika Beszterda

Podczas prezentacji multimedialnej omówione zostaną zagadnienia związane z historią tkactwa na ziemiach polskich oraz historią powstawania tkanin charakterystycznych dla polskich regionów. Zorganizowany zostanie również pokaz tkania na krośnie w wykonaniu Moniki Beszterdy.



15 WRZEŚNIA 2019

14:00 Spotkanie autorskie z Moniką Michaluk, autorką książki „Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach”.

Spotkanie z autorką książki pt. „Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach”, która opowiada o źródłach polskiej tradycji.  Jest to nie tylko książka, ale również ciekawy projekt edukacyjny oparty na interesującym połączeniu nowoczesnych środków wyrazu, wzornictwa ludowego, wiedzy eksperckiej i świetnie opracowanych motywów opowieści. To opowiastki, które skłonią najmłodszych i najstarszych do wspólnych rozmów – tak ważnych dla podtrzymania tradycji, również rodzinnej. Książka ukazuje dawną koncepcję czasu i powiązany z nim, cały roczny cykl obrzędowy, odsłania źródła i niekomercyjne aspekty polskich świąt, a także pokazuje jak wyglądało życie i rzemiosło na dawnej wsi. Dla uczestników spotkania zaplanowano również warsztaty międzypokoleniowe prowadzone przez autorkę książki.

16:00 Warsztaty towarzyszące wystawie „Etnoilustracje”

Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie zaprasza na wystawę pt. Etnoilustracje, prezentującą barwne narracje wizualne autorstwa Moniki Michaluk, powstałych we współpracy z Michałem Stachowiakiem. Prace utrzymane są w estetyce etnodizajnu i odwołują się w bezpośredni sposób do źródeł etnograficznych, obiektów, a także opowieści konkretnych osób.

Podczas wystawy zostaną odsłonięte również Etnoilustracje podkarpackie – motywy, które właśnie dołączyły do cyklu. Nowe sceny zostały wypracowane wspólnie z badaczami muzeum, a opierają się na kanwie materiałów archiwalnych i  wywiadów z najstarszymi mieszkańcami ziemi rzeszowskiej.

Oprócz Etnoilustracji zaprezentujemy także najnowsze obiekty etnograficzne, pozyskane przez muzeum w ramach projektu pt. Tradycje wielkanocne Podkarpacia. Badania terenowe, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Reklama

Komentarze

Reklama