Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Uznany dyrygent, dwa chóry i czeska sopranistka - wieczór symfoniczny w Filharmonii Podkarpackiej

Dodano: /

Jiří Petrdlík, jeden najlepszych dyrygentów europejskich swojego pokolenia, poprowadzi orkiestrę symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej podczas piątkowego koncertu symfonicznego. Koncert wzbogaci udział dwóch chórów. Solistką wieczoru będzie czeska sopranistka Miroslava Časarová.

AB 8 MARCA 2024, godz. 19:00

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

PRASKI CHÓR MIESZANY

CHÓR INSTYTUTU MUZYKI UNIWERSYTETU RZESZOWSKIEGO

JIŘÍ PETRDLÍK – dyrygent

MIROSLAVA ČASAROVÁ – sopran

BOŻENA STASIOWSKA – CHROBAK – przygotowanie chóru

 

W programie m.in.: A. Dvořák, G. Rossini, M. Weber, G. Bizet, J. Strauss

 

JIŘÍ PETRDLÍK /1977/

Jeden z najbardziej uznawanych europejskich dyrygentów swojego pokolenia. Studiował grę na fortepianie, puzonie i dyrygenturę (1995-2000 w Konserwatorium w Pradze, 2000-2005 w Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze) u prof. Miroslava Košlera, prof. Miriam Němcovej, prof. Jiří Bělohlávka, prof. Radomila Eliški, prof. Františka Vajnara, prof.Tomáša Koutníka i innych. Ukończył studia w klasie mistrzowskiej głównego dyrygenta orkiestry Filharmonii w Nowym Jorku prof. Kurta Masura we Wrocławiu i głównego dyrygenta Filharmonii BBC prof. Jiří Bělohlávka.

W latach 2002-2009 był stałym dyrygentem Teatru Narodowego w Brnie i dyrektorem muzycznym Teatru Miejskiego w Brnie. Od 2004 r. jest zatrudniony jako stały dyrygent w Teatrze im. J. K. Tylta w Pilźnie. Petrdlík regularnie współpracuje gościnnie z prestiżowymi międzynarodowymi scenami operowymi (np. W Mesynie, Tuluzie, Warszawie, Północnym Teksasie, Pradze, Szegedzie, Kairze, Aleksandrii itp.).

W dziedzinie muzyki symfonicznej Jiří Petrdlík dyryguje czołowymi orkiestrami czeskimi i zagranicznymi (Praska Orkiestra Symfoniczna, Czeskie Radio SO, Czeskie Narodowe SO, Filharmonia Janáček w Ostrawie, Morawska Filharmonia w Ołomuńcu, Północnoczeska Filharmonia w Teplicach, Wrocławska Filharmonia, Orkiestra Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Orkiestra MTM w Warszawie, KSO w Toronto, Iwasaki Philharmonic ao) i regularnie pojawia się jako gość na różnych festiwali muzycznych w Europie, Japonii, Chinach, Kanadzie i USA. Od sezonu 2010/11 z powodzeniem rozwija bogatą współpracę artystyczną z Kairską Orkiestrą Symfoniczną, gdzie został mianowany Dyrektorem Artystycznym Generalnym i Głównym Dyrygentem w latach 2011-15..

W sezonie 2014/15 Petrdlík został zaproszony do Alte Oper w Frankfurcie, a w sezonie 2015/16 był gościnnym dyrygentem w Wiener Musikverein. Od tego czasu rozwijał bogatą współpracę artystyczną jako stały dyrygent gościnny Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Od roku 2015 Petrdlík regularnie organizuje prestiżowe noworoczne trasy koncertowe w Chinach z wybitnymi europejskimi orkiestrami. Petrdlík prowadził także szeroką działalność jako chórmistrz (od 2009 r. Dyrektor artystyczny praskiego chóru mieszanego), muzykolog (Uniwersytet Karola w Pradze) – zdobył tytuł doktora), wydawca i pedagog (kierownik wydziału dyrygentury Konserwatorium im. Jaroslava Ježka w Pradze) i z powodzeniem wziął udział w kilku konkursach (np. w konkursach: Prague Cantat, American Opera Competition, D. Flick Conductor Competition London). Jest przewodniczącym Jury Konkursu „Praga Kantat” i Towarzystwa Fibicha, a od 2017 r. Został dyrektorem unikalnego w skali światowej festiwalu melodramatu koncertowego „Melodramfest” i głównym dyrygentem międzynarodowej orkiestry Carpathia.

Od sezonu 2020/21 jestem dyrektorem artystycznym zespołu opery w Teatrze im. J. K. Tyla Plzeň. Szeroki repertuar Petrdlíka zawiera kompozycje różnych gatunków muzycznych, stylów i okresów. W dziedzinie dyskografii Petrdlík często zwraca uwagę na rzadko pojawiające się tytuły (np. Ezio Glucka – światowa premiera praskiej wersji opery Beethovena – Habsburskich kantat, Foerster – Glagolitic Mass, Fibich – Missa brevis, Prokofieva – Eugeniusz Oniegin, Arend – Astral Travels i in.).

 

MIROSLAVA ČASAROVÁ (sopran)

Pochodzi z małej wioski na Wysoczynie (Vysočina). Po ukończeniu liceum w Humpolcu studiowała język czeski i wychowanie muzyczne na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Karola w Pradze. Na ostatnim roku studiów była redaktorką czasopisma Svět motorů i jednocześnie uczyła się śpiewu u Brigity Šulcovej w Prazskim Konserwatorium, które ukończyła w 2008 r. Obecnie doskonali swoje umiejętności pod okiem barytona Miguleangela Cavalcantiego.

Jest solistką zespołu Straży Zamkowej i Policji Republiki Czeskiej, regularnie występuje w Filharmonii Gustava Mahlera w Igławie i gościnnie w wielu operach w Czechach. Śpiewała partie Aidy, Giuditty, Marzenki, Obcej księżnej, a także Pięknej Heleny. W 2019 r. została nominowana do nagrody Thalie za rolę Leonory w Trubadurze Verdiego. Dużo koncertuje w kraju i za granicą (Włochy, Watykan, Francja, Niemcy…). Śpiewa w zespołach muzyki kameralnej Anima Pure (wokal, klawesyn, puzon), EMIDA (wokal, fortepian, klarnet) oraz występuje w duecie z harfą. Jej głos można usłyszeć w radiu Classic Praha, gdzie prowadzi programy na żywo. W listopadzie 2023 r. otrzymała pierwszą nagrodę regionu Wysoczyna.

W czasie pandemii Covid-19 w internecie dużą popularnością cieszyło się jej nagranie pieśni Rusałki do księżyca (Měsíčku na nebi hlubokém), które było humorystyczną transliteracją arii z opery Dvořáka Rusałka. Już ponad 415 tyś. wyświetleń na platformie YouTube ma jej utwór Koronárie, czyli pieśń żałobna śpiewaczki operowej. Oprócz występów operowych jest prezenterką i autorką tekstów piosenek oraz wierszy.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Rzeszów Jazz Festiwal 2023. Gwiazdą gitarzysta Mike Stern [PROGRAM]

To będzie już 11. edycja największego festiwalu jazzowego na Podkarpaciu. Rzeszów Jazz Festiwal odbędzie się w dniach 11 – 18 listopada 2023. W programie znalazło się 6 koncertów oraz wystawy fotografii. Tegoroczną...

Aktualności

Zaduszki Jazzowe w Kinie za Rogiem Cafe. Koncert Gaby Janusz

W Kinie za Rogiem Cafe odbędą się dwa koncerty z cyklu „Zaduszki Jazzowe”. Inicjatorką wydarzenia jest Gaba Janusz, która od udziału w nich zaprosiła znakomitych muzyków.

Aktualności

61. RST - 02. Festiwal Arcydzieł. Najlepsze spektakle z całej Polski w "Siemaszkowej" już w listopadzie

Zbliża się 61. edycja Rzeszowskich Spotkań Teatralnych: 02. Festiwalu Arcydzieł, organizowanych przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć najlepsze spektakle z całej Polski.

Aktualności

Bezpłatny pokaz spektaklu "Kantor tu jest"

W najbliższą niedzielę w Rzeszowie odbędzie się długo wyczekiwany pokaz spektaklu „Kantor tu jest” Latającego Teatru Kantorowi. Wydarzenie jest bezpłatne, obowiązują wejściówki.

Aktualności

Andrzejki z Valentiną Maslovską w Rzeszowskich Piwnicach

Valentina Maslovska – wokalistka, trenerka wokalna, autorka tekstów i kompozytorka - zagra wraz z zespołem koncert andrzejkowy w Rzeszowskich Piwnicach. Podczas koncertu usłyszycie materiał z płyty "V A L E N T...

Aktualności

Halloweenowe Filmowe Przedszkole: Baśnie i polskie bajki dla najmłodszych

Kino za Rogiem Cafe organizuje spotkanie pod hasłem „Halloweenowe Filmowe Przedszkole” z myślą o dzieciach w wielu od 2 do 5 lat. Wydarzenie pozwoli maluchom odkryć magię kina i radość ze wspólnego...

Aktualności

Zdjęcia Krzysztofa Ruszela na nowej wystawie czasowej w Muzeum Etnograficznym

Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie zaprezentuje zdjęcia zmarłego 2021 roku Krzysztofa Ruszela, wieloletniego kierownika Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie. Wernisaż wystawy zatytułowanej „Ad memoriam Krzysztof Ruszel” odbędzie się 2 listopada 2023...

Aktualności

11. edycja festiwalu "Źródła Pamięci. Szajna - Grotowski - Kantor" [PROGRAM]

W programie tegorocznej edycji znalazło się m.in. cztery spektakle, prelekcje, wystawa oraz warsztaty.

Reklama