Rzeszów - Niedziela, 22.12.2024
Reklama

Teatralny Speed Dating. W „"Siemaszce" rusza 6. edycja Sceny Nowej Dramaturgii

Dodano: /

Scena Nowej Dramaturgii to platforma działająca przy Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, skupiona na współczesnych metodach tworzenia opowieści teatralnych, dla których osią jest słowo pisane. Kierowana jest do pisarzy, dramaturżek, poetów, scenarzystek i reporterów zainteresowanych pisaniem dla teatru oraz do reżyserów i reżyserek teatralnych, którzy zjeżdżają się do Rzeszowa z całej Polski, gdzie podczas Teatralnego Speed Datingu łączeni są w pary. W ciągu niespełna kilkudziesięciu godzin powstaje koncepcja spektaklu.

Męska anoreksja, dylemat: rodzić czy nie rodzić, krytyka konsumpcjonizmu z perspektywy widelczyka do ciasta, czy spektrum autyzmu pokazane przez pryzmat mrocznej baśni i magicznego realizmu. Te i wiele innych tematów poruszały teksty dla teatru pisane w ostatnich latach w ramach Sceny Nowej Dramaturgii przy Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Przez Scenę przewinęło się kilkadziesiąt osób – teraz rusza kolejna, szósta edycja.

Celem platformy jest stworzenie warunków do wspólnego poszukiwania nowoczesnych środków literackiego wyrazu we współczesnej realizacji scenicznej. Jej kuratorami są reżyserka Martyna Łyko oraz Witold Mrozek, krytyk teatralny i dziennikarz. W sesjach dopracowywania projektów biorą udział uznani praktycy reżyserii i dramaturgii. W ostatnich latach funkcję tę pełnili Michał Buszewicz, Paweł Demirski, Grzegorz Niziołek, Małgorzata Sikorska-Miszczuk czy Weronika Szczawińska.

Speed dating w teatrze

Projekt wspiera powstawanie różnorodnych, w tym nowatorskich form teatralnych i dramaturgicznych, oraz rozmaitych modeli współpracy między osobami zajmującymi się teatrem. Od klasycznych form reżyserowania tekstu, przez kreację kolektywną czy nawet wspólne performowanie własnej partytury.

Scena Nowej Dramaturgii to przede wszystkim dwa podstawowe działania. W Teatralnym Speed Datingu z pomocą kuratorów ze zgłaszających się artystów powstają pary reżysersko-dramaturgiczne. Drugim elementem programu jest Letnia Rezydencja Literacka – w tym roku otrzymała ją Martyna Wawrzyniak, która spędzi w Rzeszowie miesiąc, pracując nad nowym tekstem.

Efekty prac twórczych duetów, które realizować będą swoje projekty w ramach tegorocznej edycji Sceny Nowej Dramaturgii będzie można oglądać już 7 kwietnia o godz. 16:00 w Szajna Galerii. Bezpłatne wejściówki odbierać można w kasie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Liczba miejsc ograniczona.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Znamy pełny line-up Rockowej Nocy. Festiwal startuje 15 listopada

Organizatorzy najgłośniejszego rzeszowskiego festiwalu ogłosili ostatnie dwa zespoły, które w tym roku zagrają na Rockowej Nocy. Do ujawnionych wcześniej wykonawców dołączyli: Deus Mortem oraz zwycięzcy Konkursowego Przeglądu Zespołów RN 2024, czyli Leepy.

Aktualności

Podwójne warsztaty dla dzieci z ilustratorem Arturem Nowickim

Warsztaty odbędą się w ramach projektu „Słowo i obraz” organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Aktualności

16. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy [PROGRAM]

Znamy szczegółowy program 16. edycji Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego. Jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce odbędzie się w G2A Arenie w podrzeszowskiej Jasionce, która na 3 dni stanie się miejscem spotkania...

Aktualności

Rockowa Noc 2024. Znamy kolejne zespoły, które zagrają na festiwalu

Las Trumien i Percival Schuttenbach dołączają do line-upu tegorocznej edycji festiwalu Rockowa Noc. Do rozpoczęcia festiwalu pozostało nieco ponad tydzień.

Aktualności

I Symfonia Mahlera zabrzmi w Filharmonii Podkarpackiej

Po dwutygodniowej przerwie, przestrzeń sali widowiskowej w Filharmonii Podkarpackiej znów wypełni muzyka symfoniczna. Tym razem melomani będą mieli okazje zanurzyć się w dźwiękach I Symfonii D – dur „Tytan” Gustava Mahlera. Orkiestrę...

Aktualności

Listopadowe spotkanie z historią w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

W dniu Narodowego Święta Niepodległości w Muzeum Okręgowego w Rzeszowie odbędą się bezpłatne prelekcje, m.in. kierownika działu historycznego Rafała Kocoła oraz dr Wojciecha Mosia połączone z prezentacją eksponatów. Wstęp wolny.

Aktualności

Kto zostanie mistrzem i mistrzynią Rzeszowa w szachach? Trwają zapisy do turnieju

Od 7 do 11 listopada 2024 roku w Rzeszowskim Domu Kultury filia Słocina szachiści po raz kolejny powalczą o prestiżowy tytuł mistrza Rzeszowa. Tradycyjnie nie zabraknie również rozgrywek amatorów (gr. B) oraz...

Reklama