Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Teatr im. Wandy Siemaszkowej operatorem programu Przestrzenie Sztuki

Dodano: /

„Przestrzeń potrzebuje sztuki, a sztuka potrzebuje przestrzeni” – tymi słowami Katarzyna Meissner, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca rozpoczęła konferencję prasową inaugurującą ogólnopolski pilotaż programu Przestrzenie Sztuki. Będą to interdyscyplinarne centra kultury prowadzone we współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego opierające się na istniejących instytucjach kultury. Wydarzenie odbyło się 29 lipca na Akademii Sztuk Pięknych Warszawie. Udział wzięli:

- Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego,

- Katarzyna Meissner, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca (moderacja),

-  Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca ,

- Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Pilotaż programu wystartował w lipcu i potrwa do końca tego roku. Przestrzenie Sztuki powstaną w Katowicach, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze. Planowanych jest 100 wydarzeń, w których weźmie kilkuset artystów i które obejrzy  80 tys. odbiorców.

Prof. Piotr Gliński powiedział, że: „Przestrzenie Sztuki to nowy format mecenatu Państwa – takiego projektu jeszcze nie było w Polsce. Opiera się na dobrych i sprawdzonych instytucjach, które już funkcjonują. Realizujemy  w ten sposób zasadę zrównoważonego rozwoju, bo nie koncentrujemy na centrach aglomeracji urbanistyczno-kulturalnych w Polsce, tylko tych mniejszych lokalizacjach oraz zasadę subsydiarności, czyli pomocy dla tych, którzy już są dobrzy, aktywni, którzy mają talent i aspiracje, i zasługują żeby ich wspierać odgórnie, bo już nie są w stanie więcej sami zrobić.”

Operatorami pilotażu będą: Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Kielecki Teatr Tańca, Centrum Kultury w Lublinie, Materia, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr im. Wandy Siemaszkowej oraz Lubuski Teatr w Zielonej Górze.

Nasze miasto podczas konferencji reprezentowali dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego Robert Godek, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej Jan Nowara oraz pełnomocnik dyrektora Teatru Jagoda Skowron.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Wystawa i wieczór autorski z Tomaszem Tomaszewskim zainauguruje IV Rzeszowski Weekend Fotografii

9 września w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa odbędzie się wystawa fotografii pn. „Świat jest tam, gdzie się zatrzymałeś” oraz wieczór autorski z Tomaszem Tomaszewskim. Wydarzenie zainauguruje IV Rzeszowski Weekend Fotografii. Początek o...

Aktualności

Wrześniowy harmonogram koncertów na parkingu Filharmonii Podkarpackiej

Koncerty odbędą się w ramach II edycji cyklu „Filharmonia w plenerze”. Koncerty rozpoczynają się o godz. 18:00. Bilety w cenie 20 zł można nabyć w kasie Filharmonii lub na oficjalnej stronie internetowej...

Aktualności

Premiera sztuki "Ballady i romanse" rozpocznie nowy sezon w Teatrze Maska

W nadchodzących miesiącach nie zabraknie w „Masce“ interesujących nowości. Nowy sezon artystyczny rozpocznie premiera spektaklu „Ballady i Romanse”, powróci również Scena dla Dorosłych.

Aktualności

Piknik rodzinny w centrum Rzeszowa. Wystąpi m.in. Arka Noego

W najbliższą niedzielę 4 września przy budynku Estrady Rzeszowskiej na ul. Jagiellońskiej 24, odbędzie się piknik rodzinny pn. „Dzień dobry Добрий день.”.

Aktualności

Pożegnanie lata z teatrem Maska. Czytanie performatywne w parku

Aktorzy teatru Maska będą czytać sztukę Beniamina Bukowskiego NANOWO.

Reklama