Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Teatr im. Wandy Siemaszkowej operatorem programu Przestrzenie Sztuki

Dodano: /

„Przestrzeń potrzebuje sztuki, a sztuka potrzebuje przestrzeni” – tymi słowami Katarzyna Meissner, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca rozpoczęła konferencję prasową inaugurującą ogólnopolski pilotaż programu Przestrzenie Sztuki. Będą to interdyscyplinarne centra kultury prowadzone we współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego opierające się na istniejących instytucjach kultury. Wydarzenie odbyło się 29 lipca na Akademii Sztuk Pięknych Warszawie. Udział wzięli:

- Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego,

- Katarzyna Meissner, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca (moderacja),

-  Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca ,

- Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Pilotaż programu wystartował w lipcu i potrwa do końca tego roku. Przestrzenie Sztuki powstaną w Katowicach, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze. Planowanych jest 100 wydarzeń, w których weźmie kilkuset artystów i które obejrzy  80 tys. odbiorców.

Prof. Piotr Gliński powiedział, że: „Przestrzenie Sztuki to nowy format mecenatu Państwa – takiego projektu jeszcze nie było w Polsce. Opiera się na dobrych i sprawdzonych instytucjach, które już funkcjonują. Realizujemy  w ten sposób zasadę zrównoważonego rozwoju, bo nie koncentrujemy na centrach aglomeracji urbanistyczno-kulturalnych w Polsce, tylko tych mniejszych lokalizacjach oraz zasadę subsydiarności, czyli pomocy dla tych, którzy już są dobrzy, aktywni, którzy mają talent i aspiracje, i zasługują żeby ich wspierać odgórnie, bo już nie są w stanie więcej sami zrobić.”

Operatorami pilotażu będą: Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Kielecki Teatr Tańca, Centrum Kultury w Lublinie, Materia, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr im. Wandy Siemaszkowej oraz Lubuski Teatr w Zielonej Górze.

Nasze miasto podczas konferencji reprezentowali dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego Robert Godek, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej Jan Nowara oraz pełnomocnik dyrektora Teatru Jagoda Skowron.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

"Afrykamera" dni kultury afrykańskiej w Rzeszowie. Filmy, warsztaty i afrykańskie menu

Najbliższy weekend w rzeszowskim Kinie za Rogiem Cafe, upłynie pod znakiem kultury afrykańskiej. W ramach wydarzenia pn. „Afrykamera” odbędą się ciekawe projekcje filmowe oraz warsztaty. Zbędzie można również skosztować afrykańskich potrwa i...

Aktualności

"Dziadek do orzechów" na wielkim ekranie

W najbliższą niedzielę, 21 stycznia 2024 r. na ekranie kina Zorza będzie można zobaczyć blisko 2,5 godzinny balet Piotra Czajkowskiego w klasycznej choreografii Rudolfa Nuriejewa. Widowisko będzie retransmitowane z Paryskiej Opery Narodowej....

Aktualności

Izabela Rzeszowska wystąpi w Wojewódzkim Domu Kultury

Aktorka i wokalistka Izabela Rzeszowska wystąpi podczas koncertu będącego częścią XVI Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Artystce towarzyszyć będzie pianistka, Teresa Wrońska.

Aktualności

Nowa wystawa w rzeszowskiej Plazie

„Powidoki rysunku” - to tytuł nowej wystawy prezentowanej w Strefie Kultury w CH Plaza Rzeszów. Na ekspozycji wystawione są prace 20 absolwentów, studentów i wykładowców Pracowni Rysunku Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Aktualności

Prezentacja obrazów Tadeusza Boruty w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

18 stycznia 2024 r. w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie odbędzie się spotkanie zatytułowane "Forma na Polonię. Prezentacja obrazów Tadeusz Boruty" z udziałem samego artysty. Wydarzenie zaplanowano w gmachu głównym muzeum przy ul....

Aktualności

Bogaty program wydarzeń w Kinie za Rogiem Cafe

Propozycje kameralnego, rzeszowskiego kina mieszczącego się w rejonie dworca PKP, to nie tylko klasyczny repertuar filmowy , ale również szereg innych wydarzeń o charakterze kulturalno-rozrywkowym i okołofilmowym. W styczniu, Kino za Rogiem...

Aktualności

Epicki poemat symfoniczny R. Straussa w Filharmonii Podkarpackiej

Podczas najbliższego wieczoru muzycznego w Filharmonii Podkarpackiej, usłyszmy monumentalne dzieło Richarada Straussa – „Symfonia alpejska”. Orkiestrę FP poprowadzi Jiří Petrdlík - jeden z najbardziej uznawanych europejskich dyrygentów swojego pokolenia.

Reklama