Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Teatr Dworski w Muzeum-Zamek w Łańcucie. Kolejna premiera "Siemaszki"

Dodano: /

Premiera spektaklu „Ermida albo Królewna pasterska” odbędzie się 16 i 17 listopada w Sali Balowej łańcuckiego Zamku. Będzie to pierwsza odsłona Sceny Dworskiej Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

Dagny Cipora, Mateusz Mikoś, Magdalena Kozikowska-Pieńko, Małgorzata Machowska, Justyna Król, Michał Chołka, Paweł Gładyś oraz Robert Żurek zabiorą widzów nowego spektaklu Teatru im. Wandy Siemaszkowej w wędrówkę do krainy Arkadii, w której głównym przewodnikiem wyprawy będzie Stanisław Herakliusz Lubomirski, autor sielanki „Ermida albo Królewna pasterska” z 1664 roku.

Reżyserią czwartej współczesnej adaptacji utworu, jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XVII wieku, zajął się Jan Nowara. Do opowiadania o poszukiwaniu czystego szczęścia dołączył również Wojciech Głuch, kompozytor muzyki do spektaklu, związany w przeszłości m.in. z Teatrem Rozmaitości: „Tworzenie muzyki do tak pięknego tekstu, gdzie delektujemy się każdym słowem, to jest ogromna radość i odpowiedzialność, gdyż bardzo łatwo ponieść się współczesności. Sądziłem, że postaram się wsłuchać w epokę baroku. Starałem się wyszukać w tekście pewne motywy dialogowe, które mogłyby spowodować, że tekst niósł by dzięki muzyce dodatkową wartość kolorystyczną” – tłumaczy kompozytor. Dodajmy, że przygotowaniem wokalnym aktorów zajęła się Bożena Stasiowska-Chrobak, zaś skomponowane utwory zostaną odtworzone przez Urszulę Baran (flet), Tomasz Jachym (piano), Patrycja Machała (wiolonczela) oraz Andrzej Paśkiewicz (gitara).

O odpowiedni klimat barokowego teatru dworskiego oraz najmniejsze detale, pomagające wyobraźni przenieść się do estetyki tamtych czasów, zadbała Marzena Wodziak, przygotowując scenerię oraz kostiumy: „Barok był punktem wyjścia. Z racji tego, że gramy w przestrzeni Sali Balowej, to postanowiłam przybliżyć współczesnemu widzowi te stare mechanizmy teatralne i one są na widoku cały czas. Scenografia, nasze prospekty są też rekwizytami, stanowią ważny element całej konwencji. Natomiast jeżeli chodzi o kostium, to jest to przetworzenie baroku, nie jest to rekonstrukcja. Staraliśmy się, żeby postać miała w sobie elementy komiczne” – mówiła projektantka kostiumów i scenografii.  

Wyborem odpowiedniego ruchu scenicznego zajął się Tomasz Dajewski: „Staramy się ruchem wesprzeć ale nie barokujemy jakoś przesadnie. Staraliśmy się zrobić spektakl dla widza współczesnego” – wyjaśniał choreograf.

„Ermida albo Królewna Pasterska” to w dużym skrócie filozoficzna analiza natury ludzkiej i jej idyllicznych dążeń do wiecznie uciekającego szczęścia. Ta sielanka z epoki baroku może być traktowana jako twór ponadczasowy, mówiący o ludziach w sposób uniwersalny, schematach które możliwe są w każdym miejscu i czasie. Spektakl, zgodnie z zamiarem ożywienia dawnego teatru dworskiego, jest dedykowany do grania we wnętrzach pałaców, zamków i dworów. Nie mniej jednak póki zaplanowanej premiery oraz wzmianki o tym, że spektakl będzie można zobaczyć w grudniu w Rzeszowie nie przedstawiono póki co żadnych innych pokazów. Twórcy spektaklu liczą na to, że oferty pojawią się po premierze.

Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

DKF Klaps. Kwiecień z dobrym filmem w WDK [REPERTUAR]

Cztery filmowe seanse zaplanowano w ramach kwietniowego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps”. Przed każdą projekcją prezentowane będą Polskie Kroniki Filmowe z lat 60-tych. W repertuarze m.in. najnowszy obraz zatytułowany „Monster”. Film został nagrodzony...

Aktualności

KultURalia 2024 - dwie sceny, strefa foodtruck i chillout oraz liczne atrakcje

Organizatorzy XII Rzeszowskich KultURaliów Studenckich ujawnili pierwsze szczegóły dotyczące tegorocznej edycji wydarzenia. W tym roku zabawa potrwa dwa dni.

Aktualności

Nietuzinkowe plakaty studentów WSIiZ na wystawie w WDK

We wtorek, 26 marca 2024 r. w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się wernisaż wystawy „B1 z WSIiZ" organizowanej przez Koło Projektowania Plakatu B1. Na ekspozycji prezentowane będą prace studentów i absolwentów Wyższej...

Aktualności

Premiera "Lalki" w teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

W najbliższą sobotę, 23 marca 2024 r. w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się premiera spektaklu „Lalka”, realizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Premierę otworzy wystawa pn. „80-lecie Sceny Dramatycznej...

Aktualności

Święto Wiosny z boginiami. Koncert braci Stechek w Filharmonii Podkarpackiej

Paweł i Piotr Steczek przyjadą do Rzeszowa aby zaprezentować melomanom swoją muzyczną opowieść inspirowaną kobietami-boginiami z mitologii skandynawskiej. Koncert tego wyjątkowego duetu odbędzie się w ramach cyklu BOOM w Filharmonii Podkarpackiej.

Aktualności

Enej i C-Bool wystąpią na Rzeszowskich Juwenaliach

Kolejni wykonawcy dołączyli do line-upu 29. edycji Rzeszowskich Juwenaliów. Grupa Enej zagra na Scenie Głównej na zakończenie pierwszego dnia imprezy. C-BooL wystąpi 10 maja na OneStage.

Aktualności

Zgłoszenia do udziału w Podkarpackich Konfrontacji Fotograficznych

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza koła, kluby i grupy fotograficzne działające na Podkarpaciu do udziału w XXII Podkarpackich Konfrontacjach Fotograficznych.

Reklama