Rzeszów - Poniedziałek, 07.10.2024
Reklama

Sztuka A. Warhola na wystawie w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

Dodano: /

Od 11 kwietnia w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, będzie można obejrzeć wystawę poświęconą twórczości Andy’ego Warhola.

„Andy Warhol Przed i Po” – pod takim tytułem w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie prezentowana będzie wystawa prac jednego z najbardziej wpływowych artystów XX wieku. Wystawa została zorganizowana ze zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Medzilaborcach (Słowacja) i jest efektem współpracy Samorządowego Kraju Preszowskiego z Województwem Podkarpackim.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 11 kwietnia 2024 o godz. 16.00 w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, ul. 3 Maja 19. Ekspozycja dostępna będzie dl zwiedzających do 16 czerwca br.

Kuratorem wystawy jest Martin Cubjak, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola. Autorem koncepcji jest dr Michał Bycko, kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola, a koordynatorem dr Michał Rut, kustosz Muzeum Okręgowe w Rzeszowie.

Andy Warhol jest uznawany za rewolucjonistę sztuki, twórcę pop-artu i ikonę popkultury. To artysta, który przeszedł drogę od dobrze prosperującego grafika reklamowego do artysty-gwiazdy o popularności porównywalnej z gwiazdami filmowymi czy idolami muzyki pop. Twórcą, którego sposób bycia, strój, kolor włosów, każdy gest staje się równie ważny jak realizowana przez niego praca graficzna.

Andy Warhol urodził się 6 sierpnia 1928 r. w Pittsburgu w Pensylwanii jako Andrej Varchola. Jego rodzice, Andrij (Andrew) Varchola i Ulija (Julia) Justyna Zavacka, byli imigrantami. Pochodzili z mniejszości grekokatolików łemkowskich (rusińskich) z wioski Miková, usytuowanej na północy Słowacji. Dziś w niedalekich Medzilaborcach istnieje Muzeum Sztuki Nowoczesnej gromadzące dzieła i pamiątki związane z artystą. Rzeszowska wystawa w całości oparta jest na zbiorach tego muzeum.

Postać i sama twórczość Andy'ego Warhola najbardziej kojarzą się z "wizualną lekkością" pop-artu, a mniej zajmowano się Warholem jako „całością”, tracąc tym samym ważne informacje o tym, kim i czym był Andy Warhol. Dopiero w ostatniej dekadzie zaczęto podejmować refleksję o jego swoistej "ontogenezie", przemianie od Andreia Varcholi do Andy'ego Warhola.  Pozornie może wydawać się, iż Andrej Varchola z rusińskiej Mikowej nie ma nic wspólnego z supergwiazdą Andy’m Warholem. Artystą ciągle komentowanym i budzącym zainteresowanie, twórcą obrazów przedstawiających puszki Coca-Coli, zupy Cambella, portretów znanych gwiazd oraz frapujących autoportretów.

Zamiarem twórców wystawy jest zaakcentowanie rodzimych korzeni w jego działalności. Stąd na ekspozycji zobrazowano relacje z jego matką - Julią Zavacką Varcholą, jego wczesną twórczość, jak również prace ze szczytowego okresu popularności.

Twórca koncepcji wystawy Michał Byćko relacjonuje: Ponieważ wciąż jesteśmy duchowo zaangażowani w święta Wielkiejnocy, celowo wymyśliłem projekt, aby czas zdrady, zmartwychwstania i zwycięstwa nad śmiercią był dla nas zarówno pamiątką, jak i nadzieją. Wierzę, że święte symbole i motywy, które Warhol twórczo "zmodyfikował" z dzieł starych mistrzów w ostatniej części jego życia, mają jakiś związek z jego wiarą w Boga i podziwem dla wschodniochrześcijańskiego rytuału bizantyjskiego. Projekt nie wyczerpuje wszystkich aspektów formalnych i ideowych twórczości człowieka, który twierdził, że "przybył znikąd", "nie wierzy w śmierć"..., ale mam nadzieję, że dostarczy on odbiorcy motywacji do głębszego poznania życia, działalności i filozofii Andy'ego Warhola.

Obecność wystawy w Rzeszowie to efekt współpracy Samorządowego Kraju Preszowskiego z Województwem Podkarpackim. W tym kontekście słowacki samorząd zaproponował, we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej Andy’ego Warhola w Medzilaborcach, prezentację prac i artefaktów światowej sławy artysty w naszym regionie. Podjęta przez Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla propozycja została przygotowana i będzie udostępniona publiczności poprzez zaangażowanie Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, instytucji kultury Województwa Podkarpackiego. 

Warto zaznaczyć, że Rzeszów i Podkarpacie dołączyło do zaszczytnego grona miejsc, gdzie wędruje wystawa poświęcona życiu i twórczości Andy’ego Warhola z uwagi na kompleksową modernizację muzeum w Medzilaborcach. Specjalną wystawę udostępniono wcześniej w Dubrowniku (Chorwacja), zaś po ekspozycji rzeszowskiej trafi ona do Nicei (Francja).

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko już po raz piąty w Rzeszowie

Nieoczywiste połączenia muzyczne i jazz w najlepszym wydaniu na światowym poziomie - już po raz piąty będziemy celebrować twórczość Tomasza Stańko, pochodzącego z Rzeszowa wybitnego trębacza jazzowego

Aktualności

Impreza z okazji 10-lecia Rzeszowskiego Inkubatora Kultury

Estrada Rzeszowska oraz Rzeszowski Inkubator Kultury zaprasza na wspólne świętowanie 10-lecia Rzeszowskiego Inkubatora Kultury w dniach 19-22 czerwca.

Aktualności

Międzysłów Karpat 2023. W Siemaszkowej rusza I edycja nowego festiwalu literackiego

Głównym elementem festiwalu będzie cykl spotkań autorskich, a na pierwsze z nich Teatr im. Wandy Siemaszkowej zaprasza już na początku czerwca.

Aktualności

DKF Klaps. Czerwiec z dobrym filmem w WDK

Miłośnikom dobrego kina polecamy zapoznanie się z czerwcowym repertuarem Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. W programie 4 projekcje.

Aktualności

8. Ogólnopolski Festiwal "Reggae nad Wisłokiem - Gramy dla klimatu" [PROGRAM]

Rzeszowski Dom Kultury zaprasza na 8. Ogólnopolski Festiwal "Reggae nad Wisłokiem – Gramy dla klimatu", który odbędzie się w sobotę 3 czerwca 2023 roku na rzeszowskich Bulwarach. W programie koncerty reggae oraz...

Aktualności

Pierwszy w tym sezonie filmowy pokaz plenerowy w Letnim Ogródku Kulturalnym

W najbliższy piątek w Letnim Ogródku Kulturalnym przy ul. Jagiellońskiej 24 odbędzie się pierwszy w tym sezonie filmowy pokaz plenerowy. Wyświetlony zostanie debiut Tomasza Habowskiego „Piosenki o miłości”.

Reklama