Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

"Światło, kompozycja, postprodukcja" - warsztaty fotograficzne z Piotrem Jaxa

Dodano: /

W najbliższą sobotę, 17 grudnia w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa odbędą się ostatnie w tym roku warsztaty fotograficzne, które poprowadzi jeden z najlepszych polskich operatorów filmowych oraz foto Piotr Jaxa. Wydarzenie odbędzie się na zakończenie tegorocznej edycji projektu “PATRZ!SZEROKO - IV Rzeszowski Weekend Fotografii.

Fotograficzny Masterclass z Piotrem Jaxa - ŚWIATŁO / KOMPOZYCJA / POSTPRODUKCJA  rozpocznie się o godz. 9:30 i potrwa do godz. 16:00 w budynku GFMR przy ul. 3 Maja 9. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Warsztaty skierowane są do wszystkich fotografujących osób chcących rozwijać swoją wiedzę i umiejętności fotograficznego warsztatu, czerpiąc inspirację od najlepszych! Zajęcia będą poświęcone najważniejszym aspektom fotografii portretowej, na przykładzie kadrów z albumu “Cinematographers” - największego, autorskiego projektu fotograficznego Piotra Jaxa, dedykowanego najwybitniejszym postaciom światowego kina.

Uczestnicy wspólnie z prowadzącym będą rozmawiali o kluczowych elementach w kontekście budowania obrazu: o świetle, kompozycji, oraz postprodukcji, w odniesieniu zarówno do fotografii jak również do filmu. Dla fascynatów zagadnień sprzętowych będzie również wątek o sprzęcie - zarówno tym obecnym, jak i historycznym, którego używał prowadzący realizując m.in. kadry z wystawy “REMEMBERING KRZYSZTOF”.

 

Zgłoszenia oraz zasady rekrutacji:

Zapisy na warsztaty przyjmowane są do 16 grudnia b.r. (do godziny 18:00), wyłącznie w formie mailowej, na adres: warsztaty.gfmr@gmail.com. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o przesłanie zgłoszenia, podając w tytule swoje imię i nazwisko wg poniższego szablonu:

2022_AKADEMIA_RWF_PJ_Imię_Nazwisko

W treści maila należy podać również numer telefonu kontaktowego do osoby będącej uczestnikiem / uczestniczką zajęć.

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Wszelkie pytania można kierować mailowo (warsztaty.gfmr@gmail.com) lub telefonicznie, dzwoniąc na numer (17) 748 11 05, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

Organizator warsztatów jest Rzeszowska Akademia Fotografii.

------

Piotr Jaxa SCS i PSC – operator filmowy i fotograf, od 1982 do 2019 roku mieszkający w Szwajcarii. Absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1965-69), ma w swoim dorobku kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych zrealizowanych na całym świecie – jego prace były pokazywane i zdobywały nagrody m. in. na festiwalach w Cannes, Mannheim, Krakowie, Los Angeles i Berlinie.

Jest stałym współpracownikiem Polskiej Agencji Fotografów - FORUM oraz członkiem ZPAFu. Członek Szwajcarskiego Stowarzyszenia Operatorów (SCS) i Polskiego (PSC), w 2009 został uhonorowany nagrodą Lohgn-Ammannsegg za całokształt twórczości oraz zaproszony do zasiadania w Szwajcarskiej Akademii Filmowej.

Prowadzi również seminaria i warsztaty operatorskie w instytucjach takich jak FOCAL, ZHdK (Zurych), HEAD (Genewa) czy CEPV (Vevey). Równocześnie pracuje jako niezależny fotograf, specjalizujący się w fotografii z planu filmowego oraz fotografii wydawniczej. Ma na swoim koncie wiele publikacji w różnych mediach w całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Chinach.

Wieńcząc swoja współpracę fotograficzną z Krzysztofem Kieślowskim na planie trylogii “Trzy Kolory” („Niebieski”, „Biały” i „Czerwony”), przygotował wystawę zdjęć „Remembering Krzysztof”, która podróżuje po świecie od 1994 roku (ponad 26 pokazów w 15 krajach). Jest również autorem kilku albumów fotograficznych: „L’esprit de Genève” (1988), „Oh! Barcelone” (1992) oraz „Poschiavo, un mondo di valle” (1998).

Od 1995 roku Piotr Jaxa pracuje nad nowym projektem książki i wystawy fotograficznej zatytułowanej „Cinematographers”. Jest to wyjątkowa kolekcja portretów operatorów filmowych z całego świata. Do tej pory udało mu się sfotografować 141 artystów kina z 27 krajów na 4 kontynentach.

Pierwszy album „Cinematographers” ukazał się w druku w grudniu 2021 roku dzięki współpracy z polską firmą Artibo. Dwa następne wydania są w przygotowaniu.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

„Opowieści z podróży”. Andrzej Stasiuk spotka się z czytelnikami

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z prozaikiem i eseistą Andrzejem Stasiukiem – 17 października 2024 r., godz. 17.00, budynek WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13. Wstęp wolny.

Aktualności

Jesienne pokazy widowiska multimedialnego „Historia Rzeszowa piaskiem malowana”

Wakacyjne pokazy multimedialne pn. „Noce rzeszowskich legend. Historia Rzeszowa piaskiem malowana” zyskały rzeszę miłośników, dlatego Rzeszowski Dom Kultury postanowił kontynuować widowiska również w okresie jesiennym. Ma październik i listopad zaplanowano 6 pokazów.

Aktualności

Pokazy filmowe w zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25

Kolejne wydarzenie kulturalne w "przywróconej do życia"  zabytkowej kamienicy mieszczącej się tuż obok rzeszowskiego Rynku, przy ul. Króla Kazimierza 25. Tym razem będzie to projekcja filmów: włoskiego „Konesera” Giuseppe Tornatore oraz dokumentu...

Aktualności

Noc Bibliotek w WiMBP w Rzeszowie. Wieczór pełen atrakcji i niespodzianek dla małych czytelników

Przed nami kolejna edycja corocznego święta promującego czytanie i odkrywanie bibliotek na nowo. W tegorocznej edycji po raz kolejny udział bierze Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, która przygotowała dla małych...

03. Festiwal Arcydzieł

62. Rzeszowskie Spotkania Teatralne. Najlepsze spektakle z całego kraju w „Siemaszce” [PROGRAM]

Wielkimi krokami zbliża się święto miłośników sztuki teatralnej. Już 18 października w stolicy Podkarpacia rozpoczną się 62. Rzeszowskie Spotkania Teatralne: 03. Festiwal Arcydzieł. W programie najlepsze spektakle z całego kraju zrealizowane na...

Aktualności

Wystawa prac studentów i absolwentów WSIiZ w Siemaszce

Prace studentów i absolwentów Pracowni Projektowania Graficznego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dr hab. Patrycji Longawy (prof. WSIiZ) zostaną zaprezentowane we Foyer teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Otwarcie wystawy...

Reklama