Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Strachy na Lachy i O.S.T.R. dołączają do line-upu 29. Rzeszowskich Juwenaliów

Dodano: /

Do ogłoszonych do tej pory wykonawców 29. Rzeszowskich Juwenaliów dołączyli: zespół Strachy na Lachy, który wystąpi 10 maja na scenie głównej oraz O.S.T.R. który również zagra w pierwszym dniu wydarzenia, na scenie hip hop.

Największa studencka impreza na Podkarpaciu w tym roku odbędzie się w dniach 10 – 11 maja 2024 r., na miasteczku Politechniki Rzeszowskiej. Rzeszowskie Juwenalia tradycyjnie rozpocznie barwny korowód, który przemaszeruje z rzeszowskiego Rynku na miejsce imprezy.

W tym roku koncerty odbędą się na trzech scenach: Główna, Hip Hop oraz One Stage. Do ogłoszonych do tej pory wykonawców: PRO8L3M, Lady Pank, Żabson, Kwiat Jabłoni, Golec uOrkiestra, Daria Zawiałow, Kayah, Tribbs, Smolasty, Paluch oraz Gibbs dołączyli: zespół Strachy na Lachy oraz O.S.T.R.

 

STRACHY NA LACHY

Zespół założony w 2001 roku przez Grabaża i Kozaka, założycieli Pidżamy Porno. Pierwszy skład uzupełnili basista Lo i gitarzysta Mariusz Nalepa. W 2003 roku grupa podpisała kontrakt płytowy z niezależną firmą płytową SP Records. Do grupy dołączyli Kuzyn– perkusja oraz Anem – klawisze. W grudniu tego samego roku ukazała się debiutancka płyta „Strachy Na Lachy”

W styczniu 2005 roku zespół rozpoczął pracę nad albumem „Piła Tango”. Końcem września zespół i SP Records ustaliły datę premiery „PT” na 7 listopada 2005 roku. Pierwszym, ogniowym singlem z płyty był utwór „Dzień Dobry Kocham Cię”, do którego klip nakręcił szef SP Records Sławek Pietrzak.

Wiosną 2006 roku zapadła decyzja o podjęciu prac nad projektem „Kaczmarski” – zamierzeniem grupy była próba zmierzenia się z piosenkami, do których słowa napisał jeden z najsłynniejszych polskich bardów – Jacek Kaczmarski.

Zimą 2006 roku szef lubińskiego CK Muza, Marek Zawadka, proponuje Grabażowi przygotowanie specjalnego programu koncertowego z piosenkami polskimi z lat 80tych. Grabaż nazywa projekt „Zakazane piosenki”.

Grupa na długie miesiące 2007 roku zamyka się w swojej pilskiej sali prób, gdzie bierze na warsztat blisko 30 nowych piosenek. Wiosną zapada decyzja o pracy nad dwiema płytami: pierwszą, „Autor” z piosenkami Jacka Kaczmarskiego, drugą z „Zakazanymi piosenkami”.

Płyta „Autor” odniosła wielki sukces – niejako na przekór spodziewającym się srogich batów muzykom – krytycy oceniali płytę w samych superlatywach. Owocem tych pochlebnych recenzji był Paszport Polityki dla Grabaża w styczniu 2008 roku.

Od kwietnia 2008 roku grupa dokańczała wersję płytową projektu „Zakazane piosenki”. Z tym programem Strachy wystąpiły na Festiwalach w Węgorzewie i Jarocinie.

1 czerwca 2009 roku grupa rozpoczęła nagrywanie swojego piątego albumu, „Dodekafonia”. Prace nad płytą przeciągnęły się do początku 2010 roku, co jest bezdyskusyjnym rekordem świata w kategorii „Jak szybko Strachy na Lachy nagrywają płytę”. Pierwszym singlem z „Dodekafonii” była piosenka „Żyję w kraju”. Utwór na singla został wybrany trochę na przekór ogólnie przyjętym zasadom… Z uwagi na morze wulgaryzmów, które pojawiają się w tej piosence zespół był przekonany, że robi singla tylko do internetu, więc tym większe było zdziwienie, że utwór ochoczo podchwyciły stacje radiowe czyniąc go jednym z singli roku. Na Liście Przebojów Programu Trzeciego utwór został numerem 1.

Jesienią 2010 roku radiowa Trójka uhonorowała zespół prestiżową nagrodą Mateusza za album „Dodekafonia”. W tym samym dniu, w Studiu im Agnieszki Osieckiej, zespół otrzymał za ten album platynową płytę.

W grudniu 2012 roku grupę opuszcza Arek Rejda.

Premierę nowej płyty „!TO!” zaplanowano na 9 lutego 2013 roku podczas festiwalu Rock in Arena w Poznaniu. Największym powodzeniem spośród piosenek umieszczonych na płycie cieszył się utwór „I can’t get no gratisfaction”

Wiosną 2017 roku grupę opuszcza Tom Horn, realizator wszystkich dotychczasowych płyt zespołu, grający także na instrumentach klawiszowych. Nowym klawiszowcem grupy zostaje Łukasz Sokołowski.

Na kolejne, premierowe piosenki Grabaża przyszło czekać blisko cztery lata. 29 września 2017 roku ukazał się szósty studyjny album „Przechodzień o wschodzie„. Muzyka z tej płyty, klimatem nawiązuje do pierwszego wydawnictwa grupy. Dużo ładnych melodii, sporo tanecznych rytmów oraz akustycznych brzmień składa się na termin „stoppop”, którym zespół charakteryzuje muzykę z „Przechodnia”. W przypadku tej płyty, Strachy, po raz pierwszy w swej karierze, powierzyli prace nad finalnym kształtem komuś z zewnątrz. Activator & Smok at Studio AS One dograli partie instrumentów klawiszowych oraz są odpowiedzialni za miks i ostateczne brzmienie płyty. Pierwszym singlem z płyty była piosenka „Twoje motylki”. Utwór był piosenką dnia w Trójce, wszedł również do głównego notowania trójkowej listy przebojów. Drugim singlem, który ukazał się 11 września 2017 roku jest piosenka „Co się z nami stało”

W 2020 roku, w czasie pandemii, Grabaż napisał nowe piosenki, które składają się na najnowszy album Strachów „Piekło”. Płytę wyprodukowali Sławek Pietrzak i Andrzej Izzy Izdebski. Album zmienił nieco dotychczasowe brzmienie zespołu. Dużo więcej jest na krążku brzmień elektronicznych i klawiszów niż gitar. Piekło pomagają promować dwa klipy wyreżyserowane przez Sławka Pietrzaka – „Niebotyczne niebowstąpienie” oraz „Zachmurzony w tobie”. Premiera płyty odbyła się 1 października 2021 roku.
 

O.S.T.R.

Adam O.S.T.R. Ostrowski - muzyk, producent, instrumentalista, raper. Jeden z najbardziej pracowitych i utytułowanych artystów w Polsce. Od ponad 20 lat konsekwentnie podąża w raz obranym kierunku artystycznym. Na scenie hiphopowej w kraju osiągnął właściwie wszystko.

Autor 30 autorskich albumów muzycznych. Posiadacz Diamentowej Płyty za album “Życie po śmierci”, a także 10 platynowych i 7 złotych płyt, w tym dwóch podwójnie platynowych. Pięciokrotny laureat Fryderyka - Nagrody Akademii Fonograficznej. Od 1999 roku w jednej nieustającej trasie koncertowej. Jego płyty, wydawane z rozmachem, wielokrotnie debiutowały na pierwszym miejscu zestawienia sprzedaży OLIS.

Sprzedaż jego albumu “Życie po śmierci” przekroczyła 120.000 fizycznych egzemplarzy stając się najlepiej sprzedającą się płytą CD w Polsce w 2016 r. (zarówno pośród repertuaru polskiego jak i zagranicznego).  Treścią tego albumu są przeżycia i przemyślenia związane z ważnym wydarzeniem w życiu prywatnym muzyka, na którym kariera muzyczna odcisnęła oczywiście swoje piętno. Na początku 2015 roku O.S.T.R. przeszedł w wojewódzkim szpitalu specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi ratujący życie zabieg rekonstrukcji płuca.

Doceniony przez ś.p. Czesława Niemena, z którym miał okazję współpracować w studio. Razem z Kasią Nosowską był dyrektorem artystycznym trasy Męskie Granie 2013. Marka MTV wybrała O.S.T.R. na pierwszego polskiego artystę, którego akustyczny koncert przywróci polskim widzom format “Unplugged” po 7 latach przerwy. Lubiany i doceniany za granicą, współpracował z muzykami z amerykańskiej, brytyjskiej i holenderskiej sceny hiphopowej. Absolwent łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec, pomysłowo wykorzystuje przyswojoną wiedzę klasyczną w kompozycjach opartych na muzyce miejskiej.

O.S.T.R. pochodzi z muzycznej rodziny, urodził się i wychował w Łodzi. Od miasta tego otrzymał w 2017 r. tytuł Honorowego Obywatela oraz Odznaczenie Zasłużony dla Miasta Łodzi. Rozpoczynał karierę w kilku lokalnych zespołach, ale szybko dał się poznać reszcie kraju w konwencji solo. Przebił się jako niekwestionowany lider konkursów improwizowanego rapu (bitwy freestyle). Taki właśnie krótki i przypadkowy występ na scenie łódzkiego klubu Prokadencja zapewnił mu w 2001 roku kontrakt na debiutancki album w Asfalt Records. Z wytwórnią tą związany był ponad 20 lat. Przyjaciel swoich fanów, człowiek towarzyski, otwarty, na co dzień skromny. Żonaty, ojciec dwóch synów.

Poniżej potwierdzeni do tej pory wykonawcy, którzy wystąpią na 29. Rzeszowskich Juwenaliach, z podziałem na sceny:

SCENA GŁÓWNA

  1. Kayah
  2. Lady Pank
  3. Golec uOrkiestra
  4. Kwiat Jabłoni
  5. Daria Zawiałow
  6. Strachy na Lachy
  7. ?
  8. ?

SCENA HIP HOP

  1. PRO8L3M
  2. Smolasty
  3. Żabson
  4. Paluch
  5. Gibbs
  6. O.S.T.R.
  7. ?
  8. ?

 

SCENA ONE STAGE

  1. Tribbs
  2. ?
  3. ?
  4. ?
  5. ?
  6. ?
  7. ?
  8. ?

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Od starożytności do XIX wieku. Cykl wykładów o historii sztuki w Rzeszowskich Piwnicach

W listopadzie Rzeszowskie Piwnice rozpoczną nowy cykl wykładów o historii sztuki. Poprowadzą je historyczki sztuki – dr Anna Stróż-Pawłowska oraz Karolina Chomiczewska. W sumie przez dwa semestry odbędzie się 12 spotkań.

Aktualności

"Serwus Madonna" - piosenki z repertuaru Ewy Demarczyk w Filharmonii Podkarpackiej

Janusz Radek, Maja Kleszcz i Katarzyna Groniec powracają z kultowym recitalem „Serwus Madonna” z piosenkami z repertuaru Ewy Demarczyk. W najbliższą niedzielę wystąpią w Sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej.

Aktualności

Domówka u Janusza w klimacie Halloween

Wielkimi krokami zbliża się ostatnia w tym roku Domówka i Janusza, czyli wyjątkowa impreza taneczna organizowana przez Rzeszowski Inkubator Kultury oraz Estradę Rzeszowską.

Aktualności

Dni Otwarte Nikon i warsztaty fotografii ulicznej

W najbliższy piątek, 20 października 2023 r. w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa odbędą się Dni Otwarte z marką Nikon, połączone z całodzienną strefą testową. W ramach wydarzenia zaplanowano również warsztaty fotografii ulicznej,...

Aktualności

Arcydzieła Brahmsa i Schumanna zabrzmią w Filharmonii Podkarpackiej

Piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej otworzy Koncert skrzypcowy D-dur Johannesa Brahmsa. Po przerwie usłyszymy IV Symfonię Roberta Schumanna. Orkiestrę symfoniczną poprowadzi młody, gruziński dyrygent - Mirian Khukhunaishvili. Solistką wieczoru będzie urodzona w...

Aktualności

Wtorek z klasyką: "Sanatorium pod klepsydrą"

24 października 2023 r. w Kinie za Rogiem Cafe odbędzie się kolejna projekcja z cyklu „Wtorek z klasyką”. Tym razem widzowie będą mogli zobaczyć na dużym ekranie wyjątkowe dzieło Wojciecha Jerzego Hasa...

Aktualności

Piotr Milewski spotka się z czytelnikami w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z Piotrem Milewskim - znanym pisarzem, dziennikarzem i podróżnikiem, autorem książki „Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji”. Partnerem wydarzenia jest Fundacja...

Aktualności

Świąteczne Targi Książki w Millenium Hall. Ponad 60 wydawnictw, spotkania autorskie i wystawy

Wielkimi krokami zbliża się coroczne święto literatury w Millenium Hall, czyli Świąteczne Targi Książki. Po raz piąty do Rzeszowa przyjadą ważne i ciekawe wydawnictwa, ze swoimi ofertami książkowymi, w tym premierami. Czytelnicy...

Reklama