Rzeszów - Sobota, 28.09.2024
Reklama

Spotkanie autorskie z Arturem Andrusem w Ogrodach Bernardyńskich

Dodano: /

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Letnich Ogrodów Literackich”, które odbędzie się 8 sierpnia 2021 r. o g. 16:00 w Ogrodach Bernardyńskich. Gościem spotkania będzie Artur Andrus – dziennikarz, artysta kabaretowy i autor. Spotkanie poprowadzi Jan Wolski. „Letnie Ogrody Literackie” zostały zorganizowane w ramach wydarzeń plenerowych „Atrakcje na wakacje”. Wstęp na wydarzenia jest wolny. 

Artur Andrus (ur. 27 grudnia 1971 w Lesku) – dziennikarz, poeta, piosenkarz, konferansjer, artysta kabaretowy, satyryk, autor książek, tekstów piosenek, bajek. Gospodarz kabaretowych spotkań w Piwnicy pod Baranami, Przechowalni i Piwnicy pod Harendą. Laureat tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”. Sam siebie nazywa – artystą multimedialnym.

Wychowywał się na Podkarpaciu. Studia dziennikarskie ukończył na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów współpracował z Radiem Rzeszów oraz Rozgłośnią Harcerską. Jako student, przeprowadził wywiad z Wojciechem Młynarskim - wierszem, był to moment przełomowy w jego karierze.  Przez ponad 20 lat był związany z radiową Trójką, gdzie prowadził oraz redagował m.in.: „Powtórki z rozrywki”, „Teraz śmieszniej”, „Trójki pod księżycem” czy „Akademię rozrywki”, do których zapraszał znane gwiazdy kabaretu. W 2011 roku został uhonorowany przez prezydenta RP, Złotym Krzyżem Zasługi, za wybitne zasługi dla Polskiego Radia. Od 2018 roku współpracuje z radiem RMF Classic, jest gospodarzem programu „NieDoMówienia, czyli rozmowy niezobowiązujące Artura Andrusa” i „Wakat – Wakacyjny Alfabet Turystyczny”. Od 2020 roku jego głos można usłyszeć również na antenie Radia Nowy Świat. Oprócz pracy w radiu, często występuje w telewizji. Prowadzi imprezy kabaretowe, jest stałym gościem programu „Szkło kontaktowe” w TVN 24, a także gospodarzem cyklu „Z Andrusem po Galicji” w TVP3.

Artur Andrus jest mistrzem swobodnej zabawy słowem. Jego wiersze ukazywały się w kolumnie satyrycznej „Życia Warszawy”, w „Przekroju”, a felietony, w „Zwierciadle” i „Gazecie Lekarskiej”. Pisze teksty piosenek dla innych artystów m.in. Alicji Majewskiej, Hanny Śleszyńskiej, Czesława Mozila, Grupy MoCarta. Jest autorem książki „Popisuchy” – zbioru piosenek i wierszy, jak również bajek dla dzieci i dorosłych – „Bzdurki czyli bajki dla dzieci i innych”. Wraz z wieloletnią przyjaciółką Marią Czubaszek, napisał dwie książki: „Każdy szczyt ma swój Czubaszek” oraz „Boks na Ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak”. Zbiór felietonów, publikowanych przez kilka lat na jego blogu, doczekał się wydania w formie książki „Blog osławiony między niewiastami”.

Artysta odnosi ponadto sukcesy na rynku muzycznym. Autorski album „Myśliwiecka”, uzyskał Podwójnie Platynową Płytę i był najlepiej sprzedającą się płytą w Polsce w 2012 roku. Album „Cyniczne córy Zurychu” otrzymał status złotej płyty i okrył się platyną. 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

DKF Klaps wraca z projekcjami po wakacyjnej przerwie [REPERTUAR]

Niespełna tydzień pozostało do rozpoczęcia nowego sezonu filmowych seansów w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. We wrześniu, oprócz filmowych nowości, widzowie będą mieli okazję obejrzeć...

Aktualności

Spotkanie autorskie z Pawłem Sołtysem (Pablopavo) w Ogrodach Bernardyńskich

Paweł Sołtys (Pablopavo) – pisarz, wokalista, kompozytor i autor tekstów będzie gościem kolejnego spotkania w ramach cyklu Letnie Ogrody Literackie organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Aktualności

Ostatni wakacyjny pokaz z cyklu „Historia Rzeszowa piaskiem malowana”. We wrześniu dodatkowe seanse

W najbliższy piątek, odbędzie się ostatni wakacyjny pokaz multimedialnego widowiska z cyklu „Noce rzeszowskich legend. Historia Rzeszowa piaskiem malowana” przygotowane z okazji 670-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa. Wydarzenie organizuje Rzeszowski Dom Kultury.

Aktualności

Przestrzenie Sztuki Teatr. „Siemaszkowa” po raz kolejny operatorem programu

Już w sierpniu i wrześniu podkarpacka publiczność będzie mogła wziąć udział w  działaniach realizowanych w ramach projektu Przestrzenie Sztuki Teatr przez rzeszowską „Siemaszkę”. W programie m.in. warsztaty performatywne „Kto ocali.  Opowieści z…”, projekt „Chwile...

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci: Barbapapa, policjanci i miasteczko ruchu drogowego

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się kolejne spotkanie młodych kinomanów w ramach cyklu "Filmowy Poranek dla Dzieci" organizowanego w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy. Start już od godziny 9:45.

Aktualności

Wernisaż wystawy i multimedialne spotkanie autorskie z Małgorzatą Dołowską

Dokładnie dwa tygodnie pozostało do otwarcia nowej wystawy w Galerii Nierzeczywistej RSF. Od 6 września prezentowane będą fotografie Małgorzaty Dołowskiej, absolwentki Wyższego Studium Fotografii w Warszawie i PWSFTviT im. St. Schillera w...

Aktualności

W Rzeszowie trwa festiwal literacki „Łączy nas bajka” [PROGRAM]

Wczoraj w Rzeszowie i kilku innych miastach województwa rozpoczął się festiwal literacki „Łączy nas bajka” organizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Wydarzenie potrwa do niedzieli.

Suma wszystkich znaczeń

Wstawa Piotra Kolanko w zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25

Od 23 sierpnia drzwi zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25 w Rzeszowie zostaną ponownie otwarte dla zwiedzających. Do połowy września prezentowana tam będzie wystawa Piotra Kolanko zatytułowana „Suma wszystkich znaczeń”. 

Reklama