Rzeszów - Poniedziałek, 07.10.2024
Reklama

Spektakl "Siemaszki" na najważniejszym festiwalu teatralnym w Polsce

Dodano: /

9 grudnia o godz. 20:30 na legendarnej Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzewskiej w Krakowie Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zaprezentuje spektakl „Lwów nie oddamy” w reż. Katarzyny Szyngiery. Spektakl został zakwalifikowany do konkursu głównego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia – Inferno.

Werdykt międzynarodowego jury konkursu poznamy 14 grudnia.

W zapowiedzi na stronie www Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia czytamy:

„Tym spektaklem rzeszowski teatr, dotykając trudnych tematów polsko-ukraińskiej przeszłości, wdarł się w orbitę najważniejszych krajowych polskich festiwali teatralnych. Materiały dokumentalne, wypowiedzi zebrane w wywiadach, ankietach i źródłach pisanych potwierdzają, że uprzedzenia i nienawiść karmią się pamięcią.
Historia miesza się liryzmem podszytym goryczą. 1000 lat temu Polacy i Ukraińcy spotkali się po raz pierwszy. Wojowie Bolesława Chrobrego przegonili za Bug rycerzy Jarosława Mądrego, obrzuciwszy ich wcześniej inwektywami. Bitwa o Lwów nie skończyła się wraz z powstaniem II RP, tylko miała kontynuację w postaci rzezi na Wołyniu. A gdy zamrażarka komunizmu przestała działać, na nowo mierzymy się z trudnymi, zmitologizowanymi tematami polskiego kolonializmu, Bandery, grobów na dawnych Kresach, ale i opustoszałych wsi w Bieszczadach. A także niełatwych relacji z setkami tysiący Ukraińców, którzy pracują we współczesnej Polsce, ratując naszą gospodarkę, ale i budząc irracjonalne uprzedzenia.

Kompleks wyższości i pogarda mieszają się z poczuciem historycznej traumy. Tak jak w otwierającej spektakl scenie, gdy ukraińska aktorka przybywa do Rzeszowa, by zagrać Ukrainkę, co oczywiście budzi pytania, czy polscy aktorzy nie mogliby tego zrobić lepiej.
Symbolem powikłanych relacji i niepełnej komunikacji jest graniczna miejscowość Beniowa, która nie ma przejścia z ukraińskiej strony na polską i odwrotnie. Mieszkańcy nie mogą w upalne dni przekroczyć Sanu i schronić się pod lipą, która od dwustu lat rośnie półtora kilometra od ich domów.”

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Bezpłatny koncert The FoxCats promujący debiutancki album

18 marca grupa The FoxCats zagra premierowy koncert promujący debiutancką płytę zatytułowaną „Wystrzeleni”.

Aktualności

Islandzki multiinstrumentalista wystąpi w Rzeszowie

Ragnar Ólafsson - wszechstronny muzyk, multiinstrumentalista i kompozytor z Islandii rusza w trasę po Polsce. 27 kwietnia wystąpi w Rzeszowie. Koncert odbędzie się w Kinie za Rogiem Cafe o godz. 19:00.

Aktualności

Letnie Brzmienia 2023 w Rzeszowie. Wystąpią m.in. Mrozu, Nosowska i Brodka

Nadchodzi lato muzycznych emocji. Organizatorzy Letnich Brzmień ogłosili listę artystów, którzy wystąpią w tym roku w Rzeszowie. Dwudniowy festiwal odbędzie się w dniach 7 – 8 lipca 2023 r. w Parku Sybiraków.

Aktualności

Podkarpacka trasa Eskaubei, Piotra Lemańczyka i Tomasza Nowaka

Dwa zespoły współtworzone przez rzeszowskich muzyków Eskaubei i Tomasza Nowaka oraz trójmiejskiego basistę Piotra Lemańczyka w marcu zagrają kilka koncertów na Podkarpaciu. Trasę zakończą w Warszawie.

Aktualności

Teatralny Speed Dating. Pokaz projektów Sceny Nowej Dramaturgii w Siemaszce

W najbliższą niedzielę w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej odbędzie się prezentacja projektów spektakli, powstałych w wyniku spotkania twórczych duetów podczas Teatralnego Speed Datingu.

Aktualności

Rockowa Noc 2023. Znamy kolejnych artystów

Nocny Kochanek i Dziwna Wiosna dołączają do line-upu tegorocznej edycji Rockowej Nocy. Festiwal odbędzie się w ostatni weekend wakacji w Miasteczku Akademickim Politechniki Rzeszowskiej.

Aktualności

"Dziurawe historie" Marty Ożóg w Rzeszowskich Piwnicach

Od 16 marca w Rzeszowskich Piwnicach będzie można podziwiać nowe prace Marty Ozóg. Wystawa zatytułowana „Dziurawe historie” będzie dostępna dla zwiedzających do 10 kwietnia r.

Reklama