Rzeszów - Piątek, 18.04.2025
Reklama

Spektakl "Siemaszki" na najważniejszym festiwalu teatralnym w Polsce

Dodano: /

9 grudnia o godz. 20:30 na legendarnej Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzewskiej w Krakowie Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zaprezentuje spektakl „Lwów nie oddamy” w reż. Katarzyny Szyngiery. Spektakl został zakwalifikowany do konkursu głównego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia – Inferno.

Werdykt międzynarodowego jury konkursu poznamy 14 grudnia.

W zapowiedzi na stronie www Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia czytamy:

„Tym spektaklem rzeszowski teatr, dotykając trudnych tematów polsko-ukraińskiej przeszłości, wdarł się w orbitę najważniejszych krajowych polskich festiwali teatralnych. Materiały dokumentalne, wypowiedzi zebrane w wywiadach, ankietach i źródłach pisanych potwierdzają, że uprzedzenia i nienawiść karmią się pamięcią.
Historia miesza się liryzmem podszytym goryczą. 1000 lat temu Polacy i Ukraińcy spotkali się po raz pierwszy. Wojowie Bolesława Chrobrego przegonili za Bug rycerzy Jarosława Mądrego, obrzuciwszy ich wcześniej inwektywami. Bitwa o Lwów nie skończyła się wraz z powstaniem II RP, tylko miała kontynuację w postaci rzezi na Wołyniu. A gdy zamrażarka komunizmu przestała działać, na nowo mierzymy się z trudnymi, zmitologizowanymi tematami polskiego kolonializmu, Bandery, grobów na dawnych Kresach, ale i opustoszałych wsi w Bieszczadach. A także niełatwych relacji z setkami tysiący Ukraińców, którzy pracują we współczesnej Polsce, ratując naszą gospodarkę, ale i budząc irracjonalne uprzedzenia.

Kompleks wyższości i pogarda mieszają się z poczuciem historycznej traumy. Tak jak w otwierającej spektakl scenie, gdy ukraińska aktorka przybywa do Rzeszowa, by zagrać Ukrainkę, co oczywiście budzi pytania, czy polscy aktorzy nie mogliby tego zrobić lepiej.
Symbolem powikłanych relacji i niepełnej komunikacji jest graniczna miejscowość Beniowa, która nie ma przejścia z ukraińskiej strony na polską i odwrotnie. Mieszkańcy nie mogą w upalne dni przekroczyć Sanu i schronić się pod lipą, która od dwustu lat rośnie półtora kilometra od ich domów.”

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Znamy kolejny kolektyw, który wystąpi na Europejskim Stadionie Kultury 2025

Wiktor Dyduła x MokuMoku! – to drugi kolektyw tegorocznego Koncertu Głównego podczas festiwalu Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury 2025. Duet połączy alternatywnego ducha polskiego pop-rocka z ekspresyjnym, wielogatunkowym brzmieniem z Gruzji.

Aktualności

Fiesta Kina Hiszpańskiego w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie pokaże trzy filmy z tegorocznego programu „Tygodnia Kina Hiszpańskiego”. Projekcje odbędą się w dniach 29.04 - 1.05.2025 r. Bilety pojedyncze na każdy film w cenie 12 zł...

Aktualności

„Złoty okres dziejów Rzeszowa…” – spotkanie z Jakubem Pawłowskim

24 kwietnia 2025 r. o godz. 17:00 w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13 odbędzie się bezpłatne spotkanie z Jakubem Pawłowskim – historykiem, regionalistą i przewodnikiem....

Aktualności

Dope Fest już po raz 4. w Rzeszowie. Znamy pierwszego wykonawcę

Organizatorzy festiwalu Dope Fest Rzeszów ogłosili pierwsze tegorocznego wykonawcę, który wystąpi na skwerze Millenium Hall. Festiwal zawita do Rzeszowa już po raz czwarty.

Aktualności

W kinie Zorza po świętach: Zorza w Ciemno, Babski Wieczór i opera Carmen

Tuż po świętach wielkanocnych, kino Zorza zaprasza na trzy wydarzenia.

Aktualności

Ponad 50 wokalistów powalczy o grand prix 13. festiwalu "Piosenka w Meloniku

Wielkimi krokami zbliża się 13 edycja Ogólnopolskiego Festiwalu "Piosenka w Meloniku" organizowanego przez Rzeszowski Dom Kultury. O tegoroczne grand prix zawalczy 53 wokalistów z całej Polski, a uczestników oceniać będzie gwiazdorskie jury...

Aktualności

Wielkie taneczne wydarzenie już 26 kwietnia w Rzeszowie

10 zespołów zaprezentuje się podczas kolejnej edycji Międzynarodowego Dnia Tańca organizowanego przez Centrum Młodzieży w Rzeszowie.

Reklama