Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Spektakl "Siemaszki" na najważniejszym festiwalu teatralnym w Polsce

Dodano: /

9 grudnia o godz. 20:30 na legendarnej Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzewskiej w Krakowie Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zaprezentuje spektakl „Lwów nie oddamy” w reż. Katarzyny Szyngiery. Spektakl został zakwalifikowany do konkursu głównego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia – Inferno.

Werdykt międzynarodowego jury konkursu poznamy 14 grudnia.

W zapowiedzi na stronie www Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia czytamy:

„Tym spektaklem rzeszowski teatr, dotykając trudnych tematów polsko-ukraińskiej przeszłości, wdarł się w orbitę najważniejszych krajowych polskich festiwali teatralnych. Materiały dokumentalne, wypowiedzi zebrane w wywiadach, ankietach i źródłach pisanych potwierdzają, że uprzedzenia i nienawiść karmią się pamięcią.
Historia miesza się liryzmem podszytym goryczą. 1000 lat temu Polacy i Ukraińcy spotkali się po raz pierwszy. Wojowie Bolesława Chrobrego przegonili za Bug rycerzy Jarosława Mądrego, obrzuciwszy ich wcześniej inwektywami. Bitwa o Lwów nie skończyła się wraz z powstaniem II RP, tylko miała kontynuację w postaci rzezi na Wołyniu. A gdy zamrażarka komunizmu przestała działać, na nowo mierzymy się z trudnymi, zmitologizowanymi tematami polskiego kolonializmu, Bandery, grobów na dawnych Kresach, ale i opustoszałych wsi w Bieszczadach. A także niełatwych relacji z setkami tysiący Ukraińców, którzy pracują we współczesnej Polsce, ratując naszą gospodarkę, ale i budząc irracjonalne uprzedzenia.

Kompleks wyższości i pogarda mieszają się z poczuciem historycznej traumy. Tak jak w otwierającej spektakl scenie, gdy ukraińska aktorka przybywa do Rzeszowa, by zagrać Ukrainkę, co oczywiście budzi pytania, czy polscy aktorzy nie mogliby tego zrobić lepiej.
Symbolem powikłanych relacji i niepełnej komunikacji jest graniczna miejscowość Beniowa, która nie ma przejścia z ukraińskiej strony na polską i odwrotnie. Mieszkańcy nie mogą w upalne dni przekroczyć Sanu i schronić się pod lipą, która od dwustu lat rośnie półtora kilometra od ich domów.”

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Plenerowa premiera nowego spektaklu Teatru Przedmieście

11 sierpnia 2022 roku, na placu przed siedzibą Teatru Przedmieście przy ul. Reformackiej 4, w ramach festiwalu Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor, odbędzie się premiera spektaklu „Śmierć na gruszy” wg...

Aktualności

Europejski Stadion Kultury w obiektywie smartfonów. Wystawa zdjęć w Rzeszowskich Piwnicach

2 sierpnia 2022 r. o godz. 18:00 w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się wernisaż wystawy powarsztatowej „Mobilny Stadion Kultury” prezentującej zdjęcia z tegorocznej edycji festiwalu wykonane telefonami komórkowymi.

Aktualności

Re: Rzeszów Festival to nie tylko muzyka. Park Świateł i wyjątkowe projekty multimedialne

Festiwal odbędzie się w dniach 20 – 21 sierpnia na rzeszowskich Bulwarach.

Aktualności

Carpathia Festival 2022. 13 finalistów, jubileusz Marka Kościkiewicza i przeboje Anny Jantar

Wydarzenie odbędzie się w dniach 11 - 13 sierpnia br. w Filharmonii Podkarpackiej.

Aktualności

"W krainie zmysłów" - wystawa prac osób z zaburzeniami psychicznymi w WDK

Do 12 sierpnia br. w Galerii Wojewódzkiego Domu Kultury dostępna będzie wystawa prac mieszkańców Domu Pomocy Społecznej przy ul. Załęskiej 7a w Rzeszowie.

Aktualności

Babski Wieczór z przedpremierą komedii "Greckie wakacje" i greckimi przekąskami

W ostatni piątek miesiąca (29 lipca) kino Zorza organizuje Babski Wieczór z przedpremierowym pokazem filmu „Greckie Wakacje”. Przed seansem, w holu kina odbędzie się degustacja smakołyków z rzeszowskiej tawerny greckiej Pitagyros.

Aktualności

Agata Tuszyńska spotka się z czytelnikami w Ogrodach Bernardyńskich

Agata Tuszyńska, pisarka, poetka i reportażystka, będzie gościem najbliższego spotkania z cyklu Letnie Ogrody Literackie, organizowanego przez WiMBP w Rzeszowie.

Reklama