Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Spektakl o Marlene Dietrich pierwszą premierą 2019 roku w "Siemaszce" [FOTO/VIDEO]

Dodano: /

Już 11 i 12 stycznia odbędzie się prapremiera kolejnej produkcji Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Widzowie obejrzą spektakl na Małej Scenie im. Zdzisława Kozienia. W roli głównej Mariola Łabno-Flaumenhaft.

Jak informowali twórcy spektaklu, nie będzie to wierna adaptacja biografii Marlene Dietrich, lecz interpretacja jej życia. Widzowie odnajdą w przedstawieniu również tło dotyczące czasów i miejsca, w jakich Dietrich przyszło żyć i tworzyć.

Twórcą spektaklu jest Jan Szurmiej – aktor, reżyser, choreograf, inscenizator, znawca kultury żydowskiej. Jeden z najlepszych polskich reżyserów teatralnych, współpracuje z czołowymi teatrami w kraju i zagranicą. Jego spektakle robiły furorę w Rzeszowie, a realizacje przygotowane dla Teatru im. Wandy Siemaszkowej to m.in. Sztukmistrz z Lublina czy Piaf. Ma w dorobku ponad 100 realizacji reżyserskich, m.in. takich przedstawień jak: Zorba, Skrzypek na dachu, Ach! Odessa-Mama..., Wielka woda. Uhonorowany licznymi nagrodami i odznaczeniami polskimi i zagranicznymi w uznaniu zasług artystycznych.

Fragment spektaklu

„Staraliśmy się zrobić spektakl, który łączy też pokoleniowo, bo nie każdy młody człowiek wie kim była Marlene Dietrich. W związku z tym mamy tzw. Ktosia, który jest reprezentantem młodego pokolenia” – mówił Jan Szurmiej.

Za stronę wizualną spektaklu, ciekawie zaaranżowaną scenografię odpowiadają stali współpracownicy reżysera Jana Szurmieja – scenograf Wojciech Jankowiak i kostiumografka Marta Hubka. Reżyser zaprosił także do współpracy młodych, zdolnych, m.in. Mikołaja Pływacza, który przygotował oprawę multimedialną. Projekcje pozwalają choć na chwilę przenieść się w świat jaki Marlene Dietrich miała na co dzień.

Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Marcin Partyka, również młody, ale mający już na koncie spory dorobek artystyczny, kompozytor, aranżer i pianista. Przygotowaniem wokalnym zajęła się dr Bożena Stasiowska-Chrobak – artystka związana od lat z Wydziałem Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, specjalistka z zakresu dyrygentury chóralnej. W przedstawieniu usłyszymy piosenki Dietrich z pięknymi polskimi tekstami autorstwa Wojciecha Młynarskiego udostępnione przez Fundację imienia artysty.

Marlenę Dietrich zagra i zaśpiewa wybitna aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej, Mariola Łabno-Flaumenhaft, która nie po raz pierwszy wystąpi w tej roli. Rzeszowska publiczność miała okazję podziwiać ją w tym wcieleniu już w spektaklu Piaf, także w reżyserii Jana Szurmieja. To właśnie tu wcześniej spotkali się aktorzy Mariola Łabno-Flaumenhaft i Mateusz Marczydło. Grający Ktosia M. Marczydło znany jest widzom rzeszowskiego teatru, m.in. Idioty czy Szklanej menażerii, a ostatnio także widowiskowego Kwiatu paproci, zamykającego pierwszą edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE.

„Myśmy sobie pozwolili, żeby to był taki jędrny, fajny, smaczny owoc, żeby każdy z Państwa miał też okruch z tej postaci dla siebie. Stąd też jest to nawiązywanie kontaktu wzrokowego. Państwo [widzowie – przyp. red.] jesteście moim partnerem scenicznym” – wyjaśnia odtwórczyni tytułowej roli.

Twórcy poświęcili również specjalną sekwencję realizacji kontaktom Marlene z naszym krajem, jej fascynacji muzyką Czesława Niemena i historii podarowanej przez niego piosenki, którą, ze swoimi słowami, śpiewała na całym świecie. Pojawia się też epizod znajomości ze Zbigniewem Cybulskim, którym Dietrich była zachwycona.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Jazz w Piwnicach. Bezpłatny koncert trzech zespołów

W piątek, 25 października w ramach inicjatywy pod nazwą „Jazz w piwnicach” w przestrzeni Rzeszowskich Piwnic wystąpią trzy zespoły: Kraina Przyjemności, Free Men in the band i Dr Zolo. Koncert rozpocznie się...

Aktualności

Ostatni jesienny weekend na Farmie Rzeszowskiej w klimacie Halloween

Halloweenowe dekoracje, ognista niespodzianka i multum stałych atrakcji dla całych rodzin – tak będzie wyglądać ostatni w tym sezonie jesiennym weekend na Farmie Rzeszowskiej. Mile widziane przebrania.

Aktualności

Słownik artystyczny - Rzeszowskie Piwnice startują z nowym cyklem spotkań dla młodzieży

„Słownik artystyczny” – pod takim hasłem w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się cykl spotkań edukacyjnych dla młodzieży w wieku 13-18 lat. Uczestnicy będą mieli okazję w atrakcyjny sposób poszerzyć swoją wiedzę o najważniejszych...

Aktualności

30-lecie Czwartków Jazzowych. Wystąpi Mateusz Gawęda Trio & White Wind

Szykuje się wielka jazzowa uczta w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Najbliższy koncert w ramach cyklu „Czwartki Jazzowe – kontynuacja” będzie nawiązaniem do 30-letniej tradycji Czwartków Jazzowych, których inicjatorem byli Marek Jastrzębski...

Aktualności

Przedpremiera filmu „Koński ogon” z udziałem reżyserki. Pokaz poprzedzi wernisaż wystawy

W środę, 23 października w kinie Zorza odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu „Koński Ogon”. Jest to pełnometrażowy debiut Justyny Łuczaj, reżyserki związanej z Instytutem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Projekcję poprzedzi wernisaż wystawy...

Aktualności

Miasto: Twórca - gdzie się tworzy? Nowe wydarzenie na kulturalnej mapie Rzeszowa

Instalacja artystyczna „Falująca materia”, wystawa „W moim pokoju pojawił się ciemny kształt”, bitwa Art Fight Club oraz dzień otwartych pracowni artystycznych, do wydarzenia które złożą się na trzydniowy projekt pn. „Miasto: Twórca...

Aktualności

Rzeszowska Jesień Muzyczna na półmetku. Przed nami jeszcze 3 koncerty

W stolicy Podkarpacia trwa VIII edycja festiwalu Rzeszowska Jesień Muzyczna organizowanego przez Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów. Wstęp na wszystkie koncerty będzie bezpłatny.

16. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy

Kultowy festiwal podróżniczy znów zawita do Rzeszowa. Znamy pierwszych gości

Za nieco ponad miesiąc, G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce stanie się miejscem spotkania miłośników wojaży po świecie: podróżników, obieżyświatów, turystów i ludzi gór. W dniach 29 listopada – 1 grudnia odbędzie się...

Reklama