Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Spacerownik Teatralny. Poznaj Rzeszów z zupełnie innej perspektywy

Dodano: /

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl

We wrześniu Rzeszów dołącza do ogólnopolskiego projektu pn. Spacerownik Teatralny. Po teatralnych zakamarkach miasta oprowadzał będzie Hubert Michalak.

Spacerownik Teatralny to projekt działający od 2015 roku. Zainicjowany został z okazji  250-lecia Teatru Publicznego w Polsce przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa  Raszewskiego w Warszawie, który jest jego koordynatorem. W projekcie wzięły już udział  m.in. Kraków, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Legnica i wiele innych miast. Teraz dołącza do nich stolica Podkarpacia.

Spacerownik Teatralny to doskonała okazja do tego, by poznać swoje miasto z zupełnie innej  perspektywy, wybierając się na spacer szlakiem miejsc związanych z teatrem. Autorskie  scenariusze spacerów znajdujące się na stronie Spacerownika zawierają plany tras, informacje  o teatrach i ciekawostki dotyczące życia i twórczości postaci z nimi związanych. Trasy tematyczne zostały przygotowane przez artystów i historyków teatru, m.in. przez Joannę Szczepkowską, Pawła Płoskiego i Tomasza Mościckiego w Warszawie, Małgorzatę Leyko w  Łodzi, Agnieszkę Wanicką w Krakowie, Mieczysława Abramowicza w Gdańsku.

W Rzeszowie Spacerownik Teatralny odbędzie się 15 września, a oprowadzać spacerowiczów po teatralnych zakamarkach miasta będzie Hubert Michalak – dramatopisarz, performer i recenzent. Dzięki jego opowieściom spacerowicze będą mieli szansę, by spojrzeć na miasto i historię teatru z innej, mniej znanej strony.

- Teatr w Rzeszowie ma za sobą kilka wieków historii. Nie każde zjawisko teatralne zostało tak  samo dobrze udokumentowane, niektóre wciąż stanowić mogą obszar badań i dociekań. Teatr niezawodowy, objazdowy i szkolny odcisnęły w mieście ślad równie mocny co instytucjonalne  sceny publiczne. Zachowane ślady nie pozostawiają jednak wątpliwości: teatralne życie  miasta jest umocowane w jego historii – mówi Michalak.

 
Spacer rozpocznie się w niedzielę, 15 września 2024 r. o godzinie 12:00 pod I Liceum Ogólnokształcącym w  Rzeszowie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Wtorek z klasyką

Seksmisja - kultowa komedia Juliusza Machulskiego na dużym ekranie

Dokładnie w dniu 40-lecia premiery, rzeszowskie Kino za Rogiem Cafe przypomni kultową komedię Juliusza Machulskiego „Seksmisja”.

PUNKOWY PERFORMANCE

Koncert formacji Siksa w Rzeszowskich Piwnicach

Siksa to duet stworzony przez wokalistkę i performerkę Alex Freiheit i basistę Piotra "Burima" Buratyńskiego. To nie tylko zespół muzyczny, to manifest artystycznej odwagi, połączenia osobistych doświadczeń oraz wyjątkowej ekspresji scenicznej.

Aktualności

PDF. Jacek Stankiewicz o fotografiach Rzeszowa "z różnych szuflad"

29 kwietnia w Galerii Nierzeczywistej Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego odbędzie się kolejne otwarte spotkanie z cyklu „Poniedziałkowe Dyskusje Fotograficzne (PDF)”.

Aktualności

ESK 2024. Koncert Miss God z harfą laserową i interaktywna instalacja

Głosy Wschodu / East Voices to kolejny projekt artystyczny, który będzie można zobaczyć i usłyszeć podczas tegorocznej edycji Europejskiego Stadionu Kultury.

Aktualności

Maj z dobrym filmem w DKF Klaps [REPERTUAR]

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w Wojewódzkim Domu Kultury rozpoczyna kolejny miesiąc z wyjątkowymi, nagradzanymi na międzynarodowych festiwalach seansami połączonymi z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami.

Aktualności

Znamy pełny program tegorocznego Święta Paniagi

Jarmark rękodzieła, korowód zespołów, koncerty, pokazy i spektakle to tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców Rzeszowa podczas Święta Paniagi. Tegoroczne wydarzenie uświetni występ zespołu “Viva Santana” Cichoński - Torres Band.

Reklama