Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Słynny spektakl baletowy w kinie Zorza

Dodano: /

W najbliższą sobotę, 20 maja na wielkim ekranie kin Zorza będzie można zobaczyć retransmisję spektaklu „Jezioro Łabędzie” z Narodowego Teatru Tańca na Chaillot w Paryżu. Początek o godz. 18:00. Bilety w cenie 35 zł i 30 zł do nabycia w kasie oraz na stronie internetowej kina.

Po swoich nowatorskich interpretacjach Święta wiosny Strawińskiego oraz Romea i Julii Prokofiewa, Angelin Preljocaj sięga po kolejne baletowe arcydzieło. Ten francuski tancerz i choreograf, autor blisko 60 pełnowymiarowych spektakli, wypracował własny styl przedstawiania klasycznych baletów, podobnie jak wcześniej Mats Ek czy Boris Ejfman. Odświeża je, nie rezygnując jednak z tradycyjnego języka tańca. Jego „Jezioro łabędzie” jest hołdem złożonym Mariusowi Petipie, pierwszemu choreografowi tego baletu. Historia księżniczki Odetty, która przez czarnoksiężnika została zamieniona łabędzia, a później zdradzona przez omamionego czarami księcia Zygfryda, została przeniesiona do współczesnej, mrocznej metropolii. „Jezioro łabędzie” w choreografii Angelina Preljocaja powstało w czasie pandemii i nie miało możliwości trafienia do szerokiej publiczności. Ponieważ ma niepodważalne wartości artystyczne, trafia na wielki ekran.

Występują:

Tancerki i tancerze zespołu Ballet Preljocaj

Przedstawienie trwa około 2 godzin (bez przerwy).

Odetta jest młodą dziewczyną, wrażliwą na kwestie środowiskowe. Pewnego wieczoru, gdy spaceruje nad jeziorem zamieszkałym przez łabędzie, staje twarzą w twarz z nieuczciwym przedsiębiorcą Rotbartem, który w wolnym czasie para się czarną magią. Odkrył on właśnie, że pod jeziorem znajdują się złoża ropy naftowej. Dziewczyna orientuje się w zamiarach Rotbarta, dlatego też przemienia on ją w łabędzicę – by pozbyć się świadka.

Tymczasem w siedzibie firmy specjalizującej się w sprzedaży platform wiertniczych jej prezes i jego żona prezentują najnowsze osiągnięcie. Podczas uroczystości Zygfryd, syn prezesostwa, orientuje się, że nowa inwestycja jego rodziców ma mieć miejsce nad jeziorem zamieszkałym przez łabędzie. Dziedzic firmy jest zakochany w naturze, więc sprzeciwia się planom ojca i matki. Gdy nadchodzi noc, Zygfryd wyrusza na brzeg jeziora, by zobaczyć, co się dzieje. Spotyka tam dziwną łabędzicę, łudząco przypominającą kobietę. Zafascynowany tym stworzeniem, usiłuje je schwytać. Jednak czuwający nad jeziorem Rotbart każe swoim ludziom go pobić. Zostawiają omdlałego Zygfryda na brzegu jeziora. Stado łabędzi podpływa do porzuconego na śmierć Zygfryda, a jeden z nich zbliża się do niego najbardziej. Na szczęście Zygfryd odzyskuje przytomność. W dziwnej łabędzicy rozpoznaje Odettę, którą kiedyś widział w ludzkim świecie. Oboje zakochują się w sobie.

Po podpisaniu tajnej umowy z Rotbartem na założenie zakładu wydobywczego nad jeziorem, ojciec Zygfryda organizuje wielkie przyjęcie, na które zaprasza właśnie Rotbarta i jego córkę Odylię, złowrogą sobowtórkę Odetty. Ma ona uwieść młodego dziedzica. Wprowadzony w błąd Zygfryd oznajmia zgromadzonym, że zamierza poślubić Odylię. Rotbart stawia jednak warunek: Zygfryd ma zostać prezesem nowego zakładu wydobywczego nad jeziorem. warunkuje rękę córki w przejęciu fabryki. Oślepiony miłością Zygfryd zgadza się. Wtedy pojawia się prawdziwa Odetta. Zygfryd, świadomy swojego błędu, wpada w rozpacz. Matka usiłuje go uspokoić. Chłopak jednak rusza nad jezioro, by odnaleźć Odettę, ale mechanizm przeznaczenia, który sam wprawił w ruch, zaczyna działać...

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Zespół Organek zapowiada trasę koncertową MTV Unplugged. Rzeszów jednym z przystanków

W styczniu 2024 r.zespół Organek rozpocznie akustyczną trasę koncertową, która będzie promowała zapowiedziany na początek przyszłego roku album MTV Unplugged Organek. Do kwietnia grupa odwiedzi kilkanaście polskich miast, w tym również Rzeszów.

Aktualności

Od starożytności do XIX wieku. Cykl wykładów o historii sztuki w Rzeszowskich Piwnicach

W listopadzie Rzeszowskie Piwnice rozpoczną nowy cykl wykładów o historii sztuki. Poprowadzą je historyczki sztuki – dr Anna Stróż-Pawłowska oraz Karolina Chomiczewska. W sumie przez dwa semestry odbędzie się 12 spotkań.

Aktualności

"Serwus Madonna" - piosenki z repertuaru Ewy Demarczyk w Filharmonii Podkarpackiej

Janusz Radek, Maja Kleszcz i Katarzyna Groniec powracają z kultowym recitalem „Serwus Madonna” z piosenkami z repertuaru Ewy Demarczyk. W najbliższą niedzielę wystąpią w Sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej.

Aktualności

Domówka u Janusza w klimacie Halloween

Wielkimi krokami zbliża się ostatnia w tym roku Domówka i Janusza, czyli wyjątkowa impreza taneczna organizowana przez Rzeszowski Inkubator Kultury oraz Estradę Rzeszowską.

Aktualności

Dni Otwarte Nikon i warsztaty fotografii ulicznej

W najbliższy piątek, 20 października 2023 r. w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa odbędą się Dni Otwarte z marką Nikon, połączone z całodzienną strefą testową. W ramach wydarzenia zaplanowano również warsztaty fotografii ulicznej,...

Aktualności

Arcydzieła Brahmsa i Schumanna zabrzmią w Filharmonii Podkarpackiej

Piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej otworzy Koncert skrzypcowy D-dur Johannesa Brahmsa. Po przerwie usłyszymy IV Symfonię Roberta Schumanna. Orkiestrę symfoniczną poprowadzi młody, gruziński dyrygent - Mirian Khukhunaishvili. Solistką wieczoru będzie urodzona w...

Aktualności

Wtorek z klasyką: "Sanatorium pod klepsydrą"

24 października 2023 r. w Kinie za Rogiem Cafe odbędzie się kolejna projekcja z cyklu „Wtorek z klasyką”. Tym razem widzowie będą mogli zobaczyć na dużym ekranie wyjątkowe dzieło Wojciecha Jerzego Hasa...

Aktualności

Piotr Milewski spotka się z czytelnikami w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z Piotrem Milewskim - znanym pisarzem, dziennikarzem i podróżnikiem, autorem książki „Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji”. Partnerem wydarzenia jest Fundacja...

Reklama