Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Sezon artystyczny w "Siemaszce" trwa. W sobotę premiera nowego spektaklu

Dodano: /

Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie wraca do gry. Pierwszym wydarzeniem, w jakim będą mieli okazję uczestniczyć widzowie, będzie długo wyczekiwana premiera sztuki Witolda Gombrowicza.

Premiera

W najbliższą sobotę, 11 lipca odbędzie się premiera spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda”. Ten tytuł ostatni raz gościł w repertuarze Teatru im. Wandy Siemaszkowej niemal 20 lat temu. Sztuka, w której komedia przenika się z tragedią opowiada o fikcyjnej rodzinie królewskiej, której dobre samopoczucie i megalomania zostają zburzone przez pojawienie się dziewczyny o imieniu Iwona. Przerażona i zalękniona w sobie tajemnicza bohaterka doprowadza do dekonstrukcji i zrujnowania nadętej i zakłamanej struktury dworu. Dworu jako rodziny, która odsłaniając swoje wstydliwe tajemnice i sekrety o mały włos nie doprowadza samej siebie do katastrofy i upadku. Gombrowicz daje zapis mechanizmów i społecznych konwenansów, a przede wszystkim próbuje przedstawić sytuację człowieka uwikłanego w kontakty z innymi.

Reżyserem spektaklu jest Waldemar Śmigasiewicz, który wyjątkową sympatią darzy właśnie twórczość Witolda Gombrowicza. Jego dramaty i prozę przenosił na scenę kilkadziesiąt razy w kraju i za granicą. Rzeszowskiej publiczności znany jest jako reżyser „Chorego z urojenia” Moliera oraz „Sztuki” Yasminy Rezy. Scenografia to dzieło uznanego scenografa i malarza Macieja Preyera, a muzykę skomponował działający twórczo na wielu polach Mateusz Śmigasiewicz.

Na scenie zobaczymy aktorów z zespołu artystycznego „Siemaszki”. W roli tytułowej wystąpi Justyna Król, księcia Filipa zagra Mateusz Mikoś, a role królewskiej pary – królowej Małgorzaty i króla Ignacego – Mariola Łabno-Flaumenhaft i Marek Kępiński. W Szambelana wcieli się Robert Chodur, a w pozostałe gombrowiczowskie postaci: Dagny Mikoś, Małgorzata Machowska, Barbara Napieraj, Adam Mężyk, Piotr Mieczysław Napieraj, Waldemar Czyszak i Wojciech Kwiatkowski. Po raz kolejny na rzeszowskiej scenie gościnnie zagra znany z roli Korowiewa w inscenizacji „Mistrza i Małgorzaty” Kacper Pilch.

59. Międzynarodowy Dzień Teatru

Premiera „Iwony, księżniczki Burgunda” będzie połączona z uroczystymi obchodami 59. Międzynarodowego Dnia Teatru, które ze względu na czasowe zawieszenie działalności instytucji kultury nie mogły odbyć się w zaplanowanym wcześniej terminie. Podczas uroczystej gali pracownicy rzeszowskiej sceny odbiorą nagrody przyznane przez Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz Dyrektora Teatru. Po raz pierwszy wręczone zostaną także WANDY’20 – nagrody dla ulubionej aktorki, ulubionego aktora oraz ulubionego spektaklu. O tym, kto je otrzyma zdecydowali widzowie w internetowym głosowaniu.

Sezon artystyczny trwa

W tym roku wyjątkowo Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie nie zakończył sezonu artystycznego w czerwcu. W wakacyjne weekendy tetar zaprasza widzów na spektakle na Dużej Scenie. Będzie można zobaczyć m.in. wspomnianą już „Iwonę, księżniczkę Burgunda”, poświęcony legendarnemu bardowi z Kanady spektakl „Tańcz mnie. Cohen” oraz uwielbiane przez widzów „Szalone nożyczki”. Jest też propozycja dla najmłodszych. W sierpniu na scenę powróci słynny Koziołek Matołek – postać stworzona przed laty przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Teatr przygotowuje również zaplanowany na koniec sierpnia II Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – Wschód Sztuki, podczas którego w Rzeszowie zaprezentują się artyści z Polski, Rumunii, Litwy i Ukrainy.

W trosce o wspólne bezpieczeństwo wszystkie wydarzenia teatralne będą odbywały się z zachowaniem szczególnych warunków uczestnictwa. Osoby wybierające się do Teatru proszone są o wcześniejsze zapoznanie się z nimi na stronie www.teatr-rzeszow.pl Bilety na spektakle można nabyć w teatralnych kasach oraz przez stronę internetową.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

W Rzeszowie otwiera się nowe, duże centrum rozrywki dla dzieci

Centrum rozrywki Bajkowy Labirynt, to nowa atrakcja dla małych i dużych mieszkańców Rzeszowa. Otwarcie placówki odbędzie się w najbliższą sobotę, 3 lutego 2024 r.

Aktualności

NutkoSfera. Są jeszcze bilety na koncert CeZika w G2A Arenie

21 lutego 2024 r. podrzeszowska G2A Arena zamieni się w NutkoSferę, tj. muzyczną planetę dla wszystkich dzieci. CeZik zabierze najmłodszych słuchaczy do wspólnej zabawy. Są jeszcze dostępne pojedyncze bilety na to wydarzenie.

Aktualności

Rzeszowskie Juwenalia 2024. Znamy pierwszych wykonawców

Dwa dni wyśmienitej zabawy, liczne koncerty i masa atrakcji – tak w skrócie zapowiada się 29. edycja Rzeszowskich Juwenaliów. Znamy już pierwszych artystów, którzy wystąpią w tym roku dla rzeszowskiej publiczności.

Aktualności

Karnawał w Filharmonii Podkarpackiej. Walc? Czardasz?... a może..?

Muzyka pięciu kompozytorów wypełni salę koncertową Filharmonii Podkarpackiej w najbliższy, piątkowy wieczór. Karnawałowy koncert z udziałem wokalistów poprowadzi Tomasz Tokarczyk. W programie muzyka: Straussa, Brahmsa, Lehara, Kalmana i Verdiego. Wydarzenie odbędzie się...

Aktualności

Ferie zimowe w Rzeszowie. Ponad 80 wydarzeń

Warsztaty, wystawy, pokazy filmowe, spektakle, zajęcia sportowe, półkolonie i wiele więcej… łącznie ponad 80 wydarzeń przygotowały miejskie instytucje kultury na nadchodzące ferie zimowe w Rzeszowie. Wszyscy Ci, którzy zostają na ferie w...

Aktualności

Tydzień z niemieckim filmem w kinie Zorza

Rzeszów, jest jednym z 10 miast w Polsce, w którym będzie można zobaczyć najnowsze filmy, jakie powstały za naszą zachodnią granicą. Tydzień Filmu Niemieckiego rozpocznie się 26 stycznia w kinie Zorza. Łącznie...

Aktualności

"Siemaszka" rozpoczyna nabór do 6. edycji Sceny Nowej Dramaturgii

Działająca od sześciu sezonów w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Scena Nowej Dramaturgii otwiera nabór do kolejnej edycji. Projekt kierowany jest do osób piszących (dramatopisarzy, scenarzystek, poetów, reporterów i innych) zainteresowanych...

Reklama