Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Sezon artystyczny w "Siemaszce" trwa. W sobotę premiera nowego spektaklu

Dodano: /

Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie wraca do gry. Pierwszym wydarzeniem, w jakim będą mieli okazję uczestniczyć widzowie, będzie długo wyczekiwana premiera sztuki Witolda Gombrowicza.

Premiera

W najbliższą sobotę, 11 lipca odbędzie się premiera spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda”. Ten tytuł ostatni raz gościł w repertuarze Teatru im. Wandy Siemaszkowej niemal 20 lat temu. Sztuka, w której komedia przenika się z tragedią opowiada o fikcyjnej rodzinie królewskiej, której dobre samopoczucie i megalomania zostają zburzone przez pojawienie się dziewczyny o imieniu Iwona. Przerażona i zalękniona w sobie tajemnicza bohaterka doprowadza do dekonstrukcji i zrujnowania nadętej i zakłamanej struktury dworu. Dworu jako rodziny, która odsłaniając swoje wstydliwe tajemnice i sekrety o mały włos nie doprowadza samej siebie do katastrofy i upadku. Gombrowicz daje zapis mechanizmów i społecznych konwenansów, a przede wszystkim próbuje przedstawić sytuację człowieka uwikłanego w kontakty z innymi.

Reżyserem spektaklu jest Waldemar Śmigasiewicz, który wyjątkową sympatią darzy właśnie twórczość Witolda Gombrowicza. Jego dramaty i prozę przenosił na scenę kilkadziesiąt razy w kraju i za granicą. Rzeszowskiej publiczności znany jest jako reżyser „Chorego z urojenia” Moliera oraz „Sztuki” Yasminy Rezy. Scenografia to dzieło uznanego scenografa i malarza Macieja Preyera, a muzykę skomponował działający twórczo na wielu polach Mateusz Śmigasiewicz.

Na scenie zobaczymy aktorów z zespołu artystycznego „Siemaszki”. W roli tytułowej wystąpi Justyna Król, księcia Filipa zagra Mateusz Mikoś, a role królewskiej pary – królowej Małgorzaty i króla Ignacego – Mariola Łabno-Flaumenhaft i Marek Kępiński. W Szambelana wcieli się Robert Chodur, a w pozostałe gombrowiczowskie postaci: Dagny Mikoś, Małgorzata Machowska, Barbara Napieraj, Adam Mężyk, Piotr Mieczysław Napieraj, Waldemar Czyszak i Wojciech Kwiatkowski. Po raz kolejny na rzeszowskiej scenie gościnnie zagra znany z roli Korowiewa w inscenizacji „Mistrza i Małgorzaty” Kacper Pilch.

59. Międzynarodowy Dzień Teatru

Premiera „Iwony, księżniczki Burgunda” będzie połączona z uroczystymi obchodami 59. Międzynarodowego Dnia Teatru, które ze względu na czasowe zawieszenie działalności instytucji kultury nie mogły odbyć się w zaplanowanym wcześniej terminie. Podczas uroczystej gali pracownicy rzeszowskiej sceny odbiorą nagrody przyznane przez Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz Dyrektora Teatru. Po raz pierwszy wręczone zostaną także WANDY’20 – nagrody dla ulubionej aktorki, ulubionego aktora oraz ulubionego spektaklu. O tym, kto je otrzyma zdecydowali widzowie w internetowym głosowaniu.

Sezon artystyczny trwa

W tym roku wyjątkowo Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie nie zakończył sezonu artystycznego w czerwcu. W wakacyjne weekendy tetar zaprasza widzów na spektakle na Dużej Scenie. Będzie można zobaczyć m.in. wspomnianą już „Iwonę, księżniczkę Burgunda”, poświęcony legendarnemu bardowi z Kanady spektakl „Tańcz mnie. Cohen” oraz uwielbiane przez widzów „Szalone nożyczki”. Jest też propozycja dla najmłodszych. W sierpniu na scenę powróci słynny Koziołek Matołek – postać stworzona przed laty przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Teatr przygotowuje również zaplanowany na koniec sierpnia II Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – Wschód Sztuki, podczas którego w Rzeszowie zaprezentują się artyści z Polski, Rumunii, Litwy i Ukrainy.

W trosce o wspólne bezpieczeństwo wszystkie wydarzenia teatralne będą odbywały się z zachowaniem szczególnych warunków uczestnictwa. Osoby wybierające się do Teatru proszone są o wcześniejsze zapoznanie się z nimi na stronie www.teatr-rzeszow.pl Bilety na spektakle można nabyć w teatralnych kasach oraz przez stronę internetową.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

DKF Klaps wraca z projekcjami po wakacyjnej przerwie [REPERTUAR]

Niespełna tydzień pozostało do rozpoczęcia nowego sezonu filmowych seansów w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. We wrześniu, oprócz filmowych nowości, widzowie będą mieli okazję obejrzeć...

Aktualności

Spotkanie autorskie z Pawłem Sołtysem (Pablopavo) w Ogrodach Bernardyńskich

Paweł Sołtys (Pablopavo) – pisarz, wokalista, kompozytor i autor tekstów będzie gościem kolejnego spotkania w ramach cyklu Letnie Ogrody Literackie organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Aktualności

Ostatni wakacyjny pokaz z cyklu „Historia Rzeszowa piaskiem malowana”. We wrześniu dodatkowe seanse

W najbliższy piątek, odbędzie się ostatni wakacyjny pokaz multimedialnego widowiska z cyklu „Noce rzeszowskich legend. Historia Rzeszowa piaskiem malowana” przygotowane z okazji 670-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa. Wydarzenie organizuje Rzeszowski Dom Kultury.

Aktualności

Przestrzenie Sztuki Teatr. „Siemaszkowa” po raz kolejny operatorem programu

Już w sierpniu i wrześniu podkarpacka publiczność będzie mogła wziąć udział w  działaniach realizowanych w ramach projektu Przestrzenie Sztuki Teatr przez rzeszowską „Siemaszkę”. W programie m.in. warsztaty performatywne „Kto ocali.  Opowieści z…”, projekt „Chwile...

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci: Barbapapa, policjanci i miasteczko ruchu drogowego

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się kolejne spotkanie młodych kinomanów w ramach cyklu "Filmowy Poranek dla Dzieci" organizowanego w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy. Start już od godziny 9:45.

Aktualności

Wernisaż wystawy i multimedialne spotkanie autorskie z Małgorzatą Dołowską

Dokładnie dwa tygodnie pozostało do otwarcia nowej wystawy w Galerii Nierzeczywistej RSF. Od 6 września prezentowane będą fotografie Małgorzaty Dołowskiej, absolwentki Wyższego Studium Fotografii w Warszawie i PWSFTviT im. St. Schillera w...

Aktualności

W Rzeszowie trwa festiwal literacki „Łączy nas bajka” [PROGRAM]

Wczoraj w Rzeszowie i kilku innych miastach województwa rozpoczął się festiwal literacki „Łączy nas bajka” organizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Wydarzenie potrwa do niedzieli.

Suma wszystkich znaczeń

Wstawa Piotra Kolanko w zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25

Od 23 sierpnia drzwi zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25 w Rzeszowie zostaną ponownie otwarte dla zwiedzających. Do połowy września prezentowana tam będzie wystawa Piotra Kolanko zatytułowana „Suma wszystkich znaczeń”. 

Reklama