Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Rzeszowskie Piwnice podsumowały dotychczasową działalność. Jakie są plany na 2023 rok?

Dodano: /

Rzeszowskie Piwnice podsumowały pierwszy rok swojej działalności. Przy okazji dowiedzieliśmy się również jakie atrakcje zaplanowano na 2023 rok. Ma być jeszcze więcej wydarzeń. W planach jest również m.in. otwarcie winoteki i ogródka letniego.

13 stycznia odbyła się impreza z okazji I urodzin Rzeszowskich Piwnic. Był to dzień pełen urodzinowych atrakcji, wśród których znalazły się między innymi warsztaty muzyczne Pakoslavixa, pokazy filmowe oraz koncert PsychoMatt&Woda.

Wydarzenie było okazją do podsumowania dotychczasowej działalności instytucji, jak również do przedstawienia planów na najbliższą przyszłość.

W 2022 roku Rzeszowskie Piwnice odwiedziło ponad 38 tysięcy turystów z 29 krajów. W minionym roku zorganizowano tu 280 wydarzeń kulturalnych, w których wzięło udział ponad 70 tysięcy uczestników z różnych zakątków świata, w tym również uchodźcy z Ukrainy.

- Rzeszowskie Piwnice stały się bardzo ważnym miejscem dla rzeszowian. Miejscem krzewiącym tożsamość. Tu można się zagłębić w historię, badać, ją, poznawać, zdać sobie sprawę, kim jesteśmy – powiedział Konrad Fijołek Prezydent Rzeszowa. - Również dla uchodźców których gościmy w Rzeszowie trasa stałą się istotnym miejscem. I takie głosy słyszałem nie raz. Często przychodzili tu żeby odpocząć od traumy jak ich spotkała, odwrócić nieco myśli, przez chwilę zająć je czymś innym- dodał prezydent – dodał.

Same podziemia, poza nowoczesną technologią, zaskakują zwiedzających licznymi atrakcjami dodatkowymi. W 2022 roku były to na przykład przejścia z lampionami inspirowane postacią Łukasiewicza, z regionalnym jadłem i mrocznymi historiami. W roku 2023 podobnych przedsięwzięć planuje się jeszcze więcej, między innymi inspirowanych postacią i twórczością Jana Matejki. W planach jest również otwarcie w niedostępnym do tej pory dla zwiedzających podziemnym pomieszczeniu winoteki z winem regionalnym, uruchomienie letniego ogródka, zorganizowanie wystawy o rzeszowskich fotografkach i ogólne zwiększanie oferty wydarzeń.

Rzeszowskie Piwnice chcą również poszerzyć współpracę z innymi rzeszowskimi i nie tylko organizacjami turystycznymi i kulturalnymi. Do tej pory udało się je nawiązać między innymi z Podkarpacką Regionalną Organizacją Turystyczną, Podkarpacką Komisją Filmową, Rzeszowskim Domem Kultury, Galerią Fotografii Miasta Rzeszowa.

Rzeszowskie Piwnice to interaktywna instytucja kultury działająca w strukturach Estrady Rzeszowskiej. Idea działania instytucji zakłada połączenie i przenikanie się perspektyw – historycznej i współczesnej oraz lokalnej i ponadregionalnej. Ukierunkowana jest ona na rozwój sztuki współczesnej w Rzeszowie, a także jej szeroką prezentację, wykorzystanie dziedzictwa kulturowego i historycznego Rzeszowa na rzecz rozwoju kompetencji kulturowych i edukacji kulturalnej społeczeństwa.

Oferta kulturalna Rzeszowskich Piwnic jest skierowana do szerokiej grupy odbiorców. U podstaw koncepcji leży łączenie, synergia i wielowątkowość we wszystkich aspektach: pokoleniowym, kulturowym oraz dotyczącym oferty kulturalnej.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

DKF Klaps wraca z projekcjami po wakacyjnej przerwie [REPERTUAR]

Niespełna tydzień pozostało do rozpoczęcia nowego sezonu filmowych seansów w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. We wrześniu, oprócz filmowych nowości, widzowie będą mieli okazję obejrzeć...

Aktualności

Spotkanie autorskie z Pawłem Sołtysem (Pablopavo) w Ogrodach Bernardyńskich

Paweł Sołtys (Pablopavo) – pisarz, wokalista, kompozytor i autor tekstów będzie gościem kolejnego spotkania w ramach cyklu Letnie Ogrody Literackie organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Aktualności

Ostatni wakacyjny pokaz z cyklu „Historia Rzeszowa piaskiem malowana”. We wrześniu dodatkowe seanse

W najbliższy piątek, odbędzie się ostatni wakacyjny pokaz multimedialnego widowiska z cyklu „Noce rzeszowskich legend. Historia Rzeszowa piaskiem malowana” przygotowane z okazji 670-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa. Wydarzenie organizuje Rzeszowski Dom Kultury.

Aktualności

Przestrzenie Sztuki Teatr. „Siemaszkowa” po raz kolejny operatorem programu

Już w sierpniu i wrześniu podkarpacka publiczność będzie mogła wziąć udział w  działaniach realizowanych w ramach projektu Przestrzenie Sztuki Teatr przez rzeszowską „Siemaszkę”. W programie m.in. warsztaty performatywne „Kto ocali.  Opowieści z…”, projekt „Chwile...

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci: Barbapapa, policjanci i miasteczko ruchu drogowego

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się kolejne spotkanie młodych kinomanów w ramach cyklu "Filmowy Poranek dla Dzieci" organizowanego w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy. Start już od godziny 9:45.

Aktualności

Wernisaż wystawy i multimedialne spotkanie autorskie z Małgorzatą Dołowską

Dokładnie dwa tygodnie pozostało do otwarcia nowej wystawy w Galerii Nierzeczywistej RSF. Od 6 września prezentowane będą fotografie Małgorzaty Dołowskiej, absolwentki Wyższego Studium Fotografii w Warszawie i PWSFTviT im. St. Schillera w...

Aktualności

W Rzeszowie trwa festiwal literacki „Łączy nas bajka” [PROGRAM]

Wczoraj w Rzeszowie i kilku innych miastach województwa rozpoczął się festiwal literacki „Łączy nas bajka” organizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Wydarzenie potrwa do niedzieli.

Suma wszystkich znaczeń

Wstawa Piotra Kolanko w zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25

Od 23 sierpnia drzwi zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25 w Rzeszowie zostaną ponownie otwarte dla zwiedzających. Do połowy września prezentowana tam będzie wystawa Piotra Kolanko zatytułowana „Suma wszystkich znaczeń”. 

Reklama