Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Rzeszowska premiera najnowszej książki Magdaleny Louis i spotkanie z autorką

Dodano: /

20 marca o godz. 17:30 w klubie IQ odbędzie się rzeszowska premiera najnowszej książki Magdaleny Louis pt. „Sonia” oraz spotkanie z autorką.

3 lata pracy i wiele tygodni oczekiwań na decyzję wydawnictwa, czy odważy się opublikować książkę podejmującą kontrowersyjny i „niewygodny” temat pedofilii – tak mówi o swojej szóstej książce,  Magdalena Louis, rzecznik prasowy w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Autorka po raz kolejny w swojej prozie korzysta z doświadczeń jakie przez lata zbierała, pracując dla brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości. – Najmocniejsze momenty książki to sytuacje, które wydarzyły się naprawdę. Scena z wesela, po przeczytaniu której wiele osób po prostu odkłada na chwilę „Sonię”, to nie jest fikcja literacka – mówi Magdalena Louis. Zapytana, dlaczego podjęła właśnie ten temat, który w ostatnich miesiącach nie schodzi z pierwszych stron gazet, przyznaje, że długo się wahała czy napisać książkę, zaangażowaną społecznie. – Kiedy zaczynałam konstruować bohaterów „Soni”, zarówno antagonistów jak i protagonistów, nie mogłam się długo zdecydować, kto będzie narratorem tej historii, żeby przekazać najwyraźniej to, co chciałam, ostatecznie wypadki opisuje siostra ofiary przemocy seksualnej. Sama ofiara, jak i sprawcy, są prawie nieobecni i to też jest zabieg umyślny, ponieważ książka jest o tym problemie, który pali najmocniej, o problemie odwracania oczu i niereagowaniu. Nie mamy bowiem żadnego wpływu na to jak zachowa się pedofil, w jaki sposób zrealizuje swoje seksualne potrzeby, nie jesteśmy w stanie go powstrzymać, ale musimy i możemy chronić dzieci. Trzeba wielkiej, uświadamiającej  kampanii społecznej, billboardów przedstawiających skalę problemu, akcji nazywającej sprawców wprost, po imieniu. 80% przypadków seksualnego wykorzystywania dzieci ma miejsce w jego otoczeniu, a sprawca jest dziecku znany. W USA 50% mężczyzn skazanych za pedofilię, było żonatych. W Polsce statystyki są ubogie, mówi się, że  molestowane jest co ósme dziecko (W Europie co piąte) ale bardziej prawdopodobne jest to, że w Polsce po prostu takich przestępstw się nie zgłasza, ze wstydu, ze strachu, z przekonania, że system prawno-rodzinno-społeczny, pewnie im nie uwierzy. 

„Sonia” wydana przez Świat Książki trafiła na półki księgarskie 13 lutego 2019 roku, jednak pisarka uroczystą premierę zaplanowała na 20 marca. W uczelnianym klubie IQ odbędzie się spotkanie z autorką Magdaleną Louis, które poprowadzi dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów, Maria Kornaga.

O książce:

„Sonia” W 1979 roku 9-letnia Sonia i 15-letnia Maria spędzają ostatnie rodzinne Święta Bożego Narodzenia. Ojciec porzuca córki i żonę i wyjeżdża z inną kobietą do Ameryki. Jego nagły wyjazd załamuje całą konstrukcję rodziny Hamerów w której psują się nie tylko stosunki między siostrami, ale także dochodzi do tragedii. Sonia dopiero po ucieczce z domu wskazuje prawdziwego sprawcę wielokrotnych gwałtów i aktów przemocy jakich, była ofiarą, jednak najdroższe  jej osoby - mama i siostra - odwracają oczy i milczą.

Co jeszcze musi się wydarzyć, żeby dorośli uwierzyli w krzywdę jaką wyrządzono dziecku?

Magdalena Louis

Pisarka, dziennikarka, felietonistka. Urodzona w Rzeszowie. Po 26 latach spędzonych za granicą (USA i Anglia) w 2014 roku wróciła na stałe do Polski.  Obecnie mieszka i pracuje w Rzeszowie jako  Rzecznik Prasowy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania oraz Pełnomocnik Prezydenta do spraw współpracy międzynarodowej.

Jest koordynatorem Świątecznych Targów Książki w Rzeszowie, prowadzi swój autorski kurs „Warsztaty kreatywnego pisania” i jest stałą felietonistą magazynu VIP oraz podkarpackiego portalu Biznes i Styl.

W 2004 roku w ogólnopolskim konkursie „Pisz do Pilcha” jej opowiadanie pt. „Studnia” zostało wybrane z pośród 3000 nadesłanych na konkurs i opublikowane w zbiorze pod tym samym tytułem.

W 2010 roku jej pierwsza powieść obyczajowa „Ślady hamowania” została wyróżniona w konkursie pod hasłem Świat Kobiety. Wydawnictwo Replika.

Rok później w 2011 roku wydała kolejną powieść „Pola”, którą czytelniczki Festiwalu Literatury w Siedlcach nagrodziły główną nagrodą. Wydawnictwo Replika.

Na tym samym festiwalu w 2013 kolejna powieść Magdaleny Louis „Kilka przypadków szczęśliwych”, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, zdobyła pierwszą nagrodę Jury.

Powieść ta została również nagrodzona „Złotym piórem” przez Związek Literatów Polskich.

Powieść  „Zaginione”, Wydawnictwo Świat Książki,  miała swoja premierę w 2016 roku. 

6 lutego 2018 roku premierę miała  opowieść dokumentalna pt. „Chcę wierzyć w waszą niewinność”, Wydawnictwo Prószyński i S-ka,  zbiór reportaży literackich podsumowujący pracę dla angielskiego wymiaru sprawiedliwości, dla którego Magdalena Louis pracowała kilka lat.

13 lutego 2019 roku premierę miała najnowsza książka Magdaleny Louis pt. „Sonia”. W wydanej przez Świat Książki „Soni” autorka nie rozlicza sprawców czynów pedofilskich, ale winą i karą obarcza najbliższych ofiar, wszystkich tych, którzy odwrócili oczy od  krzywdzonych dzieci. To od nich zaczyna się największe zło.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Magia świąt na rzeszowskim Rynku. Ruszył Jarmark Bożonarodzeniowy

Parada z elfami, Mikołajem oraz bajkowymi postaciami „otworzyła” w tym roku sezon świąteczny na rzeszowskim Rynku. Tegoroczny jarmark bożonarodzeniowy przyciąga jak na razie tłumy rzeszowiaków.

Aktualności

W sobotę rusza lodowisko w Millenium Hall

Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą już w sobotę 7 grudnia 2019 roku zostanie otwarte lodowisko na Skwerze w Millenium Hall.

Aktualności

06. Festiwal Nowego Teatru dobiegł końca. Przyznano nagrodę dziennikarzy oraz publiczności

Nagroda Główna im. Joanny Puzyny-Chojki, przyznawana przez jury dziennikarskie, dla spektaklu „Staff Only” Biennale Warszawa. Rzeszowskiej publiczności serce skradł Teatr im. Stefana Jaracza z Łodzi, który do „Siemaszki” przyjechał ze spektaklem „Idioci”.

Reklama