Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Rzeszów stanie się na trzy dni podróżniczą stolicą Polski

Dodano: /

Wielkimi krokami zbliża się największa impreza podróżnicza na Podkarpaciu. W dniach 29.11 – 2.12.2019 r. w G2A Arena odbędzie się 11. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy – Festiwal Kultur Świata. Ubiegłoroczna edycja zgromadziła ponad 3000 osób, jak będzie tym razem?

Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy to pierwsza impreza festiwalowa o tematyce podróżniczej w województwie podkarpackim, odbywająca się nieprzerwanie od 2009 roku. Od samego początku wydarzenie to skierowane jest do szerokiego grona odbiorców, dla których chęć świadomego poznawania świata i nowych ludzi jest czymś więcej, niż tylko kolejnym sposobem spędzania wolnego czasu. W tym roku tradycyjnie to „święto podróżników” potrwa pełne trzy dni i po raz drugi odbędzie się w części kongresowej G2A Areny w Jasionce koło Rzeszowa.

W trakcie każdej edycji Festiwalu odbywają się liczne spotkania z zaproszonymi Gośćmi, którymi są uznane autorytety ze świata reportażu, fotografii, eksploracji, literatury, a przede wszystkim alpinizmu i himalaizmu, gdyż opowieści z gór wysokich to rokrocznie nieodłączny punkt kalejdoskopowego programu. To wszystko w połączeniu z multimedialnymi pokazami zdjęć, projekcjami filmów podróżniczych i dokumentalnych, wystawami fotografii i koncertami znakomitych zespołów oraz możliwością odwiedzenia licznych stoisk Partnerów i Sponsorów Festiwalu powoduje, że Festiwal zgromadził w ubiegłym roku w G2A Arenie łącznie ponad 3000 osób.

W tym roku – na 11. Podkarpackim Kalejdoskopie Podróżniczym – organizatorzy spodziewają się podobnej liczby uczestników, tym bardziej, że atrakcje będą równie ciekawe, a już w piątkowy wieczór (29.11) odbędzie się kalejdoskopowy koncert Wojtka Waglewskiego i grupy VOO VOO, która wraca do Rzeszowa po 7 latach nieobecności.

Kalejdoskop Podróżniczy słynie także z zawsze przemyślanego oraz stojącego na wysokim poziomie merytorycznym programu. Nie inaczej będzie w tym roku, gdyż dzięki organizatorom imprezy, jej uczestnicy wybierą się „w podróż” do miejsc, w których dotąd na poprzednich edycjach Festiwalu jeszcze nie byli lub było to już wiele lat temu. - Razem z Tomkiem Owsianym wybierzemy się do Gujany Francuskiej, Anna i Krzysztof Kobusowie zabiorą nas do Namibii, zaś Natalia Mileszyk – swoim kobiecym okiem – przybliży zgromadzonym Iran, który nadal jest mało znany w naszym kraju i często oceniany tylko przez pryzmat krzywdzących stereotypów. A z tym chcemy na naszym Festiwalu także walczyć – wylicza Bartosz Piziak, pomysłodawca Festiwalu i jeden z jego organizatorów.

W programie nie zabraknie też stałych akcentów – w góry wysokie, a dokładniej na ośmiotysięczne szczyty w Himalajach wybierzemy się z Magdaleną Gorzkowską, która na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie reprezentowała Polskę w sztafecie 4x400m, a w 2016 roku porzuciła karierę biegaczki i rozpoczęła przygodę z górami wysokimi.  Efekt zaskoczył pewnie niejednego, gdyż kilkanaście dni temu Magda stanęła na swoim trzecim ośmiotysięcznym szczycie – Manaslu. 

Dobrze znani naszej publiczności Ola i Karol Lewandowscy z bloga BusemprzezSwiat.pl zabiorą nas na historyczną „Route 66” w USA.  Pamiętając również o najmłodszych odbiorcach Festiwalu, w sobotę na scenie Sali Kongresowej G2A Areny pojawi się Szymon Radzimierski, uczeń 8 klasy szkoły podstawowej, który odwiedził ponad 40 państw na 6 kontynentach, a na Kalejdoskopie opowie o Madagaskarze.  

Z pewnością dużym zainteresowaniem będą się cieszyć się także niedzielne spotkania (01.12) z Jaśkiem Melą, który po 10 latach wraca na Kalejdoskop podzielić się swoimi przemyśleniami „z podróży” oraz Jakubem Poradą, znanym ze swojej pracy i działalności m.in. w radiu i telewizji.

Stałym punktem programu Festiwalu są – od jego pierwszej edycji – bezpłatne prelekcje edukacyjne o tematyce podróżniczej dla uczniów szkół z województwa podkarpackiego, w których rokrocznie uczestniczy ok. 1000 osób! Również i w tym roku w piątkowe przedpołudnie w ramach Akademii Młodych Odkrywców młodzież szkolna będzie mogła wysłuchać prelekcji podróżników, ale również wziąć udział w warsztatach i licznych konkursach.


PROGRAM FESTIWALU:

Piątek, 29.11.2019 – G2A ARENA – Start: 16:00

  • Piotr Śliwiński – 12 x dookoła świata z Podkarpacia!
  • Roman Stanek – Zachodnie wybrzeże Spitsbergenu i polskie stacje badawcze
  • Magdalena Gorzkowska – Z Igrzysk Olimpijskich w Himalaje
  • Piotr Opacian – Kajakiem na krańce świata: Xingu i Oleniok
  • 20:30 – Koncert Kalejdoskopu: Wojciech Waglewski i VOO VOO – Za niebawem 

Sobota, 30.11.2019 – G2A ARENA – Start: 14:00

  • Bartek Rubik – Mozaika latynoamerykańska
  • Natalia Mileszyk – Twarze Iranu kobiecym okiem
  • Ola i Karol Lewandowscy – Busem przez świat. Droga 66
  • Szymon Radzimierski – Madagaskar. Klątwa pasiastego lemura
  • Wojciech Męczyński – Wieloryby z Królestwa Tonga… i mniejsi mieszkańcy oceanów
  • Anna i Jakub Urbańscy – Papua – ostatni kontakt
  • Romuald Koperski – Syberia na wesoło

Niedziela, 01.12.2019 – G2A ARENA – Start: 14:00

  • Tomasz Owsiany – Do wnętrza Gujany Francuskiej
  • Renata Sabela – Bhutan – Życie u podnóża Himalajów
  • Anna i Krzysztof Kobusowie – Namibia. Przez pustynię i busz
  • Jakub Porada – Pokaż nam świat
  • Jasiek Mela – O podróżach na krańce świata i w głąb siebie
  • Krzysztof Wielicki – Piekło mnie nie chciało

Bilety na festiwal oraz koncert dostępne są na stronie internetowej Festiwalu pod adresem www.KalejdoskopPodrozniczy.pl

Więcej informacji można znaleźć także na fanpejdżu imprezy na FB pod adresem: www.fb.com/KalejdoskopPodrozniczy

Partnerem Strategicznym Festiwalu jest LOTTO. Partnerami Organizacyjnymi są Województwo Podkarpackie oraz G2A Arena. Partnerem Złotym Festiwalu jest PKO Bank Polski, zaś sponsorem Złotym - ERGO Ubezpieczenia Podróży. W tym roku Regionem Partnerskim jest Gran Canaria. Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie PRO-TUR z Rzeszowa.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

„Opowieści z podróży”. Andrzej Stasiuk spotka się z czytelnikami

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z prozaikiem i eseistą Andrzejem Stasiukiem – 17 października 2024 r., godz. 17.00, budynek WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13. Wstęp wolny.

Aktualności

Jesienne pokazy widowiska multimedialnego „Historia Rzeszowa piaskiem malowana”

Wakacyjne pokazy multimedialne pn. „Noce rzeszowskich legend. Historia Rzeszowa piaskiem malowana” zyskały rzeszę miłośników, dlatego Rzeszowski Dom Kultury postanowił kontynuować widowiska również w okresie jesiennym. Ma październik i listopad zaplanowano 6 pokazów.

Aktualności

Pokazy filmowe w zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25

Kolejne wydarzenie kulturalne w "przywróconej do życia"  zabytkowej kamienicy mieszczącej się tuż obok rzeszowskiego Rynku, przy ul. Króla Kazimierza 25. Tym razem będzie to projekcja filmów: włoskiego „Konesera” Giuseppe Tornatore oraz dokumentu...

Aktualności

Noc Bibliotek w WiMBP w Rzeszowie. Wieczór pełen atrakcji i niespodzianek dla małych czytelników

Przed nami kolejna edycja corocznego święta promującego czytanie i odkrywanie bibliotek na nowo. W tegorocznej edycji po raz kolejny udział bierze Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, która przygotowała dla małych...

03. Festiwal Arcydzieł

62. Rzeszowskie Spotkania Teatralne. Najlepsze spektakle z całego kraju w „Siemaszce” [PROGRAM]

Wielkimi krokami zbliża się święto miłośników sztuki teatralnej. Już 18 października w stolicy Podkarpacia rozpoczną się 62. Rzeszowskie Spotkania Teatralne: 03. Festiwal Arcydzieł. W programie najlepsze spektakle z całego kraju zrealizowane na...

Aktualności

Wystawa prac studentów i absolwentów WSIiZ w Siemaszce

Prace studentów i absolwentów Pracowni Projektowania Graficznego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dr hab. Patrycji Longawy (prof. WSIiZ) zostaną zaprezentowane we Foyer teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Otwarcie wystawy...

Reklama