Rzeszów - Środa, 09.04.2025
Reklama

Rusza seria koncertów jubileuszowych w Filharmonii Podkarpackiej. Pierwszy już 28 marca

Dodano: /

Z okazji 70. Jubileuszowego Sezonu Artystycznego, Filharmonia Podkarpacka przygotowała na tę okoliczność cztery wyjątkowe koncerty. Pierwszy z nich odbędzie się już w najbliższy piątek, 28 marca. Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Marek Pijarowski. Solistką wieczoru będzie skrzypaczka Anna Gutowska. W programie muzyka Szałowskiego, Karłowicza i Beethovena.

Pierwszy koncert jubileuszowy otworzy muzyka dwóch wybitnych polskich twórców. Szałowskiego (1907 – 1973) i Karłowicza (1876 – 1909). Szałowski, kompozytor wciąż niedoceniany, większość życia spędził na emigracji w Paryżu i tam też, po studiach w Konserwatorium Warszawskim kontynuował edukację w u słynnej N. Boulanger. W tym właśnie czasie powstała Uwertura, za którą w 1937 roku otrzymał złoty medal na Wystawie Światowej w Paryżu.

Nazwisko Mieczysława Karłowicza jest melomanom lepiej znane. Kompozytor, miłośnik gór, który zginął tragicznie w ukochanych Tatrach, przeszedł do historii jako jeden z najwybitniejszych polskich symfoników doby późnego romantyzmu. Był także utalentowanym skrzypkiem, uczniem wirtuoza – Stanisława Barcewicza (1858 – 1929), któremu zadedykował, Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 (1902). Utwór z jednej strony wirtuozowski, z drugiej przepojony liryzmem pokazuje, że Karłowicz doskonale znał i wniknął w naturę skrzypiec. Partię solową Koncertu wykona Anna Gutowska, skrzypaczka rodem z Rzeszowa, laureatka wielu krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych.

Mistrz batuty – Marek Pijarowski poprowadzi Rzeszowskich Filharmoników przez karty partytury III Symfonii Es-dur (1802 – 1804) Beethovena (1770 – 1827), dzieła, które zrewolucjonizowało muzykę symfoniczną, wykraczając poza konwencje klasycznej symfonii. Zaskakujący marsz żałobny w drugiej części Symfonii, mistrzowskie wariacje w Finale, i głębia filozoficznej treści dzieła wciąż zadziwiają publiczność , mimo iż od powstania dzieła minęło ponad dwieście lat.

PIERWSZY KONCERT JUBILEUSZOWY

AB 28 marca 2025 r., piątek, godz. 19:00
SALA KONCERTOWA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
MAREK PIJAROWSKI – dyrygent
ANNA GUTOWSKA – skrzypce

W programie:
A. Szałowski – Uwertura
M. Karłowicz – Koncert skrzypcowy A – dur op. 8
L. Van Beethoven – III Symfonia Es dur op. 55 „Eroica”

prof. dr hab. Marek Pijarowski

Marek Pijarowski od najmłodszych lat odznaczał się wybitnymi uzdolnieniami. Opanował grę na kilku instrumentach m.in. na fortepianie, skrzypcach, oboju i organach. Studia dyrygenckie, które odbywał w ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Tadeusza Strugały, ukończył uzyskując dyplom z wyróżnieniem, a uzupełniał je w latach 1971-1973 na Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Weimarze, pracując pod kierunkiem znakomitego dyrygenta łotewskiego – Arvida Jansonsa. W roku 1977 uzyskał stypendium rządu austriackiego doskonaląc swe umiejętności u prof. Carla Oesterreichera w słynnej Hochschule für Musik und darstellende Kunst we Wiedniu. W tym czasie miał okazję bezpośrednio zetknąć się ze sztuką dyrygencką i osobiście poznać takich mistrzów batuty jak: Herbert von Karajan, Leonard Bernstein, Zubin Mehta, Georg Solti czy Claudio Abbado. W roku 1974 wziął udział w II Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim w Katowicach, podczas którego – będąc najmłodszym uczestnikiem – zdobył I nagrodę oraz specjalną nagrodę orkiestry Filharmonii Śląskiej. Sukces ten zaowocował licznymi zaproszeniami do wielu filharmonii m.in. do Filharmonii Narodowej i WOSPR-u.

W latach 1974-2002 związany był z Filharmonią Wrocławską, początkowo jako asystent dyrygenta, następnie – od roku 1975 – jako drugi dyrygent, a w latach 1980-2002 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego tej instytucji, będąc również w początkowym okresie odpowiedzialnym za organizację Międzynarodowego Festiwalu Oratoryjno-Kantatowego Wratislavia Cantans. Ponadto współpracował z Filharmonią Krakowską jako jej pierwszy dyrygent, z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy jako stały gościnny dyrygent. W okresie od 1980 do 2000 roku pełnił funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, a w latach 1986-1987 także dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. W latach 2002-2005 był dyrektorem artystycznym i pierwszym dyrygentem Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi, a w okresie od 2007 do 2021 roku pełnił funkcję dyrygenta-szefa Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu.

Od 50 lat nieprzerwanie prowadzi niezwykle aktywną działalność dyrygencką, koncertując ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce. Wielokrotnie prowadził również koncerty z polskimi zespołami poza granicami kraju, m.in. z Filharmonią Narodową (Niemcy), NOSPR-em (Hiszpania, Francja), Filharmonią Krakowską (Francja), Sinfonią Varsovią (Hiszpania), Filharmonią Łódzką (Włochy, Hiszpania), odbył szereg tournée z Filharmonią Wrocławską, m.in. w Hiszpanii, Francji, Włoszech, Niemczech, Holandii. Dokonał wielu archiwalnych nagrań m.in. dla Polskiego Radia. Współpracował ściśle z Eastern Music Festival w Greensboro oraz Texas Music Festival w Houston (USA), a także z Orkiestrą Prezydencką w Ankarze. Sztukę dyrygencką Marka Pijarowskiego mogli poznać melomani w większości krajów europejskich oraz w Egipcie, Izraelu, Kanadzie, Chinach, USA, Meksyku, Korei Płd. i na Kubie.

W roku 1997 uzyskał tytuł profesora sztuki muzycznej. Od wielu lat związany jest z Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w której prowadzi klasę dyrygentury, pełniąc jednocześnie funkcję Kierownika Katedry Dyrygentury oraz wcześniej – funkcję prorektora tej Uczelni. W latach 2006-2019 prowadził klasę dyrygentury w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Był twórcą i kierownikiem artystycznym szeregu ważnych inicjatyw, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego organizowanego przez wrocławską Akademię Muzyczną. Pełni funkcję przewodniczącego jury tegoż konkursu, ponadto wielokrotnie przewodniczył jury Międzynarodowego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku. Był jurorem Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Wielu jego absolwentów sprawuje kierownicze funkcje w instytucjach muzycznych w kraju i za granicą.

Marek Pijarowski był promotorem bądź recenzentem wielu przewodów doktorskich, postępowań habilitacyjnych, postępowań o nadanie tytułu profesora sztuk muzycznych oraz laudatorem lub recenzentem w postępowaniach o nadanie tytułu doktora honoris causa polskich uczelni muzycznych wybitnym mistrzom batuty m.in.: Jerzemu Semkowowi, Tadeuszowi Strugale, Gabrielowi Chmurze, Helmutowi Rilingowi, Neville’ovi Marrinerowi, Joshua Rifkinowi, Jerzemu Maksymiukowi, Kurtowi Masurowi i Stanisławowi Skrowaczewskiemu.

Uhonorowany wieloma nagrodami, odznaczeniami, w tym m.in.: złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Wrocławską Nagrodą Naukową, Medalem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Medalem za zasługi dla Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności.

W 2021 roku Senat Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu nadał prof. Markowi Pijarowskiemu tytuł doktora honoris causa tej Uczelni.

Anna Gutowska - solistka, kameralistka, pedagog. Ukończyła z wyróżnieniem: szkoły muzyczne w Rzeszowie, pracując pod kierunkiem mgr Lidii Strzeleckiej mgr Dolores Sendłak i mgr Roberta Naściszewskiego, Conservatoire de Lausanne i Universitat fur Musik und darstellende Kunst Wien pracując pod kierunkiem prof. E. Zienkowskiego, prof. P.Ursteina, prof. J.Jaquerod.

Laureatka konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, stypendystka fundacji krajowych i międzynarodowych. Reprezentowana przez Arte 90 została nagrodzona stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska. W ramach projektu stypendialnego nagrała płyty z koncertami skrzypcowymi H. Wieniawskiego. Występuje w Polsce i wielu krajach świata, między innymi w Berliner Philharmonie, MuTh Konzertsaal Wien, Gläserner Saal ,Metallner Saal Musikverein,Wiener Konzerthaus /Brahms Saal und Schubert Saal, Shanghai Symphony Hall, Salle Métropole Lausanne,National Centre for the Performing Arts Beijing,Guangzhou Opernhaus Chiny,Roudaki Hall Iran,Juilliard School New York ,Conservatoire CNSMD Paris ) Biblioteca Joanina -Portugalia, Norwegia, Japonia, Lichtenstein, ponadto w USA, Włochy, Francja, Chile, Meksyk, Niemcy, Szwajcaria i inne.
Prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce, Chile, Meksyku, Słowacji, Iranie, Włoszech, Japonii, Chinach, Gruzji, Austrii .
Jest wykładowcą na Universität für Musik Und darstellende Kunst Wien.
Juror konkursów międzynarodowych.

Kolejne koncerty jubileuszowego zaplanowano na kwiecień. Poniżej szczegółowy harmonogram:

AB 4 kwietnia 2025 r., piątek, godz. 19:00

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
BOGDAN OLĘDZKI – dyrygent
MAŁGORZATA KRUCZEK – MICHALSKA – fortepian
MARIAN MICHALSKI – fortepian

W programie:

W.A. Mozart – Uwertura do opery „Wesele Figara”
J. Haydn – Symfonia nr 100 G – dur „Wojskowa”
S. Wisłocki – Suita polska
D. Milhaud – I Koncert na dwa fortepiany op. 228

AB 11 kwietnia 2025 r., piątek, godz. 19:00


ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
CHÓR WYDZIAŁU MUZYKI UNIWERSYTETU RZESZOWSKIEGO
JERZY SWOBODA – dyrygent
IWONA SOCHA – sopran
MONIKA KORYBALSKA – mezzosopran
PAWEŁ SKAŁUBA – tenor
TOMASZ RAFF – bas

W programie:

W. A. Mozart – Symfonia g-moll KV 550
W. A. Mozart – Requiem d – moll KV 626

AB 27 kwietnia 2025 r., niedziela, godz. 18:00

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
CHÓR POLSKIEGO RADIA – LUSŁAWICE ORAZ CHÓR FILHARMONII KRAKOWSKIEJ
TADEUSZ WOJCIECHOWSKI – dyrygent
BEATA BILIŃSKA – fortepian
ADAM KAWA – przygotowanie chóru

W programie:

A. Malawski – Etiudy symfoniczne
W. Kilar – Exodus, Victoria


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

B-Day Rzeszów

Maja Kleszcz wystąpi w malowniczym parku na osiedlu Słocina

Zbliża się kolejny koncert organizowany przez Rzeszowski Dom Kultury w ramach  B-Day Rzeszów. Wydarzenie odbędzie się tym razem w Parku im. Władysława Szafera w Rzeszowie zlokalizowanym na osiedlu Słocina. Podczas kameralnego koncertu...

Aktualności

Warsztaty i koncert dla dzieci w spektrum autyzmu i ADHD

Rzeszowski Inkubator Kultury, Rzeszowskie Piwnice, Estrada Rzeszowska oraz Grupa eN i zespół Lisia Banda zapraszają na muzyczne warsztaty rodzinne i koncert piosenek dla dzieci. Oba wydarzenia odbędą się w Rzeszowskich Piwnicach. Warsztaty...

Aktualności

"Historia Rzeszowa piaskiem malowana" - kolejny spektakl plenerowy dla mieszkańców

Rzeszowski Dom Kultury zaprasza wszystkich mieszkańców na jedyny w swoim rodzaju cykl plenerowych pokazów multimedialnych, który został przygotowany z okazji 670-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa. Widowiska „Noce rzeszowskich legend. Historia Rzeszowa piaskiem malowana”...

Aktualności

Kino plenerowe na rzeszowskim Rynku. Na ekranie: Kos i Kobiety z 6. piętra

Już w najbliższy weekend na rzeszowskim Rynku odbędą się dwie projekcje filmowe w ramach cyklu „Kino letnie na Skwerze Kultury”. Na wielkim ekranie widzowie będą mogli obejrzeć film „Kos” oraz „Kobiety z...

Aktualności

Dr. Alban, Rednex i Afric Simone - gwiazdy lat 80. i 90. we wrześniu w Rzeszowie

Tuż po wakacjach w Rzeszowie odbędzie się wieczór wypełniony rytmami eurodance, country i world music lat 80. i 90. Dr. Alban, Rednex i Afric Simone zabiorą słuchaczy w muzyczną podróż do przeszłości. Wyjątkowy...

Rzeszów Bike Festival 2024

Wielka impreza rowerowa w pierwszy weekend sierpnia

RZESZÓW. W tym roku już po raz czwarty obędzie się Rzeszów Bike Festival. Jej częścią będzie m.in. Puchar Świata w Dirt Jumpingu czy też Puchar Polski Pumptrack. Oprócz samych zawodów, organizatorzy zaplanowali...

Reklama