Rzeszów - Piątek, 01.11.2024
Reklama

Rusza nowy cykl spotkań autorskich w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa

Dodano: /

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa rozpoczyna nowy cykl spotkań autorskich pod hasłem #KsiazkiFotograficznewGFMR. Spotkania poświęcone będą ciekawym książkom z zakresu literatury fotograficznej dostępnym na polskim rynku wydawniczym.

Pierwsze z nich odbędzie się już w najbliższy piątek, 8 kwietnia o godzinie 19:30. Gośćmi spotkania będą Jakub Dziewit i Adam Pisarek, autorzy książki zatytułowanej „Ocalać. Zofia Rydet a fotografia wernakularna”.

Pozycja, której będzie dotyczyć spotkanie i dyskusja, to książka o Zofii Rydet, ale przede wszystkim o fotografii wernakularnej (nieartystycznej) na Rzeszowszczyźnie – powstała na bazie badań terenowych prowadzonych w Rzeszowie i okolicach, przede wszystkim w gminie Błażowa.

W trakcie spotkania będzie można zakupić książkę w cenie 40 zł – to ostatnia szansa, bowiem nakład drukowany jest już niemal całkowicie wyprzedany.

O autorach:

Jakub Dziewit – kulturoznawca, artysta wizualny, prezes Fundacji unContemporary. Wykładowca na Wydziale Sztuki Uniwersytetu

Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie, na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz na warsztaty-fotograficzne.org. Autor monografii naukowych „Aparaty i obrazy. W stronę kulturowej historii fotografii” oraz „Ocalać. Zofia Rydet a fotografia wernakularna” (wraz z Adamem Pisarkiem). Autor albumu „This is not another Martin Parr exhibition” oraz kilku fotograficznych wystaw indywidualnych. W działalności badawczo-naukowej zajmuje się kulturą wizualną oraz wykorzystaniem mediów w antropologii. W pracy twórczej stawia pytania o możliwości i uwarunkowania medium fotografii.

Adam Pisarek – kulturoznawca, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek Zespołu Teorii i Historii Kultury UŚ. Zajmuje się antropologicznymi teoriami kultury, badacz gościnności oraz obrazu jako nośnika pamięci. Autor monografii naukowych „Gościnność polska. O kulturowych konkretyzacjach idei” oraz „Ocalać. Zofia Rydet a fotografia wernakularna” (wraz z Jakubem Dziewitem). Obecnie prowadzi badania z zakresu ekologii wiedzy na terenach polskich mokradeł.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Nowy rok z KLAPS'em. Styczniowy repertuar Dyskusyjnego Klubu Filmowego

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w Wojewódzkim Domu Kultury rozpoczyna kolejny rok z wyjątkowymi seansami połączonymi z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami. Co obejrzymy w styczniu?

Aktualności

Paweł Niemczak opowie o "ciekawych miejscach Europy"

„Ciekawe miejsca Europy” to tytuł prelekcji fotografa i podróżnika Pawła Niemczaka. Spotkanie z nim odbędzie się w czwartek, 11 stycznia 2024 r. o godz. 14.00 w budynku WiMBP przy ul. Sokoła 13....

Aktualności

Sylwester w rzeszowskich kinach. Premierowe i przedpremierowe seanse

Jeśli nie macie jeszcze sprezycowanych planów jak i gdzie spędzicie tegoroczną noc sylwestrową, kinowa sala wydaje się być doskonałym pomysłem na przywitanie Nowego Roku. Rzeszowskie kina kuszą premierowymi i przedpremierowymi seansami. Sporawdźcie...

Aktualności

Sylwester w rytmie latino na rzeszowskim Rynku

To będzie skromny Sylwester, bez koncertów, fajerwerków i pokazów laserowych, ale z pewnością gorący, bo z głośników popłyną dźwięki latino.

Aktualności

Kosmopark - wyjątkowa, interaktywna wystawa kosmosu w Millenium Hall

W centrum handlowo-rozrywkowym Millenium Hall możecie odkryć tajemnice kosmosu, dzięki unikalnej, interaktywnej wystawie Kosmopark.

Aktualności

Finał projektu Zgrajmy się!. Widowisko "W Wojtusiowej Izbie" i występ bębniarzy

Zbliża się wielki finał warsztatów muzycznych pod hasłem „Zgrajmy się”. W przestrzeni Rzeszowskich Piwnic odbędzie się występ grupy Studio Bębnów Afrykańskich oraz widowisko "W Wojtusiowej Izbie" z gościnnym udziałem uczestników warsztatów.

Aktualności

"Eroica" Andrzeja Munka na dużym ekranie

Z okazji 66. rocznicy premiery, rzeszowskie Kino za Rogiem Cafe organizuje pokaz najwybitniejszego filmu Andrzeja Munka, uznawanego za arcydzieło polskiej szkoły filmowej - "Eroica. Symfonia bohaterska w dwóch częściach" z 1957 roku.

Aktualności

Noc sylwestrowa w Filharmonii. Mariusz Smolij i Karolina Leszko zapraszają do tańca

Mariusz Smolij, jeden z najwybitniejszych dyrygentów swojego pokolenia, poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej podczas koncertu sylwestrowego. Towarzyszyć mu będzie Karolina Leszko, absolwentka wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

Reklama