Rzeszów - Poniedziałek, 28.10.2024
Reklama

Rusza 14. edycja festiwalu teatralnego „Maskarada” [PROGRAM]

Dodano: /

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl

10 spektakli znalazło się w programie tegorocznej edycji Festiwalu Teatru Ożywionej Formy „MASKARADA”. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę, 28 września i potrwa do wtorku 1 października. W ramach festiwalu odbędzie się m.in. premiera nowego przedstawienia teatru Maska zatytułowanego "Pinok.io".

Ideą przyświecającą Festiwalowi MASKARADA, począwszy od jego pierwszej edycji, jest prezentacja najlepszych spektakli dla dzieci i młodzieży, w których ożywiona forma jest jednym z głównych środków ekspresji. Festiwal stanowi zatem swoisty przegląd zjawisk zachodzących w szeroko rozumianym teatrze formy. Oprócz założeń formalnych każdej kolejnej edycji nadawany jest wiodący temat o wymiarze społecznym. W ostatnich latach przyglądaliśmy się m.in. gość/inności, oswajaliśmy lęki, mówiliśmy o prawach dziecka, prawach człowieka i prawach zwierząt…

Tym razem hasło przewodnie festiwalu brzmi „NIE/GRZECZNI”. Wzorem lat minionych główne hasło realizowane będzie zarówno poprzez dobór przedstawień nawiązujących do wskazanej tematyki, jak i poprzez towarzyszące działania okołoteatralne, które służyć mają nawiązaniu/zintensyfikowaniu dialogu z młodą widownią oraz merytorycznemu pogłębieniu tematu.

Organizatorzy festiwalu chcą bliżej przyjrzeć się podłożom i mechanizmom dziecięcego/młodzieżowego buntu. W związku z tym w repertuarze znajdą się spektakle, których bohaterami są dzieci niepokorne, dzieci przysparzające problemów, nieprzestrzegające ogólnie przyjętych norm, dzieci ze specjalnymi potrzebami, dzieci, które – buntując się – wołają o pomoc albo chcą zwrócić uwagę rodziców/opiekunów na siebie i swoje potrzeby. Dzieci, które niejednokrotnie bywają ofiarami nas, dorosłych…

- Chcemy za pośrednictwem teatru „porozmawiać” z młodymi ludźmi, czym w istocie jest tytułowa „nie/grzeczność”. Sięgnąć do jej źródeł i przyjrzeć się przyczynom tego typu zachowań. Sprawdzić, czy aby na pewno szufladka z napisem „niegrzeczne”, do której często trafiają dzieci zbyt głośne, agresywne, nadpobudliwe i niespełniające oczekiwań dorosłych, nie jest krzywdząca i nieprawdziwa – informują organizatorzy Maskarady.

PROGRAM MASKARADY 2024:

28 września (sobota)

godz. 12.00, 14.00

„TU MIESZKAMY” (interaktywny spektakl dla dzieci w wieku od 2 do 5)
reż. Alicja Morawska-Rubczak
Teatr Animacji, Poznań
miejsce: Teatr Maska, scena Kacperek

Spójrz, to jest dom. Tu mieszkamy. Nasz dom.

Ale rozejrzyj się – czy widzisz inne domy?

Czy są ze sobą połączone?

Chcielibyśmy zaprosić rodziny w podróż po naszej okolicy. To jest nasza społeczność. Tutaj wszyscy mieszkamy. Odkryjmy razem naszą wspólną przestrzeń. Jak troszczymy się o siebie nawzajem? Jak możemy żyć razem pomimo wszystkich różnic?

Wszyscy jesteśmy połączeni, dlatego chcemy być życzliwi i wspólnie budować naszą społeczność.

Spektakl zrealizowany w koprodukcji Teatru Animacji w Poznaniu i Art Fraction Foundation w ramach projektu “Mapping. A map on the aesthetics of performing arts for early years” realizowanego ze środków programu Kreatywna Europa.


Informacja dla Widzów wrażliwych:

W spektaklu wykorzystywane są światła w różnych kolorach, występują intensywne zmiany oświetlenia oraz dynamiczna muzyka. Aktorzy wchodzą w interakcję z Widzami.
Wszyscy Widzowie proszeni są o zdjęcie obuwia.


czas trwania: 50 min


godz. 16.30

„PINOKIO” (7+) – PREMIERA
reż. Aga Błaszczak
Teatr Maska, Rzeszów
miejsce: Teatr Maska, duża scena

Akcja sztuki "Pinok.io" w reżyserii Agi Błaszczak rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Tytułowy Pinok.io nie jest drewnianą marionetką, ale pierwszą sztuczną inteligencją, która zyskuje świadomość. Od Gepetta, swojego konstruktora, otrzymuje ciało robota, dzięki któremu może poznawać świat i wyruszyć na poszukiwanie przygód. Marzeniem naszego bohatera nie jest już stanie się człowiekiem, prawdziwym chłopcem, ale zrozumienie tego, kim w istocie jest i jak ma funkcjonować w świecie ludzi i maszyn.

Spektakl w atrakcyjny i zrozumiały dla dziecka sposób porusza m.in. takie kwestie jak: rozwój sztucznej inteligencji, walka o równouprawnienie, tworzenie odpowiedzialnych technologii. Intencją twórców przedstawienia jest uświadomienie zagrożeń cyberświata i zachęta do stawiania pytań o to, w jakim kierunku chcemy zmierzać jako ludzkość.

29 września (niedziela)

godz. 12.00, 18.30, 20.00

„POSZUKIWACZE ZŁOTA” (13+) – spektakl VR
reż. Monika Gerboc
Puppentheater Zwickau
miejsce: Teatr im. W. Siemaszkowej, Szajna, Galeria, ul. Sokoła 7/9

Podróżowali przez morze, ich pragnieniem było szczęście i złoto…
Podążaj za trzema towarzyszami, którzy ruszyli w drogę po lepsze życie! Wspólny cel pozwala pokonać wiele przeszkód i buduje przyjaźń. Ale co jeśli nie jesteśmy w stanie zatrzymać się w nienasyconym pędzie? Ciągłe pragnienie: „chcę więcej”, „nie mam dość” odczuwają nie tylko trzej poszukiwacze złota. Ty też nie będziesz w stanie uciec przed gorączką złota!

czas trwania ok. 25 min

Pomysł spektaklu VR zrealizowany przez Puppentheater Zwickau zwyciężył w konkursie Wydarzenie Denkzeit organizowanym przez Saksońskie Ministerstwo Kultury.

Czym jest wirtualny spektakl 360°?

Doświadczasz teatru poprzez gogle VR. Spektakl w technologii 360° (3D, dźwięk przestrzenny i brak obowiązujących ograniczeń fizycznych). Historia rozgrywa się tuż obok Ciebie, a Ty jesteś jej częścią!



godz. 16.30

„CO ZROBIĆ Z PROBLEMEM?” (5+)
reż. Peter Palik
Puppentheater Zwickau
miejsce: Teatr Maska, duża scena

Opowieść o małym chłopcu, którego trapi problem. Malec nie ma pojęcia, co z nim zrobić. Im dłużej ignoruje problem, tym wydaje się on większy. Kiedy jednak maluch zdobywa się na odwagę i stawia mu czoła, ze zdumieniem odkrywa, że problem tkwi w czymś zupełnie innym, niż się spodziewał.

Spektakl w polskiej wersji językowej.
czas trwania: ok. 40 min

30 września (poniedziałek)

godz. 9.00, 11.00

„PRZYJACIEL” (3+)
reż. Seweryn Mrożkiewicz
Teatr Lalki i Aktora, Wałbrzych
miejsce: Teatr Maska, scena Kacperek

Spektakl na podstawie baśni Oscara Wilde`a w przekładzie Marii Feldmanowej.
Historia nietypowej przyjaźni. Młynarz Hugo był bogaty i zaradny, potrafił czerpać z życia pełnymi garściami, natomiast Janek – ogrodnik – był ubogim, pracowitym i wrażliwym chłopakiem, kochającym przyrodę. Każdą chwilę spędzał, pielęgnując ogród, który niemal przez cały rok był dla niego nieocenionym źródłem pożywienia. Janek, mimo że nie miał zbyt wiele, wszystkim szczodrze dzielił się ze swoim przyjacielem Hugonem. Niestety zamożny młynarz w żaden sposób nie odwzajemniał gestów przyjaźni, chciał jeszcze więcej i więcej…
Czy tak wygląda prawdziwa przyjaźń? Czym ona jest? Na czym polega? Czy każdy może stać się naszym przyjacielem? Tego wszystkiego dowiecie się ze spektaklu!

czas trwania: 45 min


godz. 10.00

„KULAWA KACZKA I ŚLEPA KURA” (5+)
reż. Anna Przygoda i Tomasz Kowol
Teatr Guliwer, Warszawa
miejsce: Centrum Młodzieży, ul. Osmeckiego 51

Co wyniknie ze spotkania utykającej kaczki i kury, która nie widzi?
Dwie, zupełnie różne od siebie postaci: introwertyczna kaczka i niezwykle towarzyska kura wyruszają we wspólną podróż po marzenia. Mimo napotykanych przeciwności wędrują pośród sielskich krajobrazów i miejsc wyjętych wprost z kart książki.
Czeka je długa droga, choć niekoniecznie liczona w kilometrach. Jak dojść do miejsca, gdzie spełniają się wszystkie marzenia? Czy warto zaufać intuicji i podążać cały czas naprzód? Pytanie, czy taki plan zmieści się w uporządkowanym kaczym świecie?
Postaci stworzone przez Ulricha Huba, autora książkowego oryginału, próbują dotrzeć do tajemniczego miejsca, jednocześnie pokonując też odległość między własnymi charakterami. Czy pomogą w tym wyobrażenia na temat świata przeniesione z przeczytanych wcześniej powieści? Czy lepiej pozwolić wyobraźni działać i dać się ponieść przygodzie? Ostatecznie odpowiedź może być na wyciągnięcie... dzioba.

czas trwania: 60 min


godz. 11.30

„OSTATNI SEN EUGENII” (16+)
reż. Dorota Abbe
Fundacja GRA/nice, Łódź
miejsce: Teatr Maska, duża scena

„Ostatni sen Eugenii” (Eugenias letzter Traum) opowiada o obozie na ul. Przemysłowej w Łodzi (Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt), który funkcjonował od grudnia 1942 do stycznia 1945 roku na terenie łódzkiego getta.
Główną osią spektaklu jest postać Eugenii Pol vel Genowefy Pohl – wachmanki obozu. Jej dwoista natura, totalne wyparcie swoich zbrodni, jej wersja zdarzeń w zderzeniu ze wspomnieniami więźniów opisujących Pohl jako wyjątkowo okrutną sadystkę, stała się punktem wyjścia do teatralnych poszukiwań.
Twórcy pragną zadać pytania dotyczące historii i jej związku z teraźniejszością, mechanizmów pamięci, niepamięci i wyparcia, odwiecznych dylematów granic dobra i zła, związku kata i ofiary.

czas trwania: 70 min bez przerwy

Spektakl zrealizowany w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ze środków Miasta Łodzi oraz przy wsparciu Fundacji LodzArte.


1 października (wtorek)

godz. 10.00

„CZWÓRKA Z PAPIERU I SZNURKA” (3+)
reż. Roksana Miner
Teatr Ateneum, Katowice
miejsce: Teatr Maska, duża scena

Przedszkole jest puste. Wszyscy poszli już do domu. Zostały tylko cztery obrazki narysowane przez dzieci: nabazgrany Gryzmołek, fantazyjny zwierzak Fanti, księżniczka Anna-Joanna-Marianna-Katarzyna-Jadwiga-Diana-Takasiaka oraz potwór Grrr. Księżniczka jest wyjątkowo ładnym obrazkiem i wisi majestatycznie na ścianie. Jest tak piękna, że ma nawet ramkę. Pozostałe rysunki nie są tak udane i leżą pomięte na podłodze.

Takimi didaskaliami zaczyna się sztuka Erharda Schmieda. Ciekawe, co wydarzy się, kiedy postaci z obrazków ożyją na scenie i jakie nawiążą relacje? Na pewno nie zabraknie emocji i nie wszystko okaże się takie, jakie wydawało się na początku…

czas trwania: 55 min


godz. 11.30

„JEDNO OKO NA MAROKO” (7+)
reż. Gosia Dębska
Teatr Arlekin, Łódź
miejsce: Teatr im. W. Siemaszkowej, duża scena, ul. Sokoła 7/9


Pretekstem do opowiedzenia tej historii jest dziecięca ciekawość świata. Chcąc zrozumieć otaczającą rzeczywistość, oswoić ją i ułożyć w głowie po swojemu, dzieci zadają często niezbyt wygodne dla nas, dorosłych (bo zbyt bezpośrednie) pytania. Widzą na przykład kogoś bez rąk czy nóg, otyłego, niewidomego, na wózku, albinosa, kogoś o ciele w całości pokrytym tatuażami i chcą wiedzieć „dlaczego”. „Nie gap się!”, „nie pytaj”, „nie pokazuj palcem” – oto, co często słyszą w odpowiedzi. A przecież to, co inne, intryguje, przyciąga uwagę. Chcesz więc wiedzieć „dlaczego”? Zapytaj! To najlepsza droga.

„Jedno oko na Maroko” to próba znalezienia bezpiecznej przestrzeni do zadawania pytań, często trudnych czy krępujących, ale niezbędnych do zrozumienia różnorodności świata. Uczy tolerancji i otwartości na drugiego człowieka. Aby uniknąć dosłowności w warstwie wizualnej, realizatorzy sięgają po inspirację do światowych dzieł kultury i sztuki, które stanowią artystyczną reprezentację poruszanych tematów.

Uwaga!

Podczas spektaklu widzowie siedzą na podłodze, na macie. Prosimy o wygodne ubranie.

Jednocześnie informujemy, że widownia na tym spektaklu jest umiejscowiona na środku sali, w centrum teatralnych wydarzeń - spóźnione osoby nie będą wpuszczane na salę w trakcie spektaklu.

czas trwania: 60 min


Spektakl zrealizowany w koprodukcji i współfinansowany ze środków „Festiwalu Łódź Czterech Kultur 2022”, Teatru Lalek „Arlekin” im. H. Ryla w Łodzi oraz Akademii Teatralnej w Warszawie ze środków "Fundusz na Start”.


godz. 17.00

„TAJEMNICA LISOWICZKI” (4+)
reż. Wołodymyr Pidcerkownyj
Lwowski Teatr Lalek
miejsce: Teatr Maska, scena Kacperek

Magiczny świat zwierząt jest bardzo podobny do świata ludzi. Wśród nich są także istoty dobre i złe. Jeden jest gotowy zamrozić dziecko, a drugi zrobi wszystko, aby je uratować. Pewnej zimy mała dziewczynka poszła na spacer do lasu i zgubiła się wśród ośnieżonych drzew. Teraz będzie musiała liczyć na pomoc okolicznych mieszkańców – leśników. Ale jak zrozumieć, z kim masz do czynienia? Jak odróżnić prawdę i szczerość od obłudy i pochlebstwa? Aby więc wydostać się z lasu, dziewczyna będzie musiała zrozumieć co w życiu ważne.

czas trwania: ok. 45 min

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

4 części kultowej polskiej komedii "Kogel-mogel" na ekranie Kina za Rogiem Cafe

W sierpniu Kino Za Rogiem Cafe pokaże wszystkie cztery części kultowej polskiej komedii Kogel – mogel. Projekcje będą odbywały się w każdy kolejny wtorek. Pierwszy seans zaplanowano na 8 sierpnia o godz....

Aktualności

Plenerowa projekcja filmu "Lejdis" i dodatkowe atrakcje w centrum Rzeszowa

Projekcja filmu „Lejdis” poprzedzona prelekcją reżysera, nauka samobadania oraz bezpłatny makijaż to część atrakcji, jakie przygotowała Rzeszowska Rada Kobiet i Rzeszowski Inkubator Kultury w ramach wydarzenia pod nazwą „Siłaczki mieszkańcom Rzeszowa”.

Aktualności

Spektakl "Kroniki podwórkowe" w plenerze

Zbliża się kolejny spektakl plenerowy organizowany w ramach Letniej Sceny Teatru Przedmieście.

Aktualności

Bezpłatne warsztaty fotograficzne dla seniorów w Rzeszowie

Od sierpnia do października br., Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne organizuje warsztaty fotograficzne dla seniorów. Bezpłatne szkolenia będą odbywać się w Galerii Nierzeczywistej RSF przy ul. Jana Matejki 10 oraz podczas plenerów miejskich.

Aktualności

"Niebo nad Berlinem" na zakończenie retrospektywy Wima Wendersa

W poniedziałek, 31 lipca 2023 r. w Kinie Za Rogiem Cafe odbędzie się ostatnia projekcja filmowa w ramach „Retrospektywy Wima Wendersa”. Wyświetlony zostanie film „Niebo nad Berlinem”. Początek seansu o godz. 18:30.

Aktualności

Spotkanie z Iloną Łepkowską w Ogrodach Bernardyńskich

Ilona Łepkowska spotka się z rzeszowską publicznością w ramach cyklu „Letnie Ogrody Literackie” organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie.

Aktualności

Koncert Jack Dupon i Mark and The Boomers na rzeszowskim Rynku

Wydarzenie odbędzie się w ramach nowego cyklu zatytułowanego „Improwizacje na Skwerze”.

Aktualności

Końskie życie na fotografiach Elżbiety Kaliszewskiej. Nowa wystawa w Rzeszowskich Piwnicach

„Konie światłem malowane” to tytuł nowej wystawy, która od 1 sierpnia br. będzie prezentowana w Rzeszowskich Piwnicach. Autorką jest Elżbieta Kaliszewska, która fotografuje od dawna, a ta życiowa pasja wywodzi się z...

Reklama