Rzeszów - Wtorek, 22.04.2025
Reklama

Regionalna premiera filmu "Śubuk" z udziałem twórców w Rzeszowie

Dodano: /

1 grudnia 2022 r. o godz. 19:00 w Kinie Zorza odbędzie się uroczysta premiera regionalna filmu „Śubuk”  połączona ze spotkaniem z twórcami. Produkcję zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszów w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Zdjęcia do filmu realizowane były m.in. w Przemyślu.

„Śubuk” to najnowsza produkcja Aurum Film - producentów m.in. nominowanego do Oscara „Bożego Ciała”. Film jest inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historią młodej matki autystycznego chłopca, której wieloletni upór i walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji.

W roli głównej, po raz pierwszy w swojej karierze, występuje Małgorzata Gorol, aktorskie odkrycie ostatnich lat, znana m.in. z filmów „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej  i „Magnezja” Maćka Bochniaka. Wspierają ją – nagradzany na całym świecie za rolę w filmie „Ostatnia Rodzina” – Andrzej Seweryn, kilkukrotna laureatka Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł – Aleksandra Konieczna („Ostatnia Rodzina”, „Boże Ciało”), odkrycie głośnego serialu HBO, „Ślepnąc od świateł” – Marta Malikowska, gwiazdor serialu „Chyłka” – Filip Pławiak, a także pojawiający się po raz pierwszy na ekranie – Wojtek Krupiński i Wojciech Dolatowski. Reżyserem „Śubuka” jest Jacek Lusiński, twórca poruszającego obrazu „Carte Blanche”. Wspólnie z Szymonem Augustyniakiem jest on również autorem scenariusza, który na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymał nagrodę w tej kategorii.

O filmie:

Rok 1989. Młoda dziewczyna Maryśka zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem Darkiem. Mężczyzna nie chce dziecka i zmusza kobietę do aborcji. Mimo kiepskiej sytuacji materialnej i ambitnych planów życiowych Maryśka decyduje się urodzić, a Darek usuwa się z jej życia. Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn, w którego wychowaniu wspiera ją starsza siostra, Marta. Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to "śubuk". Mijają kolejne lata, syn Maryśki zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie pojawia się diagnoza lekarzy: chłopiec ma autyzm. Maryśka początkowo nie wie, jak odnaleźć się w tej sytuacji, a w Polsce lat 90. nikt nie rozumie tego zaburzenia. Kobieta ma przeciwko sobie również zawziętego sąsiada Feliksa, który – słysząc krzyki dziecka w mieszkaniu – donosi na policję, że ta znęca się nad synem. Maryśka jednak nie poddaje się i postanawia dowiedzieć się jak najwięcej o autyzmie oraz zrobić wszystko, aby jej syn mógł podjąć normalną edukację. Wie bowiem, że chłopiec jest ponadprzeciętnie inteligentny, ale wymaga więcej uwagi i cierpliwości od otoczenia. Rzucając wyzwanie służbie zdrowia i polskiemu systemowi oświaty, Maryśka odnajduje inne matki w podobnej sytuacji, ignorowane przez system. Od tej pory kobieta nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel oraz zapewnić swojemu synowi społeczną akceptację i zrozumienie.

Rzeszowska premiera filmu „Śubuk” odbędzie się 1 grudnia o godz. 19:00 w kinie Zorza. Gośćmi będą twórcy i aktorzy: reżyser filmu Jacek Lusiński, aktorki Małgorzata Gorol i Aleksandra Konieczna, scenograf Marek Zawierucha oraz producentka Aneta Hickinbotham.

Bilety na premierę można kupić w kinie Zorza lub na stronie kina. Na profilu Podkarpackie Film Commission na Facebooku, będą rozdawane bezpłatne zaproszenia na wydarzenie.

Film „Śubuk” wejdzie na ekrany polskich kin 2 grudnia.

 

Reklama

Komentarze

Tagi

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Przestrzenie Sztuki Teatr. „Siemaszkowa” po raz kolejny operatorem programu

Już w sierpniu i wrześniu podkarpacka publiczność będzie mogła wziąć udział w  działaniach realizowanych w ramach projektu Przestrzenie Sztuki Teatr przez rzeszowską „Siemaszkę”. W programie m.in. warsztaty performatywne „Kto ocali.  Opowieści z…”, projekt „Chwile...

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci: Barbapapa, policjanci i miasteczko ruchu drogowego

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się kolejne spotkanie młodych kinomanów w ramach cyklu "Filmowy Poranek dla Dzieci" organizowanego w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy. Start już od godziny 9:45.

Aktualności

Wernisaż wystawy i multimedialne spotkanie autorskie z Małgorzatą Dołowską

Dokładnie dwa tygodnie pozostało do otwarcia nowej wystawy w Galerii Nierzeczywistej RSF. Od 6 września prezentowane będą fotografie Małgorzaty Dołowskiej, absolwentki Wyższego Studium Fotografii w Warszawie i PWSFTviT im. St. Schillera w...

Aktualności

W Rzeszowie trwa festiwal literacki „Łączy nas bajka” [PROGRAM]

Wczoraj w Rzeszowie i kilku innych miastach województwa rozpoczął się festiwal literacki „Łączy nas bajka” organizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Wydarzenie potrwa do niedzieli.

Suma wszystkich znaczeń

Wstawa Piotra Kolanko w zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25

Od 23 sierpnia drzwi zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25 w Rzeszowie zostaną ponownie otwarte dla zwiedzających. Do połowy września prezentowana tam będzie wystawa Piotra Kolanko zatytułowana „Suma wszystkich znaczeń”. 

Aktualności

Gorący koniec wakacji w kinach Helios

Kolejny kinowy weekend rozpocznie się mocnym akcentem w postaci dawki filmowych nowości. W repertuarze kin Helios pojawią się wyczekiwane premiery: „Kruk”, „Nierozłączni” oraz „Mrugnij dwa razy”. Ponadto na wielkich ekranach można wciąż...

TEATR NA EKRANIE

„Miss HIV” z Olgą Bołądź, Dorotą Kolak i Adamem Woronowiczem w Kinie za Rogiem Cafe

Kino za Rogiem Cafe zaprasza na kolejny spektakl w ramach cyklu „Teatr na ekranie”. Podczas najbliższego spotkania widzowie będą mieli okazję obejrzeć spektakl w reżyserii Krzysztofa Czeczota zatytułowany „Miss HIV”. W obsadzie...

Aktualności

OFF RZESZÓW - przegląd najlepszych spektakli offowych z całego kraju

OFF RZESZÓW to festiwal, którego celem jest prezentacja najnowszych nurtów w  teatrze offowym oraz stworzenie miejsca wymiany idei, doświadczeń i poglądów  dotyczących teatru offowego pomiędzy twórcami i odbiorcami. Tegoroczna edycja  odbędzie się w dniach 14-18...

Reklama