Rzeszów - Piątek, 22.11.2024
Reklama

Regionalna premiera filmu "Śubuk" z udziałem twórców w Rzeszowie

Dodano: /

1 grudnia 2022 r. o godz. 19:00 w Kinie Zorza odbędzie się uroczysta premiera regionalna filmu „Śubuk”  połączona ze spotkaniem z twórcami. Produkcję zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszów w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Zdjęcia do filmu realizowane były m.in. w Przemyślu.

„Śubuk” to najnowsza produkcja Aurum Film - producentów m.in. nominowanego do Oscara „Bożego Ciała”. Film jest inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historią młodej matki autystycznego chłopca, której wieloletni upór i walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji.

W roli głównej, po raz pierwszy w swojej karierze, występuje Małgorzata Gorol, aktorskie odkrycie ostatnich lat, znana m.in. z filmów „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej  i „Magnezja” Maćka Bochniaka. Wspierają ją – nagradzany na całym świecie za rolę w filmie „Ostatnia Rodzina” – Andrzej Seweryn, kilkukrotna laureatka Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł – Aleksandra Konieczna („Ostatnia Rodzina”, „Boże Ciało”), odkrycie głośnego serialu HBO, „Ślepnąc od świateł” – Marta Malikowska, gwiazdor serialu „Chyłka” – Filip Pławiak, a także pojawiający się po raz pierwszy na ekranie – Wojtek Krupiński i Wojciech Dolatowski. Reżyserem „Śubuka” jest Jacek Lusiński, twórca poruszającego obrazu „Carte Blanche”. Wspólnie z Szymonem Augustyniakiem jest on również autorem scenariusza, który na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymał nagrodę w tej kategorii.

O filmie:

Rok 1989. Młoda dziewczyna Maryśka zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem Darkiem. Mężczyzna nie chce dziecka i zmusza kobietę do aborcji. Mimo kiepskiej sytuacji materialnej i ambitnych planów życiowych Maryśka decyduje się urodzić, a Darek usuwa się z jej życia. Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn, w którego wychowaniu wspiera ją starsza siostra, Marta. Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to "śubuk". Mijają kolejne lata, syn Maryśki zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie pojawia się diagnoza lekarzy: chłopiec ma autyzm. Maryśka początkowo nie wie, jak odnaleźć się w tej sytuacji, a w Polsce lat 90. nikt nie rozumie tego zaburzenia. Kobieta ma przeciwko sobie również zawziętego sąsiada Feliksa, który – słysząc krzyki dziecka w mieszkaniu – donosi na policję, że ta znęca się nad synem. Maryśka jednak nie poddaje się i postanawia dowiedzieć się jak najwięcej o autyzmie oraz zrobić wszystko, aby jej syn mógł podjąć normalną edukację. Wie bowiem, że chłopiec jest ponadprzeciętnie inteligentny, ale wymaga więcej uwagi i cierpliwości od otoczenia. Rzucając wyzwanie służbie zdrowia i polskiemu systemowi oświaty, Maryśka odnajduje inne matki w podobnej sytuacji, ignorowane przez system. Od tej pory kobieta nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel oraz zapewnić swojemu synowi społeczną akceptację i zrozumienie.

Rzeszowska premiera filmu „Śubuk” odbędzie się 1 grudnia o godz. 19:00 w kinie Zorza. Gośćmi będą twórcy i aktorzy: reżyser filmu Jacek Lusiński, aktorki Małgorzata Gorol i Aleksandra Konieczna, scenograf Marek Zawierucha oraz producentka Aneta Hickinbotham.

Bilety na premierę można kupić w kinie Zorza lub na stronie kina. Na profilu Podkarpackie Film Commission na Facebooku, będą rozdawane bezpłatne zaproszenia na wydarzenie.

Film „Śubuk” wejdzie na ekrany polskich kin 2 grudnia.

 

Reklama

Komentarze

Tagi

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Katarzyna Hadała przybliży historię rzeszowskich kin

Katarzyna Hadała, autorka publikacji „Kino, którego nie ma”, będzie gościem spotkania z cyklu „Zmieniają się krajobrazy” organizowanego w ramach 670-lecia lokacji Rzeszowa. Prelegentka opowie o historii rzeszowskich kin. Spotkanie odbędzie się 20...

Aktualności

Duże zainteresowanie filmem o rzeszowskich żużlowcach. Wprowadzono wejściówki

27 listopada 2024 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się premiera filmu zatytułowanego „Złote rzeszowskie dzieci” z udziałem twórców i bohaterów. Zainteresowanie filmem jest na tyle duże, że organizator zdecydował...

Aktualności

Rockowa Noc 2024. Godzinowa rozpiska koncertów

W piątek, 15 listopada startuje najgłośniejszy rzeszowski festiwal muzyczny. Tegoroczna edycja Rockowej Nocy odbędzie się w Strefie Kultury Studenckiej Politechniki Rzeszowskiej przy ul. Akademickiej 8. Podczas dwóch dni festiwalu na scenie pojawi...

Aktualności

Filmowy Poranek dla dzieci. Baranek Shaun, Chiński Smok oraz zabawy i animacje

Wydarzenie odbędzie się w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy w najbliższą niedzielę, 17 listopada 2024 r.

Aktualności

Piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej z muzyką trzech kompozytorów

Piątkowy koncert symfoniczny w Filharmonii Podkarpackiej otworzą „Trzy utwory w dawnym stylu” Krzysztofa Pendereckiego. W dalszej części wieczoru usłyszymy „Koncert na harfę” A. Ginastera w wykonaniu solisty wieczoru Olivera Wassa oraz „I...

Aktualności

W sobotę rusza 12. edycja Rzeszów Jazz Festiwal. Headlinerem Randy Brecker

Wielkimi krokami zbliża się święto miłośników muzyki jazzowej. Już 16 listopada startuje 12. Rzeszów Jazz Festiwal. W tym roku organizatorzy zaplanowali pięć wyjątkowych koncertów, w czterech lokalizacjach.

Złote rzeszowskie dzieci

Premiera filmu o gwiazdach rzeszowskiego żużla z udziałem twórców [ZWIASTUN]

27 listopada 2024 r. w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się premiera filmu zatytułowanego „Złote rzeszowskie dzieci” z udziałem twórców i bohaterów. Obraz powstał w ramach programu Podkarpacka Kronika Filmowa 2024.

Aktualności

Festiwal Watch Docs po raz siedemnasty w Rzeszowie

Już po raz siedemnasty Rzeszów będzie jednym z przystanków Ogólnopolskiego Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. W programie blisko 20 projekcji dotyczących szeroko pojętych praw człowieka w tym problemów...

Reklama