Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Re: Rzeszów Festival to nie tylko muzyka. Park Świateł i wyjątkowe projekty multimedialne

Dodano: /

Niespełna miesiąc pozostało do rozpoczęcia nowego letniego festiwalu w Rzeszowie. Re: Rzeszów Festival odbędzie się w dniach 20 – 21 sierpnia na rzeszowskich Bulwarach. Oprócz muzyki na dwóch scenach, zaprezentowane zostaną również niesamowite efekty świetlne i instalacje multimedialne, które przeniosą uczestników w świat artystycznych fantazji ich twórców. Teren festiwalu zamieni się na cały weekend w Park Świateł.

RE:entrance - świetlny portal Damiana Ziółkowskiego

Przechodząc przez instalację zostawiasz za sobą codzienne sprawy. Intensywne czerwone światło odbijające się w lustrzanym podłożu zakrzywia rzeczywistość. Abstrakcyjne formy wizualne, które wypełniają portal, nadają energii i wyrażają pozytywne emocje. Przeszklone ściany pozwalają obserwować z zewnątrz przybywających festiwalowiczów - zapowiadają twórcy jednego z magicznych świetlnych projektów w ramach RE: RZESZÓW FESTIVAL. Portal jest efektem współpracy z Damianem Ziółkowskim ze studia brandingowego we3studio.pl - artystą, który bazując na najprostszych formach graficznych niosących ułamki znaczenia - takich jak litery i znaki - tworzy zawiłe konstrukty wizualne, które odrywają się od pierwotnej funkcji znaczeniowej zastosowanych elementów, by jako całość oddziaływać na emocje i nieświadome asocjacje odbiorcy.

Instalacje multimedialne dyplomantów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych

Pozostałe trzy projekty, które zostaną zaprezentowane w sierpniu na RE: RZESZÓW FESTIVAL zostały przygotowane przez dyplomantów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Stworzone przez nich instalacje multimedialne to zarówno dobra, interaktywna zabawa jak i mroczny świat artystycznych fantazji. Na festiwalu w Rzeszowie będzie można sprawdzić, czy jest się prawdziwym „twardzielem”, przejrzeć się w nałożonych na twarz filtrach inspirowanych Snapchatem czy doświadczyć procesu malowania, w którym tworzywem malarskim jest światło. Wszystkie prace powstały na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Warszawie. To unikalne miejsce, gdzie edukacja z obszaru sztuk wizualnych łączy się z wiedzą programistyczną - wskazuje Ewa Satalecka, Dziekan Wydziału SNM PJATK. Działania kreatywne oparte o systemy przetwarzania danych w czasie rzeczywistym i eksperymenty interdyscyplinarne są na stałe wpisane w program Pracowni Multimediów, którą prowadzi, wraz z zespołem specjalistów, Anna Klimczak, artystka wizualna i kuratorka prezentowanej wystawy. Na RE: RZESZÓW FESTIVAL będzIe można obejrzeć prace właśnie z tego wyjątkowego laboratorium. Zobaczymy projekty absolwentów oraz twórców multimedialnych, którzy uczą studentów języków nowych technologii.

Straszny ‘Noppera-bō’ Emilii Ishizaki

W wyizolowanych od światła boksach zobaczymy m.in. wirtualne portrety Emilii Ishizaki zatytułowane ‘Noppera-bō’ (2022), które autorka umieściła w zalanych organiczną masą ramach. Nazwa jest określeniem mitologicznego, japońskiego demona bez twarzy. Widzowie wchodząc w obszar instalacji są obserwowani z ukrytej kamery, a ich wizerunki są przetwarzane w maski - niewygodne i odrealnione. Instalacja jest pretekstem do refleksji nad pojęciem tożsamości.

Emilia Ishizaka tworzy orbitując wokół ilustracji oraz animacji rysunkowej. Inspiruje się tym, co niedopowiedziane, a pod względem estetycznym czerpie ze swojego pochodzenia, czyli z kultury Japonii. Artystka działa w takich obszarach jak: motion design, 3D czy grafika generatywna.

‘BE A MAN!’ Bartosza Wyszyńskiego

Inny młodym twórcą, nierozłącznie związanym z nowymi technologiami jest Bartosz Wyszyński. Jego praca dyplomowa pt. ‘BE A MAN!’, którą zobaczymy na Bulwarach nad Wisłokiem w ramach RE: RZESZÓW FESTIVAL, to multimedialna próba uchwycenia nieoczywistych stereotypów świadczących o tzw. prawdziwej męskości. Za pomocą urządzeń, które znamy z konsol do gier, będziemy mieli okazję zmierzyć się z metaforami dotyczącymi ograniczeń zawartych w byciu przysłowiowym twardzielem. Zabawa w deszczu interaktywnych, obraźliwych epitetów ma uświadomić jak nisko sięgają społeczne schematy. Bartosz Wyszyński analizując męskość opisywaną w zachodniej kulturze, uznaje za niektórymi badaczami, że mężczyźni, poświęcając autorefleksję i spontaniczność rzucają się w wir walki ze światem zewnętrznym pozwalając niszczyć to, co najważniejsze: poczucie, że są po prostu ludźmi.

Malowanie światłem w wirtualnej pracowni Tomasza Miśkiewicza

W rzeszowskim plenerze będzie można także zajrzeć do wirtualnej pracowni artystycznej. Tomasz Miśkiewicz, który na co dzień tworzy wielkoformatowe widowiska wizualne oraz jest bywalcem międzynarodowych konferencji dotyczących programowania, zaprasza na pokaz pt. ’diBrush’ (2022). Instalacją multimedialna jest inspirowana ’street art’em’. W projekcie wykorzystał specjalnie zaprojektowane pędzle, w których farba zastąpiona jest przez światło niedostrzegalne przez odbiorcę. Realny pędzel i wirtualna farba pozwalają doświadczyć technik sztuki ulicznej w zaskakującej 'rzeczywisto-wirtualnej' formie.

Muzyka na dwóch scenach. Kto zagra na RE: Rzeszów Festival?

RE: RZESZÓW FESTIVAL będzie podzielony na dwie sceny muzyczne. Na scenie LIVE wystąpią najwięksi współcześni twórcy i twórczynie polskiego popu, hip-hopu, alternatywy oraz rocka. Będą to wokalistki, wokaliści i zespoły, których koncerty to spektakularne show, a przeboje pochodzą z czołówek list serwisów streamingowych. Na scenie TANECZNEJ pojawią się z kolei czołowe nazwiska muzyki elektronicznej i alternatywnej, wybrane i zaproszone przez pierwszą damę muzyki klubowej w Polsce, czyli Novikę oraz jednego z najbardziej oryginalnych twórców muzyki elektro w Polsce – Baascha. W sumie to kilkanaście koncertów w ciągu dwóch dni.

Scena Live:

- Sobota 20.08: Pezet, Mrozu , Natalia Przybysz, Fisz Emade Tworzywo, Igor Walaszek - Igo, Szczyl

- Niedziela 21.08: Brodka, Ørganek, Margaret, BARANOVSKi, Arek Kłusowski, Zdechły Osa

Scena Taneczna:

- Sobota 20.08: Rat Kru, NOVIKA 2.0 Live, Kamp! An On Bast / Last Robots feat. Novika

- Niedziela: 21.08: Baash, Niemoc, Rysy, Coals, A_GIM

 

Bilety

  • Bilet jednodniowy od 79 zł, karnety od 129 zł
  • Dzieci do lat 5 wchodzą na teren festiwalu bezpłatnie.
  • Dzieci od lat 6 do lat 12 - 50 proc.ceny
  • Bilety dostępne na Ebilet.pl, Going i Empik Bilety
  • Bilet jednodniowy 109 zł, karnety 169 zł
  • Dzieci do lat 5 wchodzą na teren festiwalu bezpłatnie.
  • Dzieciom od 6. do 12. roku życia przysługują bilety ulgowe.

 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Rocznik 2023. Wystawa zbiorowa Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego

Zbliża się coroczne małe święto fotografii w Galerii Nierzeczywistej RSF. 5 kwietnia 2024 r. o godz. 18:00 odbędzie się wernisaz wystawy zbiorowej: Rocznik 2023.

Aktualności

Potężna dawka humoru w Rzeszowie. Zapewni ją Prezes, Ślązak i córeczka mamusi!

Już 18 kwietnia w Filharmonii Podkarpackiej zaprezentowany zostanie spektakl komediowy pt. "SPA - czyli Salon Ponętnych Alternatyw". Brawurowa gra aktorska, klimat zakopiańskiego hotelu i przezabawne dialogi to gwarancja rozrywki na najwyższym poziomie!

Aktualności

Jesus Chrysler Suicide na pierwszym koncercie poprzedzającym Rockową Noc

„Rockowa Noc from the Basement”, pod taką nazwą odbędzie się seria koncertów poprzedzających najgłośniejszy festiwal w Rzeszowie – Rockową Noc 2024. Jako pierwszy w ramach akcji wystąpi zespół Jesus Chrysler Suicide (JCS).

Aktualności

Nanga i My Sonic Horizon w kwietniu na scenie Rzeszowskich Piwnic

W pierwszy weekend kwietnia na muzycznej scenie Rzeszowskich Piwnic wystąpią dwie formacje, które pochodzą z zupełnie innych muzycznych światów.

Aktualności

DKF Klaps. Kwiecień z dobrym filmem w WDK [REPERTUAR]

Cztery filmowe seanse zaplanowano w ramach kwietniowego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps”. Przed każdą projekcją prezentowane będą Polskie Kroniki Filmowe z lat 60-tych. W repertuarze m.in. najnowszy obraz zatytułowany „Monster”. Film został nagrodzony...

Aktualności

KultURalia 2024 - dwie sceny, strefa foodtruck i chillout oraz liczne atrakcje

Organizatorzy XII Rzeszowskich KultURaliów Studenckich ujawnili pierwsze szczegóły dotyczące tegorocznej edycji wydarzenia. W tym roku zabawa potrwa dwa dni.

Aktualności

Nietuzinkowe plakaty studentów WSIiZ na wystawie w WDK

We wtorek, 26 marca 2024 r. w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się wernisaż wystawy „B1 z WSIiZ" organizowanej przez Koło Projektowania Plakatu B1. Na ekspozycji prezentowane będą prace studentów i absolwentów Wyższej...

Reklama