Rzeszów - Środa, 01.01.2025
Reklama

Premiera nowego spektaklu "Siemaszki" odbędzie się w łańcuckim Zamku

Dodano: /

„Trwają intensywne przygotowania do spektaklu „Ermida albo Królewna pasterska” w ramach Sceny Dworskiej Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Naszym założeniem jest powrót do estetyki teatru dworskiego, który ma w Polsce bogatą tradycję. Zrodzony w epoce renesansu, przez lata rozwijał się na dworze królewskim, dworach magnackich i szlacheckich” – czytamy w komunikacie teatru.

Tym razem cofniemy się do epoki baroku, aby pochylić się nad krytyczną analizą mitu arkadyjskiego, o jakim mowa w sielance autorstwa Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. „Ermida albo Królewna Pasterska” to filozoficzna analiza natury ludzkiej i jej idyllicznych dążeń do wiecznie uciekającego szczęścia. Ta sielanka z epoki baroku może być traktowana jako twór ponadczasowy, mówiący o ludziach w sposób uniwersalny, schematach które możliwe są w każdym miejscu i czasie.

„Do współpracy przy tworzeniu tego wyjątkowego spektaklu w iście barokowej oprawie, zaprosiliśmy znakomitego kompozytora, twórcę muzyki do przedstawień teatralnych i produkcji telewizyjnych, Wojciecha Głucha. Piosenki śpiewane przez aktorów wybrzmią w akompaniamencie klawesynu, fletu, gitary i wiolonczeli. Scenografia i kostiumy zaprojektowane przez Marzenę Wodziak, doskonale wpisują się w klimat dworu i idealizowanej w tamtych czasach polskiej wsi. Choreografia jest dziełem uznanego reżysera ruchu scenicznego, Tomasza Dajewskiego” – dowiadujemy się w dalszej części komunikatu.

Dodajmy, że Stanisław Herakliusz Lubomirski, herbu Szreniawa bez Krzyża, był nie tylko poetą, ale także mecenasem sztuki. Co więcej. W 1673 roku zrezygnował z propozycji objęcia korony węgierskiej. Zdążył pozostawić po sobie wiele poezji i dramatów, a do najważniejszych zaliczamy, m.in. „Tobiasza wyzwolonego”, „O ułudzie rad księga jedna, w której ułudę i prawdę spraw ludzkich jasno udowadnia się racjami politycznymi i moralnymi i wykłada się pod postacią dialogu”, „Don Alvares” oraz „Komedyja Lopesa sterego”, oparta na fragmentach „Dekamerona”. Wartym podkreślenia faktem są wpływy literatury włoskiej na wczesną twórczość Lubomirskiego (poemat „Piram i Tyzbe”).

Reżyserem rzeszowskiej interpretacji Ermidy jest dyrektor „Siemaszki” – Jan Nowara. Scenografia i kostiumy to działka Marzeny Wodziak. Za muzykę odpowiedzialny jest Wojciech Głuch, a choreografią zajmie się Tomasz Dajewski. Przygotowanie wokalne spoczywać będzie w rękach Bożeny Stastowskiej-Chrobak. W spektaklu zobaczymy ośmioosobową grupę aktorów: Dagny Cipora, Magdalena Kozikowska-Pieńko, Justyna Król, Małgorzata Machowska, Michał Chołka, Paweł Gładyś, Mateusz Mikoś, Robert Żurek.

Spektakl, zgodnie z zamiarem ożywienia dawnego teatru dworskiego, jest dedykowany do grania we wnętrzach pałaców, zamków i dworów. Dlatego też, jego premiera odbędzie się w dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich w Muzeum-Zamku w Łańcucie. Premierowe spektakle zaplanowano 16 i 17 listopada. Czas jego trwania wyniesie ok. 90 min. Bilety dostępne są już na stronie Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

"Ballady i romanse" dla młodzieży i dorosłych w teatrze Maska

„Ballady i romanse” w wersji, jakiej się nie spodziewacie – 17 lutego o godz. 18:00 w teatrze Maska.

Aktualności

Walentynki w Rzeszowskich Piwnicach. Muzyka Claptona w wykonaniu rzeszowskich artystów

14 lutego o godzinie 20.00 w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się koncert rzeszowskich muzyków, których artystycznym zamierzeniem jest uhonorowanie twórczości Erica Claptona. Ze sceny popłyną takie przeboje jak „Layla” czy „Tears in Heaven”.

Aktualności

Luty w DKF Klaps z dwoma pokazami przedpremierowymi [REPERTUAR]

Przed nami kolejny miesiąc z dobrym kinem w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Aktualności

Rossini, Grieg i Brahms w piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej

W programie piątkowego koncertu w Filharmonii Podkarpackiej znalazły się trzy utwory: uwertura do opery „Wilhelm Tell” Rossiniego, koncerty fortepianowy a-moll Griega oraz I symfonia Brahmsa.

Aktualności

"Inicjacje" Andrzeja Grudnia w Galerii Nierzeczywistej

„Inicjacje” to tytuł wystawy fotografii, która prezentowana będzie od 9 lutego br. w Galerii Nierzeczywistej RSF. Jej autorem jest Andrzej Grudzień - artysta fotograf, wykładowca, vloger. Uroczyste otwarcie z udziałem twórcy odbędzie...

Aktualności

Art Festival w G2A Arena. Ralph Kamiński, Luxtorpeda, Karaś/Rogucki i Anka na jednej scenie

Art Festival to nowa impreza na artystycznej mapie Polski. Wydarzenie odbędzie się 18 marca br. w G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce. Gwiazdami festiwalu będą: Ralph Kamiński, Luxtorpeda, Karaś/Rogucki i Anka.

Aktualności

Warsztaty fotograficzne z Tomkiem Sikorą i Fujifilm

„Opowiadanie o człowieku. Portret” – pod takim hasłem odbędą się praktyczne warsztaty fotograficzne w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Poprowadzi je Tomek Sikora - znakomity fotograf i ambasador Fujifilm Polska. Liczba miejsc jest...

Aktualności

KSU wraca z nową płytą. Premiera 24 lutego

24 lutego 2023 będzie miała miejsce premiera nowego albumu legendarnej, bieszczadzkiej grupy zatytułowany „44”.

Reklama