Rzeszów - Poniedziałek, 23.12.2024
Reklama

Premiera nowego spektaklu "Siemaszki" odbędzie się w łańcuckim Zamku

Dodano: /

„Trwają intensywne przygotowania do spektaklu „Ermida albo Królewna pasterska” w ramach Sceny Dworskiej Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Naszym założeniem jest powrót do estetyki teatru dworskiego, który ma w Polsce bogatą tradycję. Zrodzony w epoce renesansu, przez lata rozwijał się na dworze królewskim, dworach magnackich i szlacheckich” – czytamy w komunikacie teatru.

Tym razem cofniemy się do epoki baroku, aby pochylić się nad krytyczną analizą mitu arkadyjskiego, o jakim mowa w sielance autorstwa Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. „Ermida albo Królewna Pasterska” to filozoficzna analiza natury ludzkiej i jej idyllicznych dążeń do wiecznie uciekającego szczęścia. Ta sielanka z epoki baroku może być traktowana jako twór ponadczasowy, mówiący o ludziach w sposób uniwersalny, schematach które możliwe są w każdym miejscu i czasie.

„Do współpracy przy tworzeniu tego wyjątkowego spektaklu w iście barokowej oprawie, zaprosiliśmy znakomitego kompozytora, twórcę muzyki do przedstawień teatralnych i produkcji telewizyjnych, Wojciecha Głucha. Piosenki śpiewane przez aktorów wybrzmią w akompaniamencie klawesynu, fletu, gitary i wiolonczeli. Scenografia i kostiumy zaprojektowane przez Marzenę Wodziak, doskonale wpisują się w klimat dworu i idealizowanej w tamtych czasach polskiej wsi. Choreografia jest dziełem uznanego reżysera ruchu scenicznego, Tomasza Dajewskiego” – dowiadujemy się w dalszej części komunikatu.

Dodajmy, że Stanisław Herakliusz Lubomirski, herbu Szreniawa bez Krzyża, był nie tylko poetą, ale także mecenasem sztuki. Co więcej. W 1673 roku zrezygnował z propozycji objęcia korony węgierskiej. Zdążył pozostawić po sobie wiele poezji i dramatów, a do najważniejszych zaliczamy, m.in. „Tobiasza wyzwolonego”, „O ułudzie rad księga jedna, w której ułudę i prawdę spraw ludzkich jasno udowadnia się racjami politycznymi i moralnymi i wykłada się pod postacią dialogu”, „Don Alvares” oraz „Komedyja Lopesa sterego”, oparta na fragmentach „Dekamerona”. Wartym podkreślenia faktem są wpływy literatury włoskiej na wczesną twórczość Lubomirskiego (poemat „Piram i Tyzbe”).

Reżyserem rzeszowskiej interpretacji Ermidy jest dyrektor „Siemaszki” – Jan Nowara. Scenografia i kostiumy to działka Marzeny Wodziak. Za muzykę odpowiedzialny jest Wojciech Głuch, a choreografią zajmie się Tomasz Dajewski. Przygotowanie wokalne spoczywać będzie w rękach Bożeny Stastowskiej-Chrobak. W spektaklu zobaczymy ośmioosobową grupę aktorów: Dagny Cipora, Magdalena Kozikowska-Pieńko, Justyna Król, Małgorzata Machowska, Michał Chołka, Paweł Gładyś, Mateusz Mikoś, Robert Żurek.

Spektakl, zgodnie z zamiarem ożywienia dawnego teatru dworskiego, jest dedykowany do grania we wnętrzach pałaców, zamków i dworów. Dlatego też, jego premiera odbędzie się w dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich w Muzeum-Zamku w Łańcucie. Premierowe spektakle zaplanowano 16 i 17 listopada. Czas jego trwania wyniesie ok. 90 min. Bilety dostępne są już na stronie Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Witold Szabłowski spotka się z czytelnikami

To już ostatnie spotkanie autorskie w ramach cyklu „Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat”. Tym razem gościem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie będzie reporter i pisarz – Witold Szabłowski.

Aktualności

Tajniki medycyny ludowej Lasowiaków, Rzeszowiaków i Pogórzan na wystawie z Muzeum Etnograficznym

Na wystawie będzie można zobaczyć m.in.: rysunki i akwarele Marii Kozłowej, Jana Stasiowskiego i Władysława Chajca, elementy wyposażenia dawnej apteki, a także przyrządy używane przez lekarzy i znachorów.

Aktualności

DKF Klaps. Świąteczny miesiąc z dobrym filmem w WDK [REPERTUAR]

Trzy projekcje filmowe zaplanowano w ramach grudniowego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps”. W repertuarze m.in. kultowy dla wielu miłośników kina „Opętanie” Andrzeja Żuławskiego z 1981 r.

Aktualności

"Śnieżne Boże Narodzenie" - transmisja świątecznych koncertów Andre Rieu w Zorzy

„Śnieżne Boże Narodzenie z André Rieu” to zupełnie nowy, świąteczny koncert maestra André Rieu i jego orkiestry Johanna Straussa. Transmisje z koncertów będzie można zobaczyć w kinie Zorza.

Aktualności

Koncert symfoniczny w Filharmonii Podkarpackiej. Zabrzmi muzyka Malawskiego i Ravela

Podczas najbliższego piątkowego wieczoru w Filharmonii Podkarpackiej usłyszymy muzykę jej patrona, Artura Malawskiego oraz francuskiego kompozytora M. Ravela. Orkiestrę poprowadzi Mariusz Smolij, jeden z najwybitniejszych dyrygentów swojego pokolenia.

Aktualności

Balet gruziński z chórem i orkiestrą na żywo w Rzeszowie

Już wkrótce w Rzeszowie odbędzie się wyjątkowe widowisko, które przeniesie Was w serce Gruzji. Koncert zespołu Aphkhazeti pozwoli Wam doświadczyć magii gruzińskiego tańca, wyłaniającego się z korzeni narodowych, w połączeniu z pulsującą...

Reklama