Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

"Porzucone córki tygrysa" – wystawa Patryka Bułhaka w miejskiej galerii fotografii

Dodano: /

Wystawa zatytułowana „Porzucone córki Tygrysa/ Abandoned Daughters of the Tiger” autorstwa Patryka Bułhaka, to jedno z wielu wydarzeń organizowanych w ramach tegorocznej edycji Wschodu Kultury Europejskiego Stadionu Kultury.

Wernisaż wystawy, spotkanie z autorem i towarzysząca tym wydarzeniom promocja książki wydanej pod tym samym tytułem odbędą się w najbliższy czwartek, 20 czerwca o godzinie 19:00 w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.

W ramach festiwalu Wschód Kultury 2024, w najbliższy weekend wystawę będzie można obejrzeć w piątek w godz. 9:00 – 18:00 oraz w sobotę i niedzielę w godz. 12:00 – 18:00. 21 i 22 czerwca zaplanowano oprowadzanie kuratorskie z autorem.

Ekspozycja „Porzucone córki tygrysa” potrwa do 20 lipca 2024 r.

O wystawie

Sri Lanka to raj dla turystów, w którego tle od dekad majaczy brutalny konflikt etniczno-religijny między Syngalezami a Tamilami. Bratobójcza wojna uczyniła ze Sri Lanki kraj naznaczony krwią i cierpieniem, zostawiła poraniony naród, podzielone rodziny, okaleczonych ludzi. Ta nierozliczona wojna, która choć teoretycznie się skończyła, w praktyce dla wielu mieszkańców wyspy trwa nadal.

W ramach Wschodu Kultury Europejskiego Stadionu Kultury w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa odbędzie się wystawa fotografii „Porzucone córki Tygrysa/ Abandoned Daughters of the Tiger” autorstwa Patryka Bułhaka.

To niezwykła, wizualna opowieść o Tamilkach, wojowniczkach, zarówno tych walczących na froncie, jak również poza nim – odrzuconych, zepchniętych na margines przez państwo i system. Historia kobiet, które wciąż walczą – o swoje prawo do godnego istnienia, zrozumienia i o lepsze życie dla swoich dzieci. To opowieść o kobietach naznaczonych piętnem brutalnego konfliktu, które mimo traumy zostawiono bez pomocy, które się nadal nęka, by nawet we własnym kraju nie zaznały spokoju. Wykluczonych, pomijanych, niechcianych, niewygodnych, wciąż żyjących w strachu. To historia Tygrysic – kobiet wojny, po której kurz nie opada.

Wystawa prezentowana była w Berlinie w Galerii KIT, w Warszawie w Pracowni Duży Pokój, Picture.doc, w poznańskiej Galerii PixHouse oraz w CSW Toruń (wystawa grupowa). W tracie spotkania autor promował będzie także publikację pod tym samym tytułem, która swą premierę miała w 2023 roku podczas festiwalu „W Ramach Sopotu“. Książka „Abandoned Daughters of the Tiger“ otrzymała nominację Fotopublikacji roku 2023 w konkursie organizowanym przez serwis Fotopolis.pl oraz wyróżnienie w kategorii dokument w międzynarodowym konkursie Tokyo international Foto Awards, TIFA 2023.

O autorze

Patryk Bułhak (ur. 1977) – fotograf i podróżnik, na stałe mieszkający w Hiszpanii. Ukończył Akademię Fotografii w Warszawie. Przez lata pracował jako DJ i promotor – w Polsce i za granicą. W swoich projektach fotograficznych skupia się przede wszystkim na postawach człowieka wobec złożonych przemian społeczno-kulturowych w różnych częściach świata, a także historii regionów i ich wpływie na kształtowanie współczesnych relacji międzyludzkich. Często zwraca szczególną uwagę na sytuację kobiet, szczególnie w kontekście praw człowieka.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Carpathia Festival w lipcu znowu w Rzeszowie

Piętnastu finalistów z różnych krajów i muzyczna walka o Grand Prix, w jury Marek Kościkiewicz, a w loży honorowej Krzysztof Dzikowski i Irena Santor.

Aktualności

Festiwal Twórców Kultury. Gwiazdą wieczoru zespół 1984

Już 1 lipca w godzinach 12:00 - 20:00 w Rzeszowie na terenie w sąsiedztwie fontanny multimedialnej odbędzie się Festiwal Twórców Kultury, podczas którego na scenie wystąpią artyści z Norwegii oraz Polski.

Aktualności

Europejski Stadion Kultury 2023. Znamy kolejne wydarzenia w ramach festiwalu

Rzeszów przygotowuje się do niezwykłego wydarzenia kulturalnego, które już niedługo rozpocznie się na terenie miasta.

Aktualności

Nowy obraz w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Prezentacja w najbliższą niedzielę

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zakupiło do swoich zbiorów obraz „Niedziela” Władysława Aleksandra Maleckiego (1836-1900). Obraz został zakupiony do Galerii Malarstwa Polskiego ze środków Województwa Podkarpackiego.

Aktualności

Teatr w sieci / Natenczas. Nabór do IV edycji warsztatów teatralnych w "Siemaszkowej"

Do 20 czerwca można zgłaszać się do udziału w IV edycji wyjątkowych warsztatów teatralnych dla młodzieży pn. TEATR W SIECI/ NATENCZAS.

Reklama