Rzeszów - Czwartek, 03.04.2025
Reklama

Pokaz filmu „Ludzie” z udziałem gości specjalnych

Dodano: /

Kadr z filmu "Ludzie" / Materiały prasowe
Kadr z filmu "Ludzie" / Materiały prasowe

21 marca w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się specjalny pokaz filmu „Ludzie” – dramatu o wojnie w Ukrainie w reżyserii Macieja Ślesickiego i Filipa Hilleslanda. Po seansie zaplanowano dyskusję z udziałem gości honorowych. W spotkaniu udział wezmą: Eliza Dzwonkiewicz, w latach 2019–2024 konsul generalna we Lwowie, Rafał Dzięciołowski, były prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej, Marcin Piotrowski, założyciel Stowarzyszenia i Fundacji Humanitarnej Folkowisko oraz Konstanty Czawaga, redaktora „Nowego Kuriera Galicyjskiego” we Lwowie i ojciec żołnierza ukraińskiego.

Specjalny rzeszowski pokaz filmu „Ludzie” wiąże się z trzecią rocznicą militarnej agresji Rosji na Ukrainę. To pierwszy polski fabularny poświęcony tej wojnie. Jedną z głównych ról gra Cezary Pazura, a także Maria Shtofa oraz, znana rzeszowskiej publiczności m.in. ze współpracy z Teatrem im. W. Siemaszkowej, Oksana Czerkaszyna.

Film przedstawia historię wojny z perspektywy cywila. „Ludzie” to opowieść o losach pięciu kobiet. W momencie wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie kobiety zostają zmuszone do podjęcia desperackiej walki, by ocalić siebie oraz swoich najbliższych. Lekarka staje przed dylematem moralnym, czy uciekać z kraju, czy zostać i pomagać rannym. Niewidoma dziewczynka zostaje opiekunką grupy sierot. Nastolatka za wszelką cenę usiłuje ocalić swoją malutką siostrę. Starsza kobieta traci męża. Matka rusza na front, by odnaleźć syna. Ich przeplatające się losy łączą się w symboliczną opowieść o człowieczeństwie, i przypominają, że wojna toczy się tuż za rogiem.

Filmowy obraz, poruszający i brutalny, opowiada o poświęceniu, odwadze i sile ludzkiego ducha. Inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami z ogarniętej wojną Ukrainy.
Reżyserami filmu są Maciej Ślesicki („Tato”, „Sara”), który napisał także scenariusz, oraz Filip Hillesland. Za zdjęcia odpowiada Mateusz Pastewka („Juliusz”). W produkcję zaangażowani zostali także studenci Warszawskiej Szkoły Filmowej. W filmie występują m.in. Cezary Pazura („Psy”) i Oksana Cherkashyna („Zielona granica”). Produkcja pokazana została w Konkursie Głównym 49. FPFF w Gdyni.

Specjalny pokaz filmu „Ludzie” odbędzie się w piątek, 21 marca o godz. 18:00 w WDK, ul. Stefana Okrzei 7. Bilety w cenie 12 zł do zakupu on-line na stronie bilety.kulturapodkarpacka.pl oraz w kasie WDK.

Po seansie odbędzie się dyskusja z udziałem honorowych gości - świadków wydarzeń na Ukrainie od pierwszych chwil agresji:

Eliza Dzwonkiewicz, która w latach 2019-2024 pełniła funkcję konsula generalnego RP we Lwowie, a więc w trudnym okresie pandemii koronawirusa i wybuchu wojny z rosyjskim agresorem, do dziś zaangażowana w budowanie trwałych relacji polsko-ukraińskich. Wcześniej pełniła obowiązki dyrektora Narodowego Centrum Kultury. Była członkinią Zarządu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej w 2008, z ramienia Fundacji, udała się z rządową pomocą do Tbilisi, a następnie do okupowanego wówczas przez Rosjan Gori.

Rafał Dzięciołowski, były prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej, członek Kolegium Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do spraw Polityki Międzynarodowej, komentator polityczny, zajmujący się zagadnieniami transformacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1996 r. działa na rzecz Polaków na Wschodzie.

Marcin Piotrowski, społecznik pogranicza polsko-ukraińskiego, który w Gorajcu na Podkarpaciu założył Stowarzyszenie i Fundację Humanitarną Folkowisko. Od początku wojny na Ukrainie organizuje pomoc dla uchodźców i poszkodowanych w sąsiednim kraju. Udostępnił też miejsce dla szkolenia ukraińskich psychologów oraz rehabilitacji rodzin zaginionych żołnierzy ukraińskich. Nagrodzony przez Zgromadzenie Stanu Nowy Jork za zaangażowanie w rozwój współpracy międzynarodowej i niesienie pomocy humanitarnej.

Konstanty Czawaga, redaktor „Nowego Kuriera Galicyjskiego” we Lwowie. Jeden z założycieli i członek pierwszego zarządu Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oraz redaktor wydawanej przez nie „Gazety Lwowskiej”. Członek Narodowego Związku Dziennikarzy Ukrainy i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polski. Od początku wojny opowiada w mediach o uchodźcach, pomocy humanitarnej i sytuacji we Lwowie i regionie. Ojciec żołnierza ukraińskiego.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Na scenie i w plenerze. 7. Festiwal Teatralny „Buda Jarmarczna” w Rzeszowie

Koncert i cztery spektakle złożą się na program tegorocznej edycji festiwalu teatralnego „Buda Jarmarczna” organizowanego przez rzeszowski Teatr Przedmieście. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy weekend w siedzibie placówki przy ul. Reformackiej 4,...

Aktualności

„Wakacyjne nadrabianie” – rusza letni cykl filmowy w Kinie za Rogiem Cafe

Rzeszowskie Kino za Rogiem Cafe przygotowało nie lada gratkę dla miłośników X Muzy. W każdy piątek wakacji będą odbywały się powtórki wyjątkowych premier, które być może przegapiliście, a które warto i trzeba zobaczyć...

Aktualności

„Pola Negri i początki starego kina” – interesująca wystawa w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza na wystawę pt. „Pola Negri i początki starego kina”  ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Toruniu i Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu oraz Moniki Zając-Czerkies - głównego instruktora...

Aktualności

Zakończenie sezonu w Filharmonii Podkarpackiej: Mozart, Vivaldi i inni

W najbliższy piątek, 28 czerwca 2024 r. w Filharmonii Podkarpacka zakończy sezon artystyczny 2023/2024. Orkiestrę symfoniczną poprowadzi izraelski dyrygent Noam Zur. Solistą wieczoru będzie brazylijski trębacz o międzynarodowej sławie - Fábio Brum....

Aktualności

Eskaubei z premierowym koncertem „Rzeszów Re Migracje”

W najbliższy piątek, 28 czerwca o godz. 20:00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia Rzeszów odbędzie się premierowy koncert „Rzeszów Re Migracje”, który jest finałem i prezentacją efektów realizacji Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa...

#młodziwkultuRZE

Premiera hitu „Całkiem Nowa Bajka” w wykonaniu artystek z Rzeszowskiego Domu Kultury

Z okazji przywitania lata na YouTube odbyła się premiera teledysku Rzeszowskiego Domu Kultury nagranego do coveru popularnego utworu „Całkiem Nowa Bajka”. W teledysku wystąpiły utytułowane artystki z Rzeszowskiego Domu Kultury, a zdjęcia...

Aktualności

Letni Kiermasz Książek Wyczytanych. W ofercie ponad 2500 pozycji

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie po raz kolejny organizuje „Kiermasz Książek Wyczytanych”, który już na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń organizowanych przez Bibliotekę.

Reklama