Rzeszów - Środa, 02.04.2025
Reklama

Pokaz filmów dokumentalnych z Rzeszowem i Jasłem w tle

Dodano: /

7 czerwca w Wojewódzkim Domu Kultury premierowo zaprezentowane zostaną dwa filmy dokumentalne powstałe w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej. W projekcji udział wezmą twórcy filmów. Początek o godz. 17:30.

Wstęp na projekcję jest bezpłatny. Wejściówki dla wszystkich zainteresowanych do odbioru czekają na portierni Wojewódzkiego Domu Kultury.

„Sklep Schaittra” oraz „Hugo z Jasła” dwa filmy dzięki, którym nazwiska znane z tablic pamiątkowych, nazw placów i ulic mogą zmaterializować się w naszej wyobraźni, stać się bliższe i bardziej realne. Choć wiedza o nich dostępna jest w literaturze i archiwach to medium filmowe pozwala biografiom bohaterów ożyć na nowo, stwarza świat wizualny, w którym mogą zamieszkać, znajduje także dla nich współczesny kontekst.

Filmy powstały w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej, programu mającego na celu utrwalenie w postaci filmów dokumentalnych wydarzeń, miejsc i ludzi związanych z Podkarpaciem. Program służy dokumentowaniu historii, teraźniejszości i dziedzictwa kulturowego regionu. Dotychczas miały miejsce trzy jego edycje, a łączna pula wsparcia wyniosła 240 tys. zł. W 2018 roku ze środków Podkarpackiej Kroniki Filmowej wsparcie finansowe otrzymało 6 produkcji.

„Sklep Schaittra”

Długość: 13 min

Rok produkcji: 2018

Reżyseria: Bartosz Babelski

Produkcja: BabelskiFilm

Oglądając „Sklep Schaittra” poznamy sprawy jakie mogły pewnego wiosennego dnia 1855 roku zajmować mieszkańców Rzeszowa. Autorzy animacji zapraszają na wizytę w sklepie Ignacego Schaittera (Kościuszki 7, obecnie kawiarnia „Murzynek”). W Rzeszowie mawiano, że „w sklepie Schaittrów wszystko można kupić”, a Ignacy to wyborny kupiec, etymolog, społecznik, doceniony już za życia jak Honorowy Obywatel Rzeszowa (1875). Przedsiębiorstwo Schaittrów o 170-letniej tradycji przetrwało pożar miasta w 1842 roku i dwie wojny światowe, unicestwione przez komunistyczne władze Polski. Bohaterom filmu głosu użyczają aktorzy rzeszowskich teatrów, odgłosy tłumu na galicyjskiej ulicy odtworzyli studenci z Chóru Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej. Muzykę stworzył Jacek Chrobak.

„Hugo z Jasła”

Długość: 35 min

Rok produkcji: 2018

Reżyseria: Paulina Ibek

Producent: BM Production s.c.

Hugo Steinhaus – światowej sławy matematyk, profesor, współtwórca lwowskiej szkoły matematycznej, współzałożyciel i redaktor czasopisma "Studia Mathematica". Urodził się na Podkarpaciu, w Jaśle i tutaj spędził swoje dzieciństwo i młodość. Jego biografia związana jest m.in. ze Lwowem, Krakowem, Wrocławiem gdzie dożył ostatnich swoich dni jednak to w Jaśle miał nadzieję spędzić starość, wojna przekreśliła jego plany:

 "...W połowie grudnia 1944 roku doszły do nas wiadomości o zrównaniu z ziemią Jasła. Moja rodzina straciła cały majątek, a moje marzenia spędzenia starości w naszym domu rodzinnym zostały unicestwione. Straciliśmy nasze oparcie i we Lwowie i w Jaśle...".

W filmie „Hugo z Jasła” poznajemy Hugona Steinhausa dzięki opowieściom członków rodziny, oraz pasjonatów, także młodych ludzi, dla których jest on ważną postacią. Odwiedzamy miejsca z nim związane, poznajemy anegdoty. Śladami biografii i spuścizny uczonego prowadzą nas członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Ziemi Jasielskiej, przedstawiciele, absolwenci i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, laureaci konkursu matematycznego jego imienia.

W realizacji filmu wsparcia udzieliło Miasto Jasło oraz firma PPHU „Gamart” S.A.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Powitaj wiosnę w Filharmonii Podkarpackiej. Koncert symfoniczny z muzyką Respighi’ego, Martineu i Debussy’ego

Muzyka trzech kompozytorów wypełni salę Filharmonii Podkarpackiej w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Orkiestrę symfoniczną poprowadzi Jiri Petdrlik. Solistką wieczoru będzie czeska oboistka Stepanka Andelova.

Aktualności

Charytatywny „Koncert z Pazurem” dla Fundacji Felineus

Trzy zespoły zagrają na rzecz czworonożnych podopiecznych Fundacji Felineus. Charytatywne wydarzenie pn. „Koncert z Pazurem” odbędzie się już w najbliższy piątek w Rzeszowskich Piwnicach.

Aktualności

Czesław Śpiewa gwiazdą festiwalu "Piosenka w Meloniku"

W dniach 25 – 26 kwietnia 2025 roku w Rzeszowie odbędzie się 13. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Aktorskiej, Filmowej i Musicalowej „Piosenka w Meloniku”. TYm razem z jury zasiądą: Robert Janowski, Agnieszka Hekiert...

Aktualności

Pokaz filmu „Ludzie” z udziałem gości specjalnych

21 marca w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się specjalny pokaz filmu „Ludzie” – dramatu o wojnie w Ukrainie w reżyserii Macieja Ślesickiego i Filipa Hilleslanda. Po seansie zaplanowano dyskusję z udziałem gości...

Aktualności

Bajka Disco Club zamyka się. W marcu trzy ostatnie imprezy pożegnalne

„Z ciężkim sercem, ale i ogromną wdzięcznością ogłaszamy, że nadszedł czas, by zakończyć działalność naszego klubu”. Po ośmiu latach działalności, jeden z największych obiektów na klubowej mapie Rzeszowa kończy działalność.

Aktualności

Jest program 64. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Wśród gwiazd m.in. Placido Domingo i Paul Young

Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się w terminie 15 maja – 8 czerwca 2025r. Wśród gwiazd: Placido Domingo – jeden z najwybitniejszych artystów operowych, a także charyzmatyczny soulowo-popowy wokalista Paul Young!

Aktualności

Taniec, śpiew, plastyka, sport i wiele wiele więcej. Rusza nabór na zajęcia w Centrum Młodzieży w Rzeszowie

15 marca 2025 r. startują zapisy na zajęcia w pracowniach Centrum Młodzieży w Rzeszowie na rok szkolny 2025/2026. Do wyboru jest kilkadziesiąt różnego rodzaju aktywności w kilku lokalizacjach na terenie miasta. Są...

Aktualności

WDK w Rzeszowie zaprasza na teatralną podróż do świata PRL’u

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, 23 marca br. W Wojewódzkim Domu Kultury wystawiony zostanie spektakl zatytułowany „Nasz Mały PRL”.

Reklama