Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Pokaz filmów dokumentalnych z Rzeszowem i Jasłem w tle

Dodano: /

7 czerwca w Wojewódzkim Domu Kultury premierowo zaprezentowane zostaną dwa filmy dokumentalne powstałe w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej. W projekcji udział wezmą twórcy filmów. Początek o godz. 17:30.

Wstęp na projekcję jest bezpłatny. Wejściówki dla wszystkich zainteresowanych do odbioru czekają na portierni Wojewódzkiego Domu Kultury.

„Sklep Schaittra” oraz „Hugo z Jasła” dwa filmy dzięki, którym nazwiska znane z tablic pamiątkowych, nazw placów i ulic mogą zmaterializować się w naszej wyobraźni, stać się bliższe i bardziej realne. Choć wiedza o nich dostępna jest w literaturze i archiwach to medium filmowe pozwala biografiom bohaterów ożyć na nowo, stwarza świat wizualny, w którym mogą zamieszkać, znajduje także dla nich współczesny kontekst.

Filmy powstały w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej, programu mającego na celu utrwalenie w postaci filmów dokumentalnych wydarzeń, miejsc i ludzi związanych z Podkarpaciem. Program służy dokumentowaniu historii, teraźniejszości i dziedzictwa kulturowego regionu. Dotychczas miały miejsce trzy jego edycje, a łączna pula wsparcia wyniosła 240 tys. zł. W 2018 roku ze środków Podkarpackiej Kroniki Filmowej wsparcie finansowe otrzymało 6 produkcji.

„Sklep Schaittra”

Długość: 13 min

Rok produkcji: 2018

Reżyseria: Bartosz Babelski

Produkcja: BabelskiFilm

Oglądając „Sklep Schaittra” poznamy sprawy jakie mogły pewnego wiosennego dnia 1855 roku zajmować mieszkańców Rzeszowa. Autorzy animacji zapraszają na wizytę w sklepie Ignacego Schaittera (Kościuszki 7, obecnie kawiarnia „Murzynek”). W Rzeszowie mawiano, że „w sklepie Schaittrów wszystko można kupić”, a Ignacy to wyborny kupiec, etymolog, społecznik, doceniony już za życia jak Honorowy Obywatel Rzeszowa (1875). Przedsiębiorstwo Schaittrów o 170-letniej tradycji przetrwało pożar miasta w 1842 roku i dwie wojny światowe, unicestwione przez komunistyczne władze Polski. Bohaterom filmu głosu użyczają aktorzy rzeszowskich teatrów, odgłosy tłumu na galicyjskiej ulicy odtworzyli studenci z Chóru Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej. Muzykę stworzył Jacek Chrobak.

„Hugo z Jasła”

Długość: 35 min

Rok produkcji: 2018

Reżyseria: Paulina Ibek

Producent: BM Production s.c.

Hugo Steinhaus – światowej sławy matematyk, profesor, współtwórca lwowskiej szkoły matematycznej, współzałożyciel i redaktor czasopisma "Studia Mathematica". Urodził się na Podkarpaciu, w Jaśle i tutaj spędził swoje dzieciństwo i młodość. Jego biografia związana jest m.in. ze Lwowem, Krakowem, Wrocławiem gdzie dożył ostatnich swoich dni jednak to w Jaśle miał nadzieję spędzić starość, wojna przekreśliła jego plany:

 "...W połowie grudnia 1944 roku doszły do nas wiadomości o zrównaniu z ziemią Jasła. Moja rodzina straciła cały majątek, a moje marzenia spędzenia starości w naszym domu rodzinnym zostały unicestwione. Straciliśmy nasze oparcie i we Lwowie i w Jaśle...".

W filmie „Hugo z Jasła” poznajemy Hugona Steinhausa dzięki opowieściom członków rodziny, oraz pasjonatów, także młodych ludzi, dla których jest on ważną postacią. Odwiedzamy miejsca z nim związane, poznajemy anegdoty. Śladami biografii i spuścizny uczonego prowadzą nas członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Ziemi Jasielskiej, przedstawiciele, absolwenci i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, laureaci konkursu matematycznego jego imienia.

W realizacji filmu wsparcia udzieliło Miasto Jasło oraz firma PPHU „Gamart” S.A.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

We wrześniu premiera nowego spektaklu teatru Maska

Teatr Maska przygotował nowe widowisko dla najmłodszych widzów. Pod koniec września swoją premierę będzie miał spektakl "PINOK.IO, czyli co czują maszyny" w reżyserii Agi Błaszczak. Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów od 7...

Aktualności

W sobotę otwarcie Senioraliów Rzeszowskich. Wystąpi Majka Jeżowska

Majka Jeżowska będzie gwiazdą wielkiego otwarcia tegorocznych Senioraliów Rzeszowskich. Uroczysta inauguracja z koncertem artystki odbędzie się w najbliższą sobotę na rzeszowskim Rynku. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Aktualności

Spacerownik Teatralny. Poznaj Rzeszów z zupełnie innej perspektywy

We wrześniu Rzeszów dołącza do ogólnopolskiego projektu pn. Spacerownik Teatralny. Po teatralnych zakamarkach miasta oprowadzał będzie Hubert Michalak.

Aktualności

Kaskaderskie show na parkingu rzeszowskiego hipermarketu

Przejazdy przesz ścianę ognia, widowiskowe kraksy, demolka monster truckiem, pokazy driftu, prezentacja jedynego w Polsce dragstera i wiele więcej przygotowali organizatorzy Monster Truck Show, który odbędzie się w najbliższy weekend w Rzeszowie.

Aktualności

Blues Route'24 - cykl koncertów w ramach Rzeszów Breakout Days

Zbliża się Rzeszów Breakout Days, czyli coroczne wydarzenie, którego celem jest upamiętnienie twórczości Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout. W programie liczne koncerty i inne działania, w tym kultowa już akcja „Gramy dla...

Aktualności

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Grabowskim z zespołu Dezerter

Krzysztof Grabowski, perkusista i autor tekstów punkrockowego zespołu Dezerter, spotka się w Rzeszowie z czytelnikami i z fanami. Okazją do spotkania jest książka jego autorstwa zatytułowana „Przyjeżdżajcie, będzie super!”, która miała swoją...

Aktualności

Narodowe Czytanie 2024. Wspólne czytanie „Kordiana” w Ogrodach Bernardyńskich

"Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba" - w sobotę aktorzy, mieszkańcy Rzeszowa i regionu oraz zaproszeni goście będą czytać fragmenty "Kordiana" Juliusza Słowackiego.

Aktualności

Spotkanie z autorem powieści sensacyjnych w ramach Letnich Ogrodów Literackich

Przed nami kolejne spotkanie w ramach Letnich Ogrodów Literackich organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Tym razem gościem cyklu będzie Vincent V. Severski, autor powieści sensacyjnych.

Reklama