Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Podkarpacka trasa Eskaubei, Piotra Lemańczyka i Tomasza Nowaka

Dodano: /

Dwa zespoły współtworzone przez rzeszowskich muzyków Eskaubei i Tomasza Nowaka oraz trójmiejskiego basistę Piotra Lemańczyka w marcu zagrają kilka koncertów na Podkarpaciu. Trasę zakończą w Warszawie.

Akustyczna, jazzowo poetycka formacja Late Night Poems wystąpi 22 marca w Sanoku w ramach festiwalu Gwiazdy Jazzu w Sanockim Domu Kultury, 23 marca w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie a także 24 marca w Rzeszowie podczas premiery filmu dokumentalnego „Zorza”. Zespół zaprezentuje materiał ze świetnie przyjętej płyty winylowej „Ostatni Dzień Lata”.

25 marca elektryczny kwartet Skubisz / Lemańczyk Cooperation zagra kameralny koncert w Rezydencji Julin Slow Life nieopodal Rzeszowa. Marcową trasę muzycy zakończą koncertem w Warszawie, w Okęckiej Sali Widowiskowej, gdzie 26 marca również jako Skubisz / Lemańczyk Cooperation zaprezentują materiał z płyty „Stories about Life and Love”, wydanej przez rzeszowskie wydawnictwo Afro Vibe przy koprodukcji Fundacji Rzeszowskiej.

Rozkład marcowych koncertów:

  • 22 marca – Late Night Poems – Sanok – Gwiazdy Jazzu w Sanockim Domu Kultury, 19:00
  • 23 marca – Late Night Poems – Krosno – Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, 19:00
  • 24 marca – Late Night Poems – Rzeszów – Kino „Zorza” – Premiera filmu „Zorza”, 19:00
  • 25 Marca – Skubisz Lemańczyk Cooperation - Julin – Rezydencja Julin Slow Life, 20:00
  • 26 marca – Skubisz Lemańczyk Cooperation – Warszawa – Okęcka Sala Widowiskowa, 18:00

 

Skubisz / Lemańczyk Cooperation

Zespół łączący północ z południem i muzykę improwizowaną ze słowem. Autorskie, nieoczywiste kompozycje wybitnego kontrabasisty i basisty jazzowego Piotra Lemańczyka (w tym przypadku na 6 strunową gitarę basową), w połączeniu z tekstami, rapem i spoken word Bartłomieja Skubisza "Eskaubei" dokładają kolejny kamyczek do ogródka polskiej muzyki improwizowanej łączonej ze słowem. Zespół łączy w sobie świat jazzu elektrycznego i akustycznego, muzyczne tradycje i doświadczenia zarówno trójmiejskiej jak i krakowskiej sceny jazzowej oraz poetycką wrażliwość i hip hopowy pazur. Pretekstem do zawiązania się zespołu był koncert w ramach Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańko w Rzeszowie, w lipcu 2021 roku. Był zadedykowany pamięci Tomasza Stańko, a w jego programie znalazły się również muzyczne i tekstowe odniesienia do życia i muzyki wybitnego trębacza. Album „Stories about life and love” ze Skubiszem i Lemańczykiem współtworzyli: Tomasz Nowak, Grzegorz Pałka i Wojciech Długosz „Mr Krime".

 

Late Night Poems

Late Night Poems, to połączenie formuły akustycznego kwartetu jazzowego czerpiącego z najlepszych tradycji gatunku, z tekstami nacechowanymi poetycką wrażliwością, prezentowanymi w formule spoken word – jazz & poetry. Z tego względu na płycie dominuje szlachetne brzmienie fortepianu, kontrabasu, trąbki i perkusji, które obsługują jedni z topowych muzyków na polskiej scenie jazzowej: Piotr Lemańczyk – kontrabas, Dawid Fortuna – perkusja, Michał Szkil – fortepian, Tomasz Nowak – trąbka. Muzycznie na płycie znajdziemy zarówno swing jak i groove, elementy free oraz subtelne, przestrzenne współgranie poszczególnych muzyków. Za ideę płyty, warstwę tekstową i spoken word odpowiada Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz. 

Jak pisze sam autor: - „To album o emocjach. O przyjaźni i miłości, ale też o samotności, smutku i tęsknocie. To próba ubrania w słowa i muzykę tego, co nieuchwytne i tkwiące w najgłębszych zakamarkach naszego jestestwa. To radość z małych rzeczy w niepewnych czasach i opowieść o nieustającej potrzebie prawdziwych, intensywnych i głębokich relacji, które w pędzącym i zdigitalizowanym świecie nie zawsze są w stanie przetrwać próbę czasu. To wreszcie pamiątka magicznej podróży trójki przyjaciół w ostatnie dni lata 2020 roku."

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

"Zemsta" wraca na deski teatru Maska

Po długiej przerwie, na deski teatru Maska wraca jeden z najbardziej lubianych tytułów - ZEMSTA Aleksandra Fredry w reżyserii Pawła Aignera. Spektakl będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę oraz we wtorek, środę...

Aktualności

Nowy rok z KLAPS'em. Styczniowy repertuar Dyskusyjnego Klubu Filmowego

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w Wojewódzkim Domu Kultury rozpoczyna kolejny rok z wyjątkowymi seansami połączonymi z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami. Co obejrzymy w styczniu?

Aktualności

Paweł Niemczak opowie o "ciekawych miejscach Europy"

„Ciekawe miejsca Europy” to tytuł prelekcji fotografa i podróżnika Pawła Niemczaka. Spotkanie z nim odbędzie się w czwartek, 11 stycznia 2024 r. o godz. 14.00 w budynku WiMBP przy ul. Sokoła 13....

Aktualności

Sylwester w rzeszowskich kinach. Premierowe i przedpremierowe seanse

Jeśli nie macie jeszcze sprezycowanych planów jak i gdzie spędzicie tegoroczną noc sylwestrową, kinowa sala wydaje się być doskonałym pomysłem na przywitanie Nowego Roku. Rzeszowskie kina kuszą premierowymi i przedpremierowymi seansami. Sporawdźcie...

Aktualności

Sylwester w rytmie latino na rzeszowskim Rynku

To będzie skromny Sylwester, bez koncertów, fajerwerków i pokazów laserowych, ale z pewnością gorący, bo z głośników popłyną dźwięki latino.

Aktualności

Kosmopark - wyjątkowa, interaktywna wystawa kosmosu w Millenium Hall

W centrum handlowo-rozrywkowym Millenium Hall możecie odkryć tajemnice kosmosu, dzięki unikalnej, interaktywnej wystawie Kosmopark.

Aktualności

Finał projektu Zgrajmy się!. Widowisko "W Wojtusiowej Izbie" i występ bębniarzy

Zbliża się wielki finał warsztatów muzycznych pod hasłem „Zgrajmy się”. W przestrzeni Rzeszowskich Piwnic odbędzie się występ grupy Studio Bębnów Afrykańskich oraz widowisko "W Wojtusiowej Izbie" z gościnnym udziałem uczestników warsztatów.

Aktualności

"Eroica" Andrzeja Munka na dużym ekranie

Z okazji 66. rocznicy premiery, rzeszowskie Kino za Rogiem Cafe organizuje pokaz najwybitniejszego filmu Andrzeja Munka, uznawanego za arcydzieło polskiej szkoły filmowej - "Eroica. Symfonia bohaterska w dwóch częściach" z 1957 roku.

Reklama