Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Podkarpacka premiera filmu "Ułaskawienie" za nami

Dodano: /

W rzeszowskim kinie Zorza odbyła się podkarpacka premiera filmu „Ułaskawienie”, który powstał przy udziale środków z budżetu Podkarpacia i Rzeszowa. Gościem premiery był scenarzysta i reżyser Jan Jakub Kolski.

Anna i Jakub pokonują setki kilometrów przez powojenną Polskę, by w tajemnicy przed urzędem bezpieczeństwa, w godnym miejscu pochować swego syna - Żołnierza Wyklętego. Tę historię opowiada „Ułaskawienie” - najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego.

W Rzeszowie odbyła się jego podkarpacka premiera. Gościł na niej scenarzysta i reżyser Jan Jakub Kolski. Samorząd województwa podczas tego wydarzenia reprezentowała Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska.

„Ułaskawienie jest obrazem bardzo osobistym. Powołuję się w tym filmie na życie moich dziadków – Anny i Jakuba. W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i... miłości. Przez lata uczyłem się historii o bohaterach. Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub” – mówił o filmie twórca scenariusza i reżyser Jan Jakub Kolski.

„Ułaskawienie” to już czwarta premiera filmu, który powstał przy udziale finansowym Samorządu Województwa Podkarpackiego i Rzeszowa. Wsparcie filmu było możliwe dzięki decyzji Podkarpackiej Komisji Filmowej, która jest częścią Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego.

„ Bardzo cieszę się, że przy naszym udziale powstają filmy ambitne, wartościowe, które poruszają tematy ważne dla polskiej historii i budowania naszej tożsamości” – mówiła podczas premiery filmu członek zarządu województwa Maria Kurowska.

Ekipa „Ułaskawienia” dwukrotnie przyjeżdżała na Podkarpacie kręcić sceny do filmu. Zdjęcia powstawały między innymi w Przemyślu, Sędziszowie Małopolskim, Pruchniku, Rozbórzu Długim, Węgierce i Krzywczy.

„Zaskoczyła nas niezwykła uroda wielu miejsc, które odwiedziliśmy szukając plenerów do filmu a później podczas nagrywania oraz to, że tak wiele zakątków idealnie pasujących do filmowej opowieści udało nam się znaleźć na Podkarpaciu” – mówiła podczas premiery Paulina Korwin-Kochanowska, twórczyni scenografii do filmu.

Film zdążył już zdobyć trzy nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni, między innymi za scenariusz dla Jana Jakuba Kolskiego oraz za główną rolę kobiecą dla Grażyny Błęckiej-Kolskiej. Podczas rzeszowskiej premiery „Ułaskawienie” zostało przyjęte owacją oklasków, wielu widzów nie kryło wzruszenia. Tuż po seansie Jan Jakub Kolski odpowiadał na pytania widzów i dziennikarzy. „Ułaskawienie” trafi do kin 22 lutego. 

Jan Jakub Kolski reżyser, scenarzysta, operator, a także pisarz jest twórcą kina autorskiego, jednym z najciekawszych w polskim kinie. Ma na swoim koncie kilkanaście filmów pełnometrażowych i prawie za każdy z nich otrzymał jakąś nagrodę. W historii polskiego kina zapisały się między innymi takie filmy jak „Jańcio Wodnik”, „Cudowne miejsce”, „Historia kina w Popielawach”, „Pornografia”, „Jasminum”. Kolski był wielokrotnie nagradzany na festiwalach w Polsce i na świecie. Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

„Opowieści z podróży”. Andrzej Stasiuk spotka się z czytelnikami

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z prozaikiem i eseistą Andrzejem Stasiukiem – 17 października 2024 r., godz. 17.00, budynek WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13. Wstęp wolny.

Aktualności

Jesienne pokazy widowiska multimedialnego „Historia Rzeszowa piaskiem malowana”

Wakacyjne pokazy multimedialne pn. „Noce rzeszowskich legend. Historia Rzeszowa piaskiem malowana” zyskały rzeszę miłośników, dlatego Rzeszowski Dom Kultury postanowił kontynuować widowiska również w okresie jesiennym. Ma październik i listopad zaplanowano 6 pokazów.

Aktualności

Pokazy filmowe w zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25

Kolejne wydarzenie kulturalne w "przywróconej do życia"  zabytkowej kamienicy mieszczącej się tuż obok rzeszowskiego Rynku, przy ul. Króla Kazimierza 25. Tym razem będzie to projekcja filmów: włoskiego „Konesera” Giuseppe Tornatore oraz dokumentu...

Aktualności

Noc Bibliotek w WiMBP w Rzeszowie. Wieczór pełen atrakcji i niespodzianek dla małych czytelników

Przed nami kolejna edycja corocznego święta promującego czytanie i odkrywanie bibliotek na nowo. W tegorocznej edycji po raz kolejny udział bierze Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, która przygotowała dla małych...

03. Festiwal Arcydzieł

62. Rzeszowskie Spotkania Teatralne. Najlepsze spektakle z całego kraju w „Siemaszce” [PROGRAM]

Wielkimi krokami zbliża się święto miłośników sztuki teatralnej. Już 18 października w stolicy Podkarpacia rozpoczną się 62. Rzeszowskie Spotkania Teatralne: 03. Festiwal Arcydzieł. W programie najlepsze spektakle z całego kraju zrealizowane na...

Aktualności

Wystawa prac studentów i absolwentów WSIiZ w Siemaszce

Prace studentów i absolwentów Pracowni Projektowania Graficznego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dr hab. Patrycji Longawy (prof. WSIiZ) zostaną zaprezentowane we Foyer teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Otwarcie wystawy...

Reklama