Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Oscarowy tydzień w Kinie za Rogiem Cafe

Dodano: /

W związku ze zbliżającą się ceremonią rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, Kino za Rogiem Cafe przypomina ciekawe, nagrodzone i nominowane produkcje ostatnich lat, które warto znać, obejrzeć na dużym ekranie lub po prostu sobie przypomnieć.

Poniżej harmonogram projekcji w ramach Oscarowego Tygodnia:

 

PONIEDZIAŁEK, 6.03

15:00 Człowiek, który sprzedał swoją skórę

Nominacja Oscar 2021 - Najlepszy film międzynarodowy Kaouther Ben Hania

Uciekający z ogarniętej wojną Syrii Sam Ali decyduje się na udział w niekonwencjonalnym projekcie artystycznym. Czy zamiana w cenne dzieło sztuki przyniesie Samowi upragnioną swobodę i wolność? Jakie są granice wypowiedzi artystycznej?

19:00 Parasite

Film, który w 2020 przeszedł do historii Oscarów, zdobywając statuetki w kategoriach - Najlepszy film Joon-ho Bong, Sin-ae Kwak, Najlepszy reżyser Joon-ho Bong, Najlepszy scenariusz oryginalny Jin Won Han, Joon-ho Bong i Najlepszy film międzynarodowy Joon-ho Bong oraz nominacje za Najlepszą scenografię Ha-jun Lee, Won-Woo Cho i Najlepszy montaż Jinmo Yang.

Mistrzowska i trzymająca w napięciu opowieść, w której czworo ludzi bez przyszłości wpada na pomysł przekrętu doskonałego. Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i zawalczą o siebie. Nawet, jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym, co absolutnie zabronione.

 

WTOREK, 7.03

15:30 Blue Jasmine

Oscar 2014 dla Najlepszej aktorki pierwszoplanowej Cate Blanchett oraz nominacje w kategoriach Najlepsza aktorka drugoplanowa Sally Hawkins i Najlepszy scenariusz oryginalny Woody Allen

Jasmine przywykła do wygodnej egzystencji i świata wyższych sfer u boku Hala, męża-milionera. Jednak kiedy Hal zostaje zatrzymany pod zarzutem malwersacji, uporządkowane życie Jasmine zmienia się nie do poznania. Decyduje się na wyjazd do San Francisco, by tymczasowo zamieszkać u swojej siostry Ginger. Tam próbuje ułożyć sobie życie i znaleźć nową miłość.

 

19:00 Ida

Oscar 2015 dla Najlepszego filmu nieanglojęzycznego Paweł Pawlikowski oraz nominacja za Najlepsze zdjęcia Ryszard Lenczewski, Łukasz Żal

Polska 1962 rok. Anna jest w nowicjacie, została umieszczona w klasztorze jako sierota. Zanim przyjmie święcenia musi odwiedzić Wandę, jej jedyną krewną. Wanda mówi Annie, że jest Żydówką. Obie kobiety zaczynają podróż, która nie tylko ma pomóc odnaleźć tragiczną historię ich rodziny, ale i prawdę o tym, kim są. Obie zmagają się z życiem, ale tylko jednej się uda.

 

ŚRODA, 8.03

12:45 Twój Vincent

Nominowany do Oscara 2018 w kategorii Najlepszy długometrażowy film animowany Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Ivan Mactaggart

Film odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny?

"Twój Vincent" to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, która zachwyca widzów na całym świecie.  Każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie namalowana, w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy świat znany z obrazów van Gogha ożywili na ekranie.

 

CZWARTEK, 9.03

16:30 Aida

Nominacja do Oscara 2021 w kategorii Najlepszy film międzynarodowy Jasmila Žbanić

Do Srebrenicy wkraczają oddziały serbskie. Pracująca dla ONZ tłumaczka Aida próbuje ocalić swoją rodzinę.

Warto dodać, że znaczący wkład w koprodukowaną przez kilka państw „Aidę” mają także polscy członkowie ekipy: muzykę skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz („Szarlatan”, „Obywatel Jones”), zmontował ją Jarosław Kamiński („Zimna wojna”, „Śniegu już nigdy nie będzie”), nad kostiumami pracowała Małgorzata Karpiuk („Ślepnąc od świateł”), a polską producentką „Aidy” jest Ewa Puszczyńska, która stoi m.in. za oscarowymi sukcesami „Idy” i „Zimnej wojny”.

18:30 O krok od sławy

Oscar 2014 za Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny Caitrin Rogers, Gil Friesen, Morgan Neville

Tłem opowieści są unikatowe, archiwalne nagrania wywiadów i koncertów, a bohaterami stają się ci, bez których nie byłoby największych przebojów, od lat 60-tych do dzisiaj. To wokaliści wspierający, czyli chórki, stojące za największymi legendami rock and rolla i popu ostatnich kilkudziesięciu lat. Miliony słuchaczy na całym świecie znają ich głosy, ale tylko garstka może kojarzyć ich nazwiska. Poświęcając solową karierę, wspomagają swym talentem, muzyczną intuicją i osobowością największe gwiazdy muzycznych scen, godząc się na pozostanie w ich cieniu. O ich zaangażowaniu i wielkim wkładzie w powstawanie przebojów mówią m.in. Bruce Springsteen, Stevie Wonder, Mick Jagger, Sting, Cheryl Crow. Kim byliby bez swoich chórków?

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Architektura i człowiek na minimalistycznych fotografiach Jarka Bala

- Staram się to, co widzę ujmować w prosty i mam nadzieję, że ciekawy dla odbiorcy sposób – mówi o swoich fotografiach Jarek Bal, którego wystawę będzie można oglądać w Galerii Nierzeczywistej...

Aktualności

"Ocalić od zapomnienia" - upamiętnią twórczość wybitnych polskich artystów

W najbliższy czwartek odbędzie się Zaduszkowy Koncert Wspomnień pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”. Jego celem jest upamiętnienie twórczości wybitnych polskich artystów.

Aktualności

Noworoczny Koncert Wiedeński w wykonaniu Orkiestry Księżniczek w Rzeszowie

Już 13 stycznia 2024 roku w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się bestseller na polskiej scenie muzycznej - koncert pierwszej na Świecie Orkiestry Księżniczek z nowym programem pt. Noworoczny Koncert Wiedeński 2. Wystąpią soliści...

Aktualności

Joanna Jax spotka się z czytelnikami

W najbliższy czwartek, 23 listopada 2023 r. w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33A odbędzie się spotkanie autorskie z pisarką Joanną Jax. Początek o godz....

Aktualności

Zespół Tara Fuki wystąpi w sali balowej łańcuckiego zamku

Czeski zespół Tara Fuki zagra koncert w sali balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie w ramach „Europejskich Wieczorów Literacko-Muzycznych”.

Aktualności

Wystartowały Świąteczne Targi Książki. Tysiące książek na stoiskach, spotkania z autorami

W Millenium Hall rozpoczęło się dwudniowe święto literatury. Wśród zaproszonych gości są m.in. Artur Andrus, Jerzy Bralczyk, Manuela Gretkowska, Janusz Leon Wiśniewski czy Katarzyna Nosowska.

Aktualności

"Maria Stuart" po prawie 80-ciu latach powraca na deski Siemaszkowej

W najbliższą sobotę, w teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się premiera spektaklu „Maria Stuart” Juliusza Słowackiego. Tekst powraca na deski rzeszowskiej sceny po prawie osiemdziesięciu latach od pierwszego wystawienia.

Aktualności

Schubert, Mendelssohn i Brahms w Filharmonii Podkarpackiej

Uwertura „w stylu włoskim” Schuberta, Koncert skrzypcowy e-moll Mendelssohna i III Symfonia F-dur Brahmsa wypełnią program najbliższego koncertu symfonicznego w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Orkiestrę poprowadzi Jakub Chrenowicz, a...

Reklama