Do 20 marca br. w Sali Wystaw Czasowych w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej można oglądać obraz autorstwa artysty z Sanoka - Arkadiusza Andrejkowa.
Obraz inspirowany jest fotografią wykonaną przez Józefa Ulmę w 1923 r., przedstawiającą jego rodziców Marcina i Franciszkę z domu Kluz, siostrę Marię oraz braci Antoniego i Władysława. Podłożem dla obrazu jest stara mapa szkolna pochodząca ze Słowacji, która dzięki swojemu zużyciu i wycofaniu z obiegu szkolnego stała się idealną formą podobrazia do przetworzenia starej fotografii rodzinnej.
Obok obrazu Arkadiusza Andrejkowa prezentowane jest oryginalne zdjęcie, które posłużyło jako inspiracja do stworzenia pracy. Fotografia pochodzi z rodzinnych zbiorów Jerzego Ulmy, syna widocznego na fotografii i obrazie Władysława Ulmy, brata Józefa, który podczas okupacji niemieckiej, wraz z żoną i dziećmi, ukrywał ośmioosobową grupę Żydów z rodziny Goldman.
Prezentowane dzieło przybrało formę instalacji, którą wkomponowano w Salę Wystaw Czasowych znajdującą się w markowskim Muzeum.
Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej zostało oficjalnie otwarte w 2016 roku. Jego podstawowym celem jest pokazanie bohaterskich postaw Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej pomagali Żydom, ryzykując życie swoje i swoich rodzin.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz