Rzeszów - Sobota, 28.09.2024
Reklama

Muzyka Wojciecha Kilara w piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej

Dodano: /

Piątkowy koncert w Filharmonii Podkarpackiej wypełnią utwory jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów – Wojciecha Kilara. Orkiestrę symfoniczną poprowadzi Paweł Przytocki. Za fortepianem zasiądzie Łukasz Trepczyński.

Wojciech Kilar (1932-2013) swoją drogę zawodową rozpoczynał w Rzeszowie.  Tutaj rozbudzały się jego muzyczne zainteresowania i powstawały pierwsze próby kompozytorskie. „Te moje rzeszowskie wspomnienia –mówił kompozytor – są starymi historiami, ale dla mnie to najważniejsze momenty w życiu…Teraz widzę, że wszystko tutaj się zadecydowało.” Usłyszymy utwory pochodzące z różnych okresów twórczości Kilara. Zabrzmi Riff 62 na fortepian solo, zespół instrumentów dętych, dwie grupy perkusyjne i smyczki, z 1962 r. – awangardowa na tamte czasy kompozycja, zaprezentowana z wielkim sukcesem na festiwalu „Warszawska Jesień” (1962), dwie kompozycje inspirowane folklorem góralskim – Poemat symfoniczny Krzesany (1974) i Przygrywka chorałowa (1988) oraz II Koncert fortepianowy. Beata Bilińska, która dokonała prawykonania tego utworu napisała: „Można usłyszeć w tym koncercie powagę marsza żałobnego na początku, w drugiej zaś części motorykę szalenie energetycznego ostinata oktawowo – akordowego, które wymaga od pianisty niezwykłej wytrzymałości fizycznej. Trzecia część to wytchnienie dla pianisty i słuchacza. Słychać tu delikatne chóry anielskie. Trwanie długich dźwięków przypomina kołysanie i unoszenie się harmonii we wszechświecie. Najbardziej „ziemską” częścią jest część czwarta, przywołująca dźwięki kapeli góralskiej, jej żywiołowość, energia, wręcz prymitywna góralska melodia porywają do tańca. Wszystko zmierza ku końcowym dzwonom, triumfalnym fanfarom, co jest rodzajem wyzwolenia duszy i otwarcia się bram do świata wiecznego.”

 

Program piątkowego koncertu:

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

PAWEŁ PRZYTOCKI – dyrygent

ŁUKASZ TREPCZYŃSKI – fortepian

W programie:

W. Kilar

  • Preludium chorałowe;
  • II Koncert fortepianowy;
  • Riff 62;
  • Krzesany

PAWEŁ PRZYTOCKI


Paweł Przytocki urodził się w Krośnie. Ukończył studia w  Akademii Muzycznej w Krakowie w 1985r. w klasie Dyrygentury 
prof. Jerzego Katlewicza. Swoje umiejętności doskonalił na  kursach dyrygenckich u Petera Eötvösa .W latach 1986 –1987 był 
również stypendystą Bachakademie Stuttgart, uczestnicząc w  kursach mistrzowskich prof. Helmutha Rillinga.

Od 1988r. do 1991 r. był dyrygentem, a także dyrektorem  artystycznym Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.W roku 1990 
debiutował w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W latach  1995 do 1997 był dyrektorem artystycznym Filharmonii im.  Artura Rubinsteina w Łodzi.Od roku 2005 do 2009 Przytocki był  dyrygentem Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. 

W sezonie 2005/2006 przygotował premierę "Spartakus"  Chaczaturiana oraz prowadził spektakle "Oniegin" Czajkowskiego 
,"Traviatę" Verdiego,a także "La Boheme" Pucciniego. W sezonie  2006/2007 dyrygował premierą baletu "Oniegin" w choreografii 
Johna Cranko.W latach 2008- 2012 Paweł Przytocki był Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym  Filharmonii im.Karola Szymanowskiego w Krakowie.

Przytocki współpracuje z większością orkiestr filharmonicznych w Polsce, a także z orkiestrami  symfonicznymi i kameralnymi za granicą: m.in. z Budapest Concert Orchestra, Orchestra Sinfonika de  Xalapa, Real Filharmonia de Galicia, Capella Istropolitana w Bratysławie, Neue Philharmonie  Westfalen, Philharmonisches Staatsorchester Halle, Bilkent Symphony Orchestra w Ankarze,  Filharmonia im.Janacka w Ostrawie, Filharmonia Słowacka w Bratysławie, Narodowa Orkiestra  Symfoniaczna Ukrainy w Kijowie, Filharmonia Narodowa w Santiago, Filharmonia Narodowa w  Zagrzebiu, New Haifa Symphony Orchestra, Buffalo Philharmonic Orchestra, Orquesta Filarmonica de  Bogota, Jerusalem Symphony Orchestra, Staatsorchester Rheinische Philharmonie Koblenz, Jenaer  Philharmonie. Przytocki występował z polskimi orkiestrami wielokrotnie w Niemczech, Austrii,  Szwajcarii, Belgii, Holandii, Francji i Hiszpanii. Uczestniczy regularnie w międzynarodowych  festiwalach muzycznych: Athens Festival/1987, Musikfest Stuttgart/1988, Flanders Festival /1989, La  Chaise-Dieu Festival/ 1996, Kissinger Sommer/1998, Bratislava Musik Festival/1999, Augsburger  Mozartsommer /2000, Prague Spring/2001,Wratislavia Cantans/2005.

Artysta występował również w wielu prestiżowych ośrodkach muzycznych Europy ,takich jak:Wiedeń  (Musikverein), Berlin ( Konzerthaus), Bruksela (Palais des Beaux-Arts),Santiago (Teatro Municipal)  Paryż (Théâtre du Châtelet), Hamburg (Musikhalle), oraz Bonn (Beethovenhalle) Dokonał on również nagrań archiwalnych dla Polskiego  Radia i Telewizji oraz nagrań płytowych dla wytwórni  DUX,Aurophon i Point Classics. Jego nagranie I Symfonii  Rachmaninowa zostało wyróżnione przez amerykański  magazyn muzyczny “La folia “(obok takich kreacji, jak V  Symfonia Beethovena pod batutą Carlosa Kleibera oraz  Appasionata 1960 Światosława Richtera) jako przykład  rzadko spotykanej intensywności i zaangażowania w  muzyce.

Od roku 2008 Paweł Przytocki jest związany z Katedrą  Dyrygentury Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie  prowadzi swoją klasę Dyrygentury. We wrześniu 2017 objął funkcję dyrektora artystycznego  Filharmonii Łódzkiej im.Artura Rubinsteina w Łodzi.

 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

"Ocalić od zapomnienia" - upamiętnią twórczość wybitnych polskich artystów

W najbliższy czwartek odbędzie się Zaduszkowy Koncert Wspomnień pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”. Jego celem jest upamiętnienie twórczości wybitnych polskich artystów.

Aktualności

Noworoczny Koncert Wiedeński w wykonaniu Orkiestry Księżniczek w Rzeszowie

Już 13 stycznia 2024 roku w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się bestseller na polskiej scenie muzycznej - koncert pierwszej na Świecie Orkiestry Księżniczek z nowym programem pt. Noworoczny Koncert Wiedeński 2. Wystąpią soliści...

Aktualności

Joanna Jax spotka się z czytelnikami

W najbliższy czwartek, 23 listopada 2023 r. w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33A odbędzie się spotkanie autorskie z pisarką Joanną Jax. Początek o godz....

Aktualności

Zespół Tara Fuki wystąpi w sali balowej łańcuckiego zamku

Czeski zespół Tara Fuki zagra koncert w sali balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie w ramach „Europejskich Wieczorów Literacko-Muzycznych”.

Aktualności

Wystartowały Świąteczne Targi Książki. Tysiące książek na stoiskach, spotkania z autorami

W Millenium Hall rozpoczęło się dwudniowe święto literatury. Wśród zaproszonych gości są m.in. Artur Andrus, Jerzy Bralczyk, Manuela Gretkowska, Janusz Leon Wiśniewski czy Katarzyna Nosowska.

Aktualności

"Maria Stuart" po prawie 80-ciu latach powraca na deski Siemaszkowej

W najbliższą sobotę, w teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się premiera spektaklu „Maria Stuart” Juliusza Słowackiego. Tekst powraca na deski rzeszowskiej sceny po prawie osiemdziesięciu latach od pierwszego wystawienia.

Aktualności

Schubert, Mendelssohn i Brahms w Filharmonii Podkarpackiej

Uwertura „w stylu włoskim” Schuberta, Koncert skrzypcowy e-moll Mendelssohna i III Symfonia F-dur Brahmsa wypełnią program najbliższego koncertu symfonicznego w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Orkiestrę poprowadzi Jakub Chrenowicz, a...

Aktualności

Fotograficzna podróż do początków hali sportowej ROSiR

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa organizuje pierwszą, stałą ekspozycję zdjęć z archiwum realizowaną poza siedzibą galerii. Będzie to wystawa zatytułowana "W między_czasie" na której prezentowane będą fotografie Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wystawa...

Reklama