Rzeszów - Piątek, 04.04.2025
Reklama

Muzeum-Zamek w Łańcucie ponownie otwiera Łaźnie Rzymskie

Dodano: /

Po ponad dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią Covid-19, turyści znów mogą zwiedzać wyjątkową ekspozycję Muzeum-Zamku w Łańcucie – Łaźnie Rzymskie. To jedyna tego typu atrakcja w Polsce.

Łaźnie Rzymskie usytuowane w piwnicach rezydencji powstały w latach 20. XX w. Były wyposażone w najnowocześniejsze w ówczesnych czasach systemy grzewcze, urządzenia kąpielowe, saunę, urządzenia do elektroterapii, pomieszczenie z urządzeniami gimnastycznymi, pijalnię wód mineralnych i innych napojów, a także elegancki pokój wypoczynkowy ze skórzanymi kanapami. Wodę do łaźni doprowadzano ze źródeł w Handzlówce. Wodociąg liczył niespełna 10 km.

Rekreacyjny kompleks był jedną z łańcuckich atrakcji. Goście ordynata byli zachwyceni odpoczynkiem w luksusowych warunkach.

Do naszych czasów zachowały się mocno zniszczone wanny i kabiny, a także znaczna część kafelków podłogowych, ściennych i sufitowych oraz w dużej części – na ścianach w dużej części przetrwały malowidła groteskowo-arabeskowe. Nie zachowały się natomiast instalacje wodno-kanalizacyjne wszystkich urządzeń, które po wojnie zostały zdemontowane i zniszczone. Same pomieszczenia również zostały zniszczone m.in. w latach 50. – przez niewłaściwie wyznaczone układy instalacji centralnego ogrzewania.

Odtworzenie Łaźni Rzymskich i udostępnienie ich zwiedzającym było możliwe dzięki wielomilionowemu projektowi, dofinansowanemu ze środków Unii Europejskiej. Jego realizacja zakończyła się w 2019 r. Dzięki temu odtworzono historyczny wystrój ordynackiego spa, zrujnowanego po II wojnie światowej. Zrekonstruowanie pomieszczeń wraz z detalami było możliwe dzięki zachowanym fotografiom archiwalnym z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. Ich autorem był Józef Piotrowski. 

Założeniem prac było jak najwierniejsze skopiowanie wnętrz, poprzez zastosowanie oryginalnych elementów, takich jak np. podobne oryginalne kurki, rury, urządzenia natryskowe. Turyści odwiedzający spa mogą również zobaczyć m.in. odtworzony elegancki gabinet wypoczynkowy, wraz z meblami z drewna dębowego. Do piwnic wchodzi się jednobiegowymi, drewnianymi dębowymi schodami, prowadzącymi z parteru do łaźni. Niezwykłym wyzwaniem było zrekonstruowanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, a także wszystkich urządzeń kąpielowych, do masażu oraz fizjoterapii. W ramach projektu uzupełniono również ubytki w zachowanych kafelkach oraz w całości odtworzono ścienne malowidła.

Łaźnie Rzymskie można zwiedzać od wtorku do niedzieli. Ze względów konserwatorskich obowiązują limity wejść. Bilet w cenie 6 zł (normalny) oraz 3 zł (ulgowy) do nabycia w Kasach Muzeum, znajdujących się w Maneżu, przy ul. 3-go Maja 10.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Lady Pank, Kukon, Bracia Figo Fagot i inni dołączają do line-upu Rzeszowskich Juwenaliów

Lady Pank, Kukon, Bracia Figo Fagot, Cjalis, Figo i Samogony oraz Zenek Kupatasa dołączają do line-upu 30. Rzeszowskich Juwenaliów. W związku z jubileuszową edycją, organizatorzy zapowiadają masę dodatkowych atrakcji.

Aktualności

Zespół Niechęć zagra w Rzeszowskich Piwnicach premierowy materiał

Niechęć, jeden z najbardziej intrygujących polskich zespołów, wyrusza w wiosenną trasę koncertową. Jednym z przystanków będzie stolica Podkarpacia. Grupa wystąpi 4 kwietnia o godzinie 20:00 w Rzeszowskich Piwnicach. Podczas koncertu usłyszycie premierowy materiał...

Aktualności

30. Rzeszowskie Juwenalia. Kolejni wykonawcy ogłoszeni. Rusza druga pula biletów

Organizatorzy 30. Rzeszowskich Juwenaliów nie zwalniają tempa i ogłaszają kolejnych, tegorocznych wykonawców. Do line-upu dołączyli: Kortez, Mrozu, Kaz Bałagane, Ich Troje i Bletka.

Aktualności

Spotkanie z Jakubem Pawłowskim, organizatorem spacerów miejskich

Jakub Pawłowski, historyk, regionalista i przewodnik, będzie gościem spotkania zatytułowanego „Rzeszów kiedyś, czyli zabawa w rzeszowskie widoki ze zbiorów WiMBP i Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej”.

Aktualności

Stworzyli muzykę do serialu "1670", wkrótce zagrają w Rzeszowie

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie ogłosił harmonogram koncertów w ramach cyklu Etno-Wiosna. Jako pierwszy wystąpi zespół WoWaKin, który wraz z Niną Kodorską zaaranżował i wykonał muzykę do hitu serialowego Netflixa – „1670”.

Aktualności

Powiększa się line-up 30. Rzeszowskich Juwenaliów. 10. kolejnych artystów

Jan-rapowanie, Igo, Rów Babicze, Lordofon, Sobel, Białas, Goles uOrkiestra, Pidżama Porno, Kękę – to kolejni artyści, którzy w tym roku zagrają na miasteczku akademickim Politechniki Rzeszowskiej w ramach Rzeszowskich Juwenaliów.

Aktualności

„Następnego dnia rano” - znakomity spektakl komediowy Teatru Capitol. Plejada polskich gwiazd już 16 marca w Rzeszowie

Zdarzyło się Wam obudzić rano w cudzym łóżku obok nieznajomej czy nieznajomego i nie pamiętać, co się działo poprzedniego wieczoru? Nie?  Agencja Artystyczna MUZA zaprasza na ponad dwie godziny wyśmienitej zabawy dla...

Aktualności

Muzyka z „Ojca Chrzestnego” w Filharmonii Podkarpackiej. Gościnnie Piotr Polk

W poniedziałek, 10 marca melomani będą mieli okazję usłyszeć muzykę Nino Roty ze ścieżki dźwiękowej trylogii filmowej „The Godfather” w aranżacji Jerzego Cembrzyńskiego. Wykonawcami będą Ursynowska Orkiestra Kameralna „Finitimus” oraz znany śpiewający...

Reklama