Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

"Mistrz i Małgorzata" oczami wyobraźni Cezarego Ibera. Kolejna premiera w "Siemaszce" 30 marca

Dodano: /

Nieuchronnie zbliża się termin kolejnej premiery na deskach teatru im. Wandy Siemaszkowej. Tym razem przedstawią spektakl na podstawie arcydzieła Michaiła Bułhakowa.

Pełna wieloznaczności i mrocznej fantastyki powieść „Mistrz i Małgorzata” przez lata pobudza wyobraźnie czytelników, a odkrywana na nowo wciąż odkrywa przed nami coraz to nowsze szczegóły. Dzieło Michaiła Bułhakowa doczekało się wielu interpretacji w wielu formach sztuki, była piosenka The Rolling Stonesów, spektakl Teatru Telewizji z Anna Dymną, miniserial, a także literackie próby Witalija Ruczińskiego.

Czym jeszcze może zaskoczyć nasz ta powieść, o tym przekonamy się 30 marca podczas rzeszowskiej premiery „Mistrza i Małgorzaty”  w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. Do Roberta Talarczyka, Macieja Wojtaszki, Wojciecha Kościelniaka oraz Artura Tyszkiewicza dołącza Cezary Iber, jako kolejny reżyser podejmujący się adaptacji dzieła twórcy „Psiego Serca”.

„Bo czy w ogóle warto robić kolejną inscenizację „Mistrza i Małgorzaty” i pokazywać lekturę, którą wszyscy znają? Uważam, że ma to sens tylko wtedy, kiedy artysta chce powiedzieć o niej coś więcej, może podsunąć nowe znaczenia. I właśnie to robię. Próbuję odkryć tę powieść na nowo” – wyjaśnia Cezary Iber. Kostiumami aktorów zajmie się Marzena Wodziak, natomiast muzyką Maciej Zakrzewski.

O emocje, na wzór tych, które mogli doświadczyć widzowie pokazu czarnej magii w Teatrze Verietes zadbają: Dagny Cipora, Klaudia Cygoń (gościnnie), Karolina Dańczyszyn, Żaneta Homa (gościnnie), Justyna Król, Mariola Łabno-Flaumenhaft, Krzysztof Boczkowski (gościnnie), Robert Chodur, Waldemar Czyszak, Sławomir Gaudyn, Paweł Gładyś, Józef Hamkało, Marek Kępiński, Michał Kurek (gościnnie), Paweł Majchrowski (gościnnie), Adam Mężyk, Mateusz Mikoś, Grzegorz Pawłowski, Kacper Pilch (gościnnie), Stanisław Twaróg (gościnnie) oraz Robert Żurek.

„Ilu będzie czytających, tyle też będzie interpretacji. Jedni będą upierali się, że jest to książka o czystej miłości, inni mówili, że o władzy i manipulacjach, kolejni, że o wierze i miłosierdziu. Ja natomiast myślę, że niestety jest ona o tym wszystkim. Niestety, bo przy pracy nad inscenizacją tego dzieła jest to odrobinę przytłaczające i w finale reżyser i tak musi na coś położyć nacisk. Na co go kładzie? Oczywiście na to, co będzie mu najbliższe. W końcu każdy reżyser robi spektakl o sobie” – mówi Cezary Iber.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Spektakl, który stawia diagnozę kondycji współczesnego świata. "Makbet..." w sobotę w Teatrze Przedmieście

W najbliższą sobotę, 11 listopada 2023 o godz. 19.00 w Teatrze Przedmieście będzie można zobaczyć spektakl „Makbet – głosy z ciemności” wg dramatu Williama Shakespeare’a. To nowe widowisko w repertuarze rzeszowskiego teatru....

Aktualności

Filmy dokumentalne z całego świata na dużym ekranie. 21. Watch Docs w Rzeszowie

Już po raz 16. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa organizuje w stolicy Podkarpacia Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. Projekcje będzie można oglądać przez 5 dni w dwóch miejscach festiwalowych.

Aktualności

Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke, autorem książek dla dzieci i młodzieży

Autor spotka się z najmłodszymi czytelnikami w jednej z filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat”.

Aktualności

"Wojna, która zakończy wszystkie wojny" - film Sabatonu w Rzeszowskich Piwnicach

W listopadzie, w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się kilka seansów animowanego filmu zatytułowanego „Wojna, która zakończy wszystkie wojny” stworzonego przez szwedzki zespół heavy metalowy Sabaton. Obraz powstał w ramach globalnego projektu pn. „Hiastory...

Aktualności

"Identyfikacja" - polsko-ukraińska wystawa fotografii w Galerii Nierzeczywistej

11 listopada o godz. 19:00 w Galerii Nierzeczywistej odbędzie się wernisaż polsko – ukraińskiej wystawy fotografii zatytułowanej „Identyfikacja”. Ekspzycja będzie dostepna dla zwiedzających do końca listopada.

Reklama