Rzeszów - Piątek, 27.09.2024
Reklama

Międzysłów Karpat 2023. W Siemaszkowej rusza I edycja nowego festiwalu literackiego

Dodano: /

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie słynie z działalności wspierającej i  propagującej polską literaturę, o czym mogliśmy przekonać się podczas organizowanego  wcześniej cyklu art_przecięcia Teatru Siemaszkowej czy Najazdu Awangardy na  Rzeszów. Literacki Festiwal Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat to kolejna  inicjatywa, która swoim repertuarem zainteresuje miłośników prozy, poezji i reportażu.  Głównym elementem festiwalu będzie cykl spotkań autorskich, a na pierwsze z nich Teatr  im. Wandy Siemaszkowej zaprasza już na początku czerwca.

Literacki Festiwal Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat rozpocznie się 7 czerwca o godz.  19:00 spotkaniem pt. „Fikcja i realizm / Sąsiedzi” w Rzeszowskich Piwnicach. Do rozmowy  zaproszeni zostali ukraiński poeta i prozaik – Jurij Andruchowycz oraz reporter, autor książek i korespondent wojenny – Tomasz Grzywaczewski. Podczas spotkania zaproszeni autorzy  rozmawiać będą o granicach: tych rzeczywistych i tych wyobrażonych, a także o tym, czym  jest terytorium Karpat – czy tylko (dającym się dotknąć) łańcuchem górskim w środkowej  Europie? A może czymś w rodzaju magicznej krainy, mitycznej ziemi? Rozmowę poprowadzi  Jakub Pacześniak, poeta i tłumacz, dyrektor programowy Literackiego Festiwalu Międzysłów  Karpat.

Ideą organizowanego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej festiwalu jest promowanie  twórczości współczesnych pisarzy, poetów i dramatopisarzy, jak również przypominanie i  utrwalanie dorobku wybitnych polskich twórców literatury. Zadaniem festiwalu jest także  wydobywanie dla współczesnych czytelników osobowości zapomnianych i przywrócenie ich  do zbiorowej pamięci czytelników (np. związani z regionem J. Przyboś, S. Piętak, J. B. Ożóg,  J. Hordyński, J. Szuber, S. Kopiec).

Organizatorom festiwalu zależy na tym, by dotrzeć do różnych grup odbiorców: zarówno do  dorosłego, wyrobionego czytelnika, jak i do tego, który swoją przygodę z literaturą dopiero  zaczyna. Głównym założeniem festiwalu Międzysłów Karpat jest stworzenie przestrzeni 
przyjaznej dyskusjom o najważniejszych zjawiskach w polskiej literaturze. Międzysłów Karpat  ma być inspiracją dla współczesnych twórców z różnych dziedzin artystycznych – sztuk  plastycznych, teatru, muzyki – aby sięgali po dorobek polskich autorów i korzystali z niego w  swojej pracy, tworząc widowiska poetyckie, czytania, spektakle, wystawy, koncerty, czy  wydarzenia interdyscyplinarne.

W ramach współpracy z siecią Księgarni Nova, podczas wszystkich spotkań festiwalowych możliwy będzie zakup książek zaproszonych autorów ze specjalnym rabatem.

Bezpłatne wejściówki na wydarzenie do odebrania w Dziale Sprzedaży i Marketingu Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

PROGRAM

7 czerwca (środa), godz. 19:00
Miejsce: Rzeszowskie Piwnice
„Fikcja i realizm / Sąsiedzi”
Goście: Jurij Andruchowycz i Tomasz Grzywaczewski

20 czerwca (wtorek), godz. 19:00
Miejsce: Kino Zorza
„Historia i fantastyka na żywo”
Goście: Jacek Komuda i Robert M. Wegner

31 sierpnia (czwartek), godz. 18:00
Miejsce: FOSA Rzeszów
„Kamyk metafizyczny w obcym ciele / wiersze nieuniknione”
Goście: Wojciech Kass i Krzysztof Koehler
+ KONCERT Freeborn Brothers – Muzyczny ogród Leśmiana, godz. 20:00

22 września (piątek), godz. 19:00
Miejsce: Kino Zorza
„Historia odkrywana na nowo – literatura i film”
Goście: Ałbena Grabowska i Wacław Holewiński

10 października (wtorek), godz. 19:00
Miejsce: Rzeszowskie Piwnice
„Kryminalne pióro – ostre jak brzytwa”
Goście: Anna Kańtoch i Robert Małecki

16 listopada (czwartek), godz. 19:07
Miejsce: Szajna Galeria
„Terytorium wiersza / (Podkarpacki) Flisz Poetycki”
Gość specjalny: Stanisław Aleksander Nowak
Wystąpią poeci związani z Podkarpacie

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

DKF Klaps wraca z projekcjami po wakacyjnej przerwie [REPERTUAR]

Niespełna tydzień pozostało do rozpoczęcia nowego sezonu filmowych seansów w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. We wrześniu, oprócz filmowych nowości, widzowie będą mieli okazję obejrzeć...

Aktualności

Spotkanie autorskie z Pawłem Sołtysem (Pablopavo) w Ogrodach Bernardyńskich

Paweł Sołtys (Pablopavo) – pisarz, wokalista, kompozytor i autor tekstów będzie gościem kolejnego spotkania w ramach cyklu Letnie Ogrody Literackie organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Aktualności

Ostatni wakacyjny pokaz z cyklu „Historia Rzeszowa piaskiem malowana”. We wrześniu dodatkowe seanse

W najbliższy piątek, odbędzie się ostatni wakacyjny pokaz multimedialnego widowiska z cyklu „Noce rzeszowskich legend. Historia Rzeszowa piaskiem malowana” przygotowane z okazji 670-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa. Wydarzenie organizuje Rzeszowski Dom Kultury.

Aktualności

Przestrzenie Sztuki Teatr. „Siemaszkowa” po raz kolejny operatorem programu

Już w sierpniu i wrześniu podkarpacka publiczność będzie mogła wziąć udział w  działaniach realizowanych w ramach projektu Przestrzenie Sztuki Teatr przez rzeszowską „Siemaszkę”. W programie m.in. warsztaty performatywne „Kto ocali.  Opowieści z…”, projekt „Chwile...

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci: Barbapapa, policjanci i miasteczko ruchu drogowego

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się kolejne spotkanie młodych kinomanów w ramach cyklu "Filmowy Poranek dla Dzieci" organizowanego w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy. Start już od godziny 9:45.

Aktualności

Wernisaż wystawy i multimedialne spotkanie autorskie z Małgorzatą Dołowską

Dokładnie dwa tygodnie pozostało do otwarcia nowej wystawy w Galerii Nierzeczywistej RSF. Od 6 września prezentowane będą fotografie Małgorzaty Dołowskiej, absolwentki Wyższego Studium Fotografii w Warszawie i PWSFTviT im. St. Schillera w...

Aktualności

W Rzeszowie trwa festiwal literacki „Łączy nas bajka” [PROGRAM]

Wczoraj w Rzeszowie i kilku innych miastach województwa rozpoczął się festiwal literacki „Łączy nas bajka” organizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Wydarzenie potrwa do niedzieli.

Suma wszystkich znaczeń

Wstawa Piotra Kolanko w zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25

Od 23 sierpnia drzwi zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25 w Rzeszowie zostaną ponownie otwarte dla zwiedzających. Do połowy września prezentowana tam będzie wystawa Piotra Kolanko zatytułowana „Suma wszystkich znaczeń”. 

Reklama