Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Miasto przejęło kamienicę z kinem Zorza

Dodano: /

Rzeszów stał się nowym właścicielem budynku przy ulicy 3 Maja, w którym mieści się legendarne kino Zorza. Dzięki temu kino zyskało gwarancję funkcjonowania przez kolejne lata. Władze miasta mają również pomysły na szersze wykorzystanie zabytkowej kamienicy, którą kupiło za ponad 6 mln zł.

Do tej pory nieruchomość, w której mieści się najstarsze rzeszowskie kino, była własnością spółki Apollo Film z Krakowa. Kino prowadzi Regionalna Fundacja Filmowa w Rzeszowie. Aktem notarialnym z 27 kwietnia 2023 roku Gmina Miasto Rzeszów nabyła prawo własności budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania działek, na których on się znajduje. Akt notarialny gwarantuje działalność kina w tym miejscu.

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, nie ukrywa, że bardzo zależało mu na uratowaniu kina, a transakcję nazywa prezentem dla mieszkańców, którzy bardzo cenią Zorzę i od lat chętnie oglądają tutaj filmy. Jak zapewnia, kino z pewnością tu pozostanie, a jego dalsza działalność to priorytet dla miasta. - Przejęcie go na rzecz miasta daje gwarancję, że Zorza będzie dalej służyć mieszkańcom. Ten ruch to kolejny krok ku realizacji zapowiedzianej przeze mnie wizji utworzenia centrum Rzeszowa miejscem relaksu i odpoczynku, nie tylko w lokalach gastronomicznych, ale także placówkach kulturalnych – mówi Konrad Fijołek.

Miasto ma również pomysł na szersze wykorzystanie zabytkowej kamienicy, w której mieści się kino Zorza. Na wyższych kondygnacjach swoją siedzibę mają znaleźć m.in. Wydziały Kultury oraz Wydział Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa. 

Z kolei dużą przestrzeń na strychu można wykorzystać dla sztuki. W przyszłości może tam powstać galeria obrazów lub fotografii. - Gdy już przejmiemy dokumentację techniczną obiektu, przymierzymy się do małych remontów, aby przystosować pomieszczenia do naszych potrzeb – mówi Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.

Powierzchnia użytkowa kupionego przez miasto budynku to 2036,6 m kw. Kino Zorza istnieje tu od 1956 roku, posiada największą na Podkarpaciu salę kinowo - widowiskową na 518 miejsc. A także dwie sale kameralne, każda na 44 miejsca.  Dzięki temu Zorza w ciągu dnia może wyświetlać nawet 10 filmów, zarówno festiwalowych, jak i rozrywkowych. Na pierwszym i drugim piętrze są biura (ok. 700 m kw.)

Zorza była trzecim powojennym kinem. Trzecim, spośród dwudziestu czterech, które istniały w Rzeszowie. Przetrwała walcząc z przeciwnościami i kryzysami, klucząc pomiędzy multipleksami, digitalizacją i transformacją kulturowo-społeczną. Pierwszy kinowy seans w Kinie Zorza odbył się 28 sierpnia 1956 roku. Nie wiadomo jaki tytuł filmowy był puszczany, wiadomo, że był to western.

Obecnie Zorza znana jest z ambitnych produkcji, filmów mających „to coś”. Dodatkowo w Zorzy pokazywane są premiery filmów artystycznych z całego świata, odbywają się różne cykle filmowe: DKF Zorza, Zorza w Ciemno, Festiwal Wiosna Filmów, koncerty oraz transmisje oper.

 

Reklama

Komentarze

Tagi

Pozostałe wiadomości

Aktualności

„Opowieści z podróży”. Andrzej Stasiuk spotka się z czytelnikami

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z prozaikiem i eseistą Andrzejem Stasiukiem – 17 października 2024 r., godz. 17.00, budynek WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13. Wstęp wolny.

Aktualności

Jesienne pokazy widowiska multimedialnego „Historia Rzeszowa piaskiem malowana”

Wakacyjne pokazy multimedialne pn. „Noce rzeszowskich legend. Historia Rzeszowa piaskiem malowana” zyskały rzeszę miłośników, dlatego Rzeszowski Dom Kultury postanowił kontynuować widowiska również w okresie jesiennym. Ma październik i listopad zaplanowano 6 pokazów.

Aktualności

Pokazy filmowe w zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25

Kolejne wydarzenie kulturalne w "przywróconej do życia"  zabytkowej kamienicy mieszczącej się tuż obok rzeszowskiego Rynku, przy ul. Króla Kazimierza 25. Tym razem będzie to projekcja filmów: włoskiego „Konesera” Giuseppe Tornatore oraz dokumentu...

Aktualności

Noc Bibliotek w WiMBP w Rzeszowie. Wieczór pełen atrakcji i niespodzianek dla małych czytelników

Przed nami kolejna edycja corocznego święta promującego czytanie i odkrywanie bibliotek na nowo. W tegorocznej edycji po raz kolejny udział bierze Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, która przygotowała dla małych...

03. Festiwal Arcydzieł

62. Rzeszowskie Spotkania Teatralne. Najlepsze spektakle z całego kraju w „Siemaszce” [PROGRAM]

Wielkimi krokami zbliża się święto miłośników sztuki teatralnej. Już 18 października w stolicy Podkarpacia rozpoczną się 62. Rzeszowskie Spotkania Teatralne: 03. Festiwal Arcydzieł. W programie najlepsze spektakle z całego kraju zrealizowane na...

Aktualności

Wystawa prac studentów i absolwentów WSIiZ w Siemaszce

Prace studentów i absolwentów Pracowni Projektowania Graficznego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dr hab. Patrycji Longawy (prof. WSIiZ) zostaną zaprezentowane we Foyer teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Otwarcie wystawy...

Reklama