Rzeszów - Niedziela, 06.10.2024
Reklama

Maja Komorowska spotka się z czytelnikami w Rzeszowie

Dodano: /

23 sierpnia 2021 r. w Wypożyczalni Głównej WiMBP, przy ul. Dąbrowskiego 33a w Rzeszowie, odbędzie się spotkanie autorskie z Mają Komorowską, aktorką teatralną i filmową, autorką książek i profesorem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00.

Maja Komorowska (Maria Tyszkiewicz) urodziła się w Warszawie. Ukończyła Wydział Aktorski (Oddział Lalkarski) krakowskiej PWST. Debiutowała w 1960 roku w Teatrze Lalki i Maski Groteska w Krakowie. Potem należała do zespołu Teatru 13 Rzędów pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego w Opolu, przekształconego w  Teatr Laboratorium we Wrocławiu. Po siedmiu latach pracy u Grotowskiego weszła do zespołu wrocławskiego Teatru Współczesnego, a później Teatru Polskiego we Wrocławiu. Od 1972 roku jest w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie.

Ma na koncie współpracę z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi. Grała również w filmach polskich i zagranicznych. Stworzyła ponad 30 znaczących ról w spektaklach Teatru Telewizji. Wielokrotnie była nagradzana za swoje kreacje aktorskie. W Akademii Teatralnej w latach 1983 – 2016 wyreżyserowała wiele dyplomów.

Aktualnie gra z Wiesławem Komasą w "Mimo wszystko" Johna Murrella w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza w Teatrze Współczesnym, gościnnie w Teatrze Dramatycznym z Adamem Ferencym w "Szczęśliwych dniach" Samuela Becketta w reżyserii Antoniego Libery oraz także gościnnie w "Aniołach w Ameryce"  Tonyego Kushnera w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego w Nowym Teatrze (rola Rabina).

W 1993 roku ukazała się książka Mai Komorowskiej "31 dni maja"  (Wydawnictwo Tenten), w 2004 roku książka Barbary Osterloff "Pejzaż, Rozmowy z Mają Komorowską" (Oficyna Wydawnicza Errata), w 2014 r. "Pytania, które się nie kończą – rozmowy z Tadeuszem Sobolewskim " (Mazowiecki Instytut Kultury we współpracy z Wydaw. Czuły Barbarzyńca Press).  W roku 2017  "Pejzaż. Rozmowy z Mają Komorowską dawne i nowe" Barbary Osterloff (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego).

Aktorka od wielu lat jeździ na spotkania z publicznością. Rozmawia o swojej pracy i ważnych dla niej ludziach. Czyta wiersze wybitnych poetów oraz fragmenty swoich książek.

Na spotkanie w Rzeszowie obowiązują zaproszenia, które dostępne są w Wypożyczalni Głównej WiMBP. Liczba miejsc ograniczona.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

"Dziadek do orzechów" na wielkim ekranie

W najbliższą niedzielę, 21 stycznia 2024 r. na ekranie kina Zorza będzie można zobaczyć blisko 2,5 godzinny balet Piotra Czajkowskiego w klasycznej choreografii Rudolfa Nuriejewa. Widowisko będzie retransmitowane z Paryskiej Opery Narodowej....

Aktualności

Izabela Rzeszowska wystąpi w Wojewódzkim Domu Kultury

Aktorka i wokalistka Izabela Rzeszowska wystąpi podczas koncertu będącego częścią XVI Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Artystce towarzyszyć będzie pianistka, Teresa Wrońska.

Aktualności

Nowa wystawa w rzeszowskiej Plazie

„Powidoki rysunku” - to tytuł nowej wystawy prezentowanej w Strefie Kultury w CH Plaza Rzeszów. Na ekspozycji wystawione są prace 20 absolwentów, studentów i wykładowców Pracowni Rysunku Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Aktualności

Prezentacja obrazów Tadeusza Boruty w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

18 stycznia 2024 r. w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie odbędzie się spotkanie zatytułowane "Forma na Polonię. Prezentacja obrazów Tadeusz Boruty" z udziałem samego artysty. Wydarzenie zaplanowano w gmachu głównym muzeum przy ul....

Aktualności

Bogaty program wydarzeń w Kinie za Rogiem Cafe

Propozycje kameralnego, rzeszowskiego kina mieszczącego się w rejonie dworca PKP, to nie tylko klasyczny repertuar filmowy , ale również szereg innych wydarzeń o charakterze kulturalno-rozrywkowym i okołofilmowym. W styczniu, Kino za Rogiem...

Aktualności

Epicki poemat symfoniczny R. Straussa w Filharmonii Podkarpackiej

Podczas najbliższego wieczoru muzycznego w Filharmonii Podkarpackiej, usłyszmy monumentalne dzieło Richarada Straussa – „Symfonia alpejska”. Orkiestrę FP poprowadzi Jiří Petrdlík - jeden z najbardziej uznawanych europejskich dyrygentów swojego pokolenia.

Aktualności

Jubileuszowy koncert Marka Bałaty w WDK. Bezpłatne wejściówki

Marek Bałata, wokalista jazzowy, kompozytor i grafik, obchodzi jubileusz 40-lecia działalności na scenie. Z tej okazji artysta wystąpi w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Podczas koncertu zaśpiewa m.in. jazzowe standardy i przeboje...

Reklama