Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Lutowy repertuar DKF Klaps

Dodano: /

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zaprasza miłośników dobrego filmu do udziału w projekcjach filmowych połączonych z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami prowadzonymi przez Dominika Nykla.

W programie:
 

03.02.2020 r. - KRAINA MIODU, reż. Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov
10.02.2020 r. - TAM GDZIEŚ MUSI BYĆ NIEBO, reż. Elia Suleiman
17.02.2020 r. - BŁĄD SYSTEMU, reż. Nora Fingscheidt
24.02.2020 r. - PRAWDA, reż. Hirokazu Koreedea

 

Seanse odbywają się w poniedziałki o godz. 19:00 w WDK, ul. S. Okrzei 7. Karnety miesięczne na cztery filmy będą dostępne w cenie 30 zł a wejściówki pojedyncze na każdy film w cenie 10 zł

O filmach

KRAINA MIODU, reż. Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov
Produkcja: Macedonia 2019

Gatunek: dokument

Czas trwania: 87 min

 

50-letnia Hatidze mieszka ze schorowaną matką w górskiej wiosce gdzieś w Bałkanach. Nie mają dostępu do prądu ani bieżącej wody. Kobieta utrzymuje się z produkcji miodu. Nie wykorzystuje jednak pszczół, respektując przyrodę i zasadę „połowa dla mnie, połowa dla was”. Pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. Nowi sąsiedzi również zaczynają hodować pszczoły, ale szacunek zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja.

Czy Hatidze uda się zmienić ich podejście? Tym bardziej, że jeden z chłopców jest wyraźnie pod jej wrażeniem…

„Kraina miodu” zdobyła liczne nagrody na całym świecie, w tym aż trzy na festiwalu w Sundance (m.in. główną Nagrodę Jury) oraz cztery na 16. Millennium Docs Against Gravity, m.in. Nagrodę Banku Millennium. Film otrzymał dwie nominacje do Oscara za 2019 r. w kategoriach Najlepszy Film Dokumentalny i Najlepszy Film Międzynarodowy.

 

TAM GDZIEŚ MUSI BYĆ NIEBO, reż. Elia Suleiman

Produkcja: Francja / Kanada / Niemcy / Turcja / Palestyna / Katar 2019

Gatunek: komedia

Czas trwania: 97 min

 

Główny bohater filmu, w którego rolę wciela się sam reżyser, przestaje się czuć komfortowo w rodzinnym Nazarecie. Niewinne scysje z sąsiadem, niepokojące akty wandalizmu i narastająca agresja sprawiają, że dojrzewa w nim myśl o wyjeździe.

Nowego życia i alternatywy dla swojej ojczyzny szuka najpierw w Paryżu, później w Nowym Jorku. Nie jest to jednak łatwe, gdyż myśli o Palestynie prześladują go niemal na każdym kroku, a kusząca wizja świeżego startu zamienia się w komedię pomyłek. Podobną, jaką dla bohatera jest filmowy biznes, który przez Suleimana został tu sportretowany w groteskowy sposób.

„Tam gdzieś musi być niebo” to powrót palestyńskiego reżysera po dziesięcioletnim artystycznym milczeniu. Nazywany przez wielu spadkobiercą Bustera Keatona czy Jacques’a Tati, tworzy autoironiczną opowieść o tożsamości, przynależności, pojęciu domu. Pełną empatii, humoru oraz głębokiego humanizmu.

 

BŁĄD SYSTEMU, reż. Nora Fingscheidt

Produkcja: Niemcy 2019

Gatunek: dramat

Czas trwania: 118 min

 

Ma zaledwie dziewięć lat, a doświadczeniem mogłaby obdzielić kilkoro swoich rówieśników. Do jakiejkolwiek placówki by nie trafiła, prędzej czy później zostaje z niej wydalona. Takie przypadki, jak niewinnie na pierwszy rzut oka wyglądająca Benni, w slangu pracowników socjalnych nazywane są „łamaczami systemu”.

Za agresją, krzykiem, gwałtownością, które charakteryzują zachowanie dziewczynki kryje się jeden cel. Jest nim desperacka chęć powrotu do domu i życie u boku ukochanej matki. Kobieta ma jednak spore wątpliwości, obawiając się, że krnąbrna córka nie pozwoli jej ułożyć sobie na nowo życia. Kiedy kolejne sposoby nie pomagają poskromić wybuchowego charakteru Benni, niespodziewanie pojawia się światełko w tunelu w osobie nowego opiekuna Michy. Czy uda mu się odnieść sukces tam, gdzie wszyscy inni postawili na dziewczynce krzyżyk?

Fabularny debiut Nory Fingscheidt ma w sobie coś z kina braci Dardenne.

Uważna obserwacja miesza się tu z empatią, z jaką reżyserka podchodzi do swoich bohaterów. Film wykracza daleko poza psychologiczne studium wykluczonych, będąc żywą, emocjonalną opowieścią o desperackiej potrzebie miłości.

 

PRAWDA, reż. Hirokazu Koreedea
Produkcja: Francja / Japonia 2019
Gatunek: dramat
Czas trwania: 106 min

W obsadzie znalazły się takie gwiazdy jak legenda francuskiego kina Catherine Deneuve, laureatka Oscara Juliette Binoche i Ethan Hawke. Film otwierał 76. Festiwal w Wenecji, gdzie zachwycił publiczność i krytyków.

Fabienne (Catherine Deneuve) to wielka gwiazda kina i królowa męskich serc. Wkrótce po tym, jak aktorka publikuje swoje intymne wspomnienia, jej córka Lumir (Juliette Binoche) przybywa z Nowego Jorku do Paryża z mężem (Ethan Hawke) i dzieckiem. Ponowne spotkanie matki i córki szybko zmienia się w zaciętą konfrontację. W jej trakcie miłość zderzy się z dawnymi urazami, a tajona przez lata prawda w końcu ujrzy światło dzienne.

 

 

Reklama

Komentarze

Tagi

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci: Barbapapa, policjanci i miasteczko ruchu drogowego

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się kolejne spotkanie młodych kinomanów w ramach cyklu "Filmowy Poranek dla Dzieci" organizowanego w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy. Start już od godziny 9:45.

Aktualności

Wernisaż wystawy i multimedialne spotkanie autorskie z Małgorzatą Dołowską

Dokładnie dwa tygodnie pozostało do otwarcia nowej wystawy w Galerii Nierzeczywistej RSF. Od 6 września prezentowane będą fotografie Małgorzaty Dołowskiej, absolwentki Wyższego Studium Fotografii w Warszawie i PWSFTviT im. St. Schillera w...

Aktualności

W Rzeszowie trwa festiwal literacki „Łączy nas bajka” [PROGRAM]

Wczoraj w Rzeszowie i kilku innych miastach województwa rozpoczął się festiwal literacki „Łączy nas bajka” organizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Wydarzenie potrwa do niedzieli.

Suma wszystkich znaczeń

Wstawa Piotra Kolanko w zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25

Od 23 sierpnia drzwi zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25 w Rzeszowie zostaną ponownie otwarte dla zwiedzających. Do połowy września prezentowana tam będzie wystawa Piotra Kolanko zatytułowana „Suma wszystkich znaczeń”. 

Aktualności

Gorący koniec wakacji w kinach Helios

Kolejny kinowy weekend rozpocznie się mocnym akcentem w postaci dawki filmowych nowości. W repertuarze kin Helios pojawią się wyczekiwane premiery: „Kruk”, „Nierozłączni” oraz „Mrugnij dwa razy”. Ponadto na wielkich ekranach można wciąż...

TEATR NA EKRANIE

„Miss HIV” z Olgą Bołądź, Dorotą Kolak i Adamem Woronowiczem w Kinie za Rogiem Cafe

Kino za Rogiem Cafe zaprasza na kolejny spektakl w ramach cyklu „Teatr na ekranie”. Podczas najbliższego spotkania widzowie będą mieli okazję obejrzeć spektakl w reżyserii Krzysztofa Czeczota zatytułowany „Miss HIV”. W obsadzie...

Aktualności

OFF RZESZÓW - przegląd najlepszych spektakli offowych z całego kraju

OFF RZESZÓW to festiwal, którego celem jest prezentacja najnowszych nurtów w  teatrze offowym oraz stworzenie miejsca wymiany idei, doświadczeń i poglądów  dotyczących teatru offowego pomiędzy twórcami i odbiorcami. Tegoroczna edycja  odbędzie się w dniach 14-18...

Aktualności

Cicha dyskoteka na rzeszowskim Rynku

Już w najbliższą sobotę Rzeszowskie Piwnice organizują kolejną, wakacyjną imprezę z cyklu „Silent Disco na Skwerze Kultury”. Wydarzenie jest bezpłatne.

Reklama