Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Kurpiński, Błażewicz i Brahms w piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej

Dodano: /

Uwertura do opery „Zamek w Czorsztynie” Kurpińskiego, koncert fletowy Błażewicza oraz I Symfonia Brahmsa wypełnią repertuar piątkowego koncertu w Filharmonii Podkarpackiej. Orkiestrę poprowadzi Mirosław Jacek Błaszczyk. Solistą wieczoru będzie jeden z najwybitniejszych flecistów - Łukasz Długosz.

K. Kurpiński  (1785 – 1857), kompozytor przełomu klasycyzmu i romantyzmu, znany jest przede wszystkim jako autor oper. „Zamek na Czorsztynie czyli Bojomir i Wanda”, to dzieło o charakterze narodowym, którego akcja rozgrywa się czorsztyńskim zamku, co może budzić skojarzenia ze „Strasznym Dworem”  St. Moniuszki. W czasach Kurpińskiego była to opera była bardzo popularna,  czego dowodem jest chociażby wiązanka melodii „Wspomnienia z opery Zamek na Czorsztynie”, skomponowana na fortepian przez Moniuszkę. O operze tej, jak i o samej Uwerturze pisał bardzo pochlebnie wirtuoz skrzypiec – K. Lipiński: „Sztuka ta, mająca ścisłe połączenie z całym dziełem, wystawia obraz głównego charakteru opery przez użycie motywów z niej zaczerpniętych, co jest tym chwalebniejsze, im rzadziej daje się  postrzec w uwerturach innych kompozytorów.”

Program anonsuje również utwór autorstwa Marcina Błażewicza –  kompozytora,  propagatora kultury muzycznej, zmarłego w 2021 roku.  Jego Koncert fletowy usłyszymy w wykonaniu Łukasza Długosza, jednego z najwybitniejszych  flecistów, propagatora muzyki najnowszej.

Przemówi także muzyka J. Brahmsa (1833 – 1897). Ten wybitny niemiecki twórca żyjący w epoce romantyzmu, uważał, że jako kompozytor urodził się za późno. Z zamiłowaniem sięgał do form epok minionych –  nigdy jednak nie były one dla niego ograniczeniem, przeciwnie wzbogacał je o różnorodne pomysły muzyczne, które jak się okazało wytyczyły nowe drogi w muzyce XX wieku. W dziedzinie symfoniki był kontynuatorem Beethovena. W I Symfonii c- moll Brahmsa nawiązania do wielkiego klasyka są najmocniej słyszalne, szczególnie w ostatniej części dzieła, która przywodzi na myśl słynny Finał beethovenowskiej  IX Symfonii.

Najbliższy koncert symfoniczny w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się w piątek, 2 lutego o godz. 19:00. Program poniżej:

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

MIROSŁAW JACEK BŁASZCZYK – dyrygent

ŁUKASZ DŁUGOSZ – flet

W programie:

K. Kurpiński – Uwertura do opery „Zamek na Czorsztynie”
M. Błażewicz – Koncert fletowy
J. Brahms – I Symfonia c – moll op. 68s

 

prof. Mirosław Jacek Błaszczyk, dyrygent

Ukończył z odznaczeniem studia w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie kształcił się w klasie dyrygentury Karola Stryji. W 1993 r. dzięki stypendium American Society for Polish Music pogłębiał umiejętności dyrygenckie w Los Angeles. W okresie 1984-1986 dyrygował zespołem złożonym z muzyków katowickiej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji podczas festiwali Warszawska Jesień i Śląskie Dni Muzyki Współczesnej. W 1986 r. został dyrektorem artystycznym Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Zabrzu, a w 1990 r. dyrektorem naczelnym i artystycznym Państwowej Filharmonii w Białymstoku, z którą odbył tournée po USA (1995; m.in. nowojorska Carnegie Hall). Przez dwa sezony był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Poznańskiej (1996). Od 1998 roku – dyrektor artystyczny Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego, a od 1999 – dyrektor artystyczny i juror Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Członek Rady Artystycznej – koordynator ds. artystycznych Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

W latach 1999-2002 był głównym dyrygentem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Porto (Portugalia), a w 2003 r. jurorem i dyrygentem na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Maroku. Dwa lata później powołany został na stanowisko dyrektora artystycznego II Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Toruniu, pełnił je także w 2013 roku; w III i IV toruńskim konkursie (2013, 2016 r.) był także jurorem. W 2011 r. objął stanowisko przewodniczącego jury VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Był przewodniczącym jury VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów w Białymstoku (2016).

Koncertuje na wszystkich estradach w kraju, z Filharmonią Narodową na czele i za granicą (m.in. Albania, Austria, Białoruś, Chiny, Czechy, Francja, Hiszpania, Irlandia, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Litwa, Łotwa, Maroko, Meksyk, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tunezja, Ukraina i USA). Z zespołami Filharmonii Śląskiej nagrał kilkadziesiąt płyt. Górecki. Mikołaj/Henryk Mikołaj (DUX 0924) nominowana była do Fryderyka 2013. Ma na swym koncie wiele prawykonań. Filharmonicy śląscy pod jego batutą byli pierwszymi wykonawcami w Polsce IV Symfonii Tansman Epizody Henryka Mikołaja Góreckiego, zamykając cykl światowych prawykonań tego utworu (2014/2015 Londyn – Los Angeles – Amsterdam – Łódź/Katowice). Jako drugie na świecie w 2016 r. wykonanie to wydano na CD. W 2017 r. ukazała się płyta z II Symfonią Kopernikowską H.M. Góreckiego pod jego batutą.

Za promowanie muzyki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnej, oraz za osiągnięcia filharmoników śląskich pod jego batutą otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Podobną uhonorowany został także przez prezydenta Rybnika. Jest kierownikiem Katedry Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Akademii Muzycznej w Katowicach. 7 sierpnia 2012 r. prezydent RP nadał artyście tytuł profesora sztuk muzycznych.

Łukasz Długosz

Łukasz Długosz uznany przez międzynarodowych krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Luxemburskie PIZZICATO za płytę „Flute Stories” okrzyknęło Długosza jednym z najwybitniejszych flecistów na świecie. Artysta nagrał 61 albumów płytowych które zostały wysoko ocenione przez krytykę europejską i za które otrzymał wiele prestiżowych międzynarodowych nagród fonograficznych, w tym wielokrotnie nagrodę International Classical Music Award (ICMA), Pizzicato Supersonic Award, Gasteig Musik Preis oraz Fryderyki. Zwycięzca kilkunastu konkursów międzynarodowych w tym tak prestiżowych jak w Paryżu, Monachium, Odense. W 2010 roku Łukasz Długosz miał swój debiut fonograficzny z London Symphony Orchestr. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami.

Jako solista występował m.in.: w Carnegie Hall,w Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthauswe Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saal oraz Herkulessaal w Monachium, Poly Theatre w Pekinie, Xinghai Concert Hall w Guangzhou, Shanghai Concert Hall, Opera House w Katarze, Sala koncertowa im.Piotra Czajkowskiego w Moskwie.

Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons, Walerij Giergijew, Jesús López Cobos, Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Jerzy Semkow, Gabriel Chmura. Był wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą.

Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze rozgłośnie radiowe takie jak: BBC Radio 3, NDR, SWR, BR4, Deutschland Radio Kultur, Polskie Radio 2, Radio France, RMF Classic. Do tej pory powstało ponad 250 utworów jemu dedykowanych, które po prawykonaniu nadal są promowane i uwieczniane fonograficznie.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, przyznał artyście statuetkę Orfeusz 2016. Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich przyznało Nagrodę Honorową Związku Kompozytorów Polskich Artyście. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej Łukasz Długosz otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz został odznaczony przez Prezydenta RP zaszczytnym Orderem Odrodzenia Polski i otrzymał tytuł Profesora sztuki. Prowadzi klasę fletu w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Filmy dokumentalne z całego świata na dużym ekranie. 21. Watch Docs w Rzeszowie

Już po raz 16. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa organizuje w stolicy Podkarpacia Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. Projekcje będzie można oglądać przez 5 dni w dwóch miejscach festiwalowych.

Aktualności

Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke, autorem książek dla dzieci i młodzieży

Autor spotka się z najmłodszymi czytelnikami w jednej z filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat”.

Aktualności

"Wojna, która zakończy wszystkie wojny" - film Sabatonu w Rzeszowskich Piwnicach

W listopadzie, w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się kilka seansów animowanego filmu zatytułowanego „Wojna, która zakończy wszystkie wojny” stworzonego przez szwedzki zespół heavy metalowy Sabaton. Obraz powstał w ramach globalnego projektu pn. „Hiastory...

Aktualności

"Identyfikacja" - polsko-ukraińska wystawa fotografii w Galerii Nierzeczywistej

11 listopada o godz. 19:00 w Galerii Nierzeczywistej odbędzie się wernisaż polsko – ukraińskiej wystawy fotografii zatytułowanej „Identyfikacja”. Ekspzycja będzie dostepna dla zwiedzających do końca listopada.

Reklama